Ο Φοίνικας "πήρε την εκδίκησή του" στην Κηφισιά

O Φοίνικας Σύρου λίγες μέρες μετά την ήττα του στην Ερμούπολη από την Κηφισιά, σήμερα επικράτησε 3-1 σετ στο Ζηρίνειο.

Ο αγώνας είχε σασπένς καθώς τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με το 4ο σετ να σημαδεύεται από τις έντονες διαμαρτυρίες της Κηφισιάς στο 20-18 για λάθος σφύριγμα.

Ο Φοίνικας Σύρου με πρώτο σκόρερ τον Ράιτς κατάφερε να υποτάξει την Κηφισιά που έπαιζε με πολύ όρεξη και δυναμισμό σε όλο το παιχνίδι.

Πριν ξεκινήσει ο αγώνας, ο δήμαρχος Κηφισιάς κος Θωμάκος, βράβευσε τον Φροίξο Κωτσάκη MVP της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας με ένα καλό σερί προηγήθηκε 6-10. Η Κηφισιά άρχισε να μειώνει το σκορ και με τον Ζουπάνι πλησίασε 12-14 και στο πλησίασε στη συνέχεια στον πόντο. Με καλό μπλοκ η Κηφισιά ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, με τον Φοίνικα να πυροβολεί από το σερβίς και να ξεφεύγει ξανά με μπλοκ των Ράιτς και Μπράουν 19-21. Η Κηφισιά έδωσε μάχη να πλησιάσει καθώς έβλεπε τον Στερν να δίνει πόντους στον Φοίνικα και να φτάνει στο 19-23, με τον Ζουπάνι με δύο πόντους να κάνει το 21-23 και με σερβίς άουτ του Μπράουν να γίνεται το 22-24 αλλά ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη λύση κι έγινε το 1-0 σετ για την ομάδα της Σύρου.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες ήταν πολύ κοντά ως το 7-6. Η Κηφισιά ξέφυγε με άσο του Κωτσάκη και επίθεσή του 10-7, Ράιτς, Πρωτοψάλτης έδωσαν κι άλλους πόντους στο Φοίνικα για να γίνει το 12-10 και με άουτ του Ζουπάνι το 12-11. Στη συνέχεια η Κηφισιά άρχισε ξανά με τον Μπάση στο σερβίς να παίρνει πόντους και να φτάνει στο 14-11. Ο Φοίνικας με καλό σερβίς του Ράιτς έκανε το σκορ 17-15, ο Στερν το 18-17 και τελικά ήρθε η ισοφάριση 19-19. Το σκορ κρατήθηκε σε ισορροπία ώσπου η Κηφισιά με τον Μπάση πάλι στο σερβίς έκανε το 22-20, με επίθεση του Κασαμπαλή 23-20, του Κωτσάκη 24-20 και με άσο του Μπάση το 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε όπως και στο πρώτο με 6-9, με καλές επιθέσεις ο Φοίνικας διατήρησε τη διαφορά και πρόσκαιρα η Κηφισιά φάνηκε κουρασμένη βλέποντας το Φοίνικα να ξεφεύγει 12-16 και 16-20. Η ομάδα του Ζαλμά ωστόσο άρχισε να ανεβάζει απόδοση και να πλησιάζει με το Ζουπάνι 19-20. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 19-21, ο Παπαγγελόπουλος το 20-22, ο Ράιτς το 20-23, ο Μπράουν σταμάτησε με μπλοκ τον Ζουπάνι 20-24, ακολούθησε άουτ σερβίς του Παπαγγελόπουλου και επίθεση του Ράιτς για το τελικό 21-25.

Για ακόμα μια φορά ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο 4ο σετ και έφτασε να προηγείται ως και 8-12 με Πρωτοψάλτη και Ράιτς. Η Κηφισιά τα έδωσε όλα και ισοφάρισε 15-15. Ο Φοίνικας ξέφυγε στο 15-17 αναγκάζοντας τον Ζαλμά σε τάιμ άουτ, η Κηφισιά επανήλθε κι ο Κωτσάκης πρόσθεσε ακόμα 2 πόντους φτάνοντας στο 18-19, η Κηφισιά διαμαρτυρήθηκε έντονα για λάθος σφύριγμα καθώς έδωσε ο διαιτητής πως η μπάλα βρήκε στην οροφή, με αποτέλεσμα να δεχτεί κόκκινη / κίτρινη. Ο Μπάσης έκανε με μπλοκ το 20-21, ο Φοίνικας πήρε τάιμ άουτ, ο Τσάμπερλεν με λάθος σερβίς 20-22 και ο Παπαγγελόπουλος το 21-23. Ο Ράιτς το 22-24κ, ο Μπάσης 23-24 και με τον Ράιτς το σκορ έγινε 3-1 σετ και ο Φοίνικας πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα σετ : 22-25, 25-20, 21-25, 23-25

Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές ο Παπαγγελόπουλος που τελείωσε 7 από τις 13 επιθέσεις του, ο Ράιτς σημείωσε 25 πόντους, και ο Μπράουν 7 μπλοκ.

Για την Κηφισιά πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα μια αγωνιστική ο Κωτσάκης, ο Ζουπάνο πρόσθεσε ακόμα 19 πόντους ενώ στο σερβίς έκανε τη διαφορά ο Μπάσης με 4 άσσους.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 19 (19/39 επ.), Κωτσάκης 17 (14/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 10% άριστες), Μπάσης 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 18% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Σωνάκης (λ), Μελλές.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 7 (0/6 επ., 7 μπλοκ), Ράιτς 25 (24/42 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 27% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (6/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 0% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ. - 24% άριστες), Μήλης.