Ξεκίνημα με πολλά «ντέρμπι» στην 3η Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

Έναρξη για το Πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών για τον Β’ όμιλο με ωραία παιχνίδια και καμία εύκολη νίκη.
Το μοναδικό παιχνίδι που τελείωσε με 3-0 ήταν αυτό όπου ο ΕΑΟ Σπάτων επικράτησε με αυτό το σκορ του ΑΚ Ζωγράφου. Οι φιλοξενούμενες, ωστόσο, κόντραραν την ομάδα των Σπάτων στα δύο πρώτα σετ. Το τρίτο σετ ήταν καθοριστικό και ο ΕΑΟ Σπάτων δεν έχασε την ευκαιρία να το «καθαρίσει» με 25-16 και να πάρει τη νίκη.
Ο ΟΦ Γέρακα μπορεί να έφτασε εύκολα μέχρι το 2-0 αλλά από εκεί και έπειτα άρχισαν τα δύσκολα. Ο Εθνικός έκανε την αντεπίθεσή του, αρχικά μειώνοντας σε 2-1 με ένα πολύ ανταγωνιστικό τρίτο σετ, και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο.

Οι ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το τέλος. Τα κορίτσια του ΟΦ Γέρακα αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα και με 29-27 πήραν το σετ και με 3-1 πήραν την νίκη.
Δύο εκτός έδρας νίκες είχε αυτή η αγωνιστική.

Στο Λαύριο, ο ΜΕΣ Μαραθώνα έκανε ντεμπούτο με το... δεξί αφού με μοναδική απώλεια το δεύτερο σετ επικράτησε με 1-3 και πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης. Από την άλλη, σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές ο ΑΣΠ Κτησιφών αρχικά προηγήθηκε, εν συνεχεία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 αλλά τελικά ανέτρεψε τα δεδομένα, κόντρα στον ΑΣ Άτλας Δάφνης Υμηττού και ξεκίνησε με νίκη τη φετινή σεζόν.