ΕΣΠΑΑΑ: Αφετηρία για τις 12 «μονομάχους» της 2η Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

Ως συνήθως, η 1η αγωνιστική είναι πάντα αναγνωριστική, ειδικά στις χαμηλές κατηγορίες.

Έτσι και η 2η Τοπική Κατηγορία Γυναικών όπου οι 12 ομάδες ξεκίνησαν το φετινό τους «ταξίδι».

Το παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν με διαφορά το ΑΟ Λαγονησίου - ΓΑΣ Χολαργού. Η ομάδα του Χολαργού επέστρεψε σε ένα ματς που φαινόταν χαμένο και μετέτρεψε το 2-0 σε 2-3. Κομβικό αποδείχθηκε το τέταρτο σετ όπου η ομάδα του Χολαργού ήταν επιβλητική και με 15-25 όχι μόνο ισοφάρισε στα σετ αλλά άλλαξε εντελώς την ψυχολογία και αυτό αποδείχθηκε στο τάι μπρέικ.

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου και ΑΟ Διονύσου ξεκίνησαν με εκτός έδρας νίκες, κόντρα σε Νήαρ Ηστ και Αμαζόνες Αχαρνών, αλλά αυτό που μένει περισσότερο και από τους 3 βαθμούς που κατέκτησαν είναι το πολύ σοβαρό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασαν αμφότεροι.

Ο ΑΟ Άνοιξης έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο σετ κόντρα στον ΠΑΟ Κουκακίου (25-8). Ωστόσο αυτό ήταν μια κακή παρένθεση για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μπορεί να μην κέρδισαν ούτε σετ ούτε βαθμό από αυτό το παιχνίδι αλλά σε γενικές γραμμές ήταν ανταγωνιστικοί σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

Τέλος, η Σχολή Μωραϊτη και ο Μελισσιακός δεν μπορούσαν να τελειώσουν το πρώτο σετ το οποίοέφτασε μέχρι το 32-20! Αυτό φάνηκε να «έφθειρε» την ψυχολογία των φιλοξενούμενων στη συνέχεια του αγώνα. Οι αθλήτριες της Σχολής Μωραϊτη ήταν ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία του δεύτερου και του τρίτου σετ και με 25-20 και 25-21 έφτασαν τελικά στο 3-0 και στο πρώτο «τρίποντο» της χρονιάς.