Εντυπωσιακό θέαμα και δυνατά παιχνίδια στην 1η αγωνιστική της τοπικής κατηγορίας γυναικών

Οι 12 από τις 13 ομάδες της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών πάτησαν παρκέ και πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα και δυνατά παιχνίδια στην 1η αγωνιστική.

Η ομάδα του ΓΣ Κερατέας ήταν αυτή που δεν αγωνίστηκε λόγω ρεπό. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε κανένα παιχνίδι που να κρίθηκε στα 3 σετ.

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ είχε το παιχνίδι ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά η ομάδα των Γλυκών Νερών γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας τα επόμενα δύο σετ. Ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" ισοφάρισε εκ νέου, με το τέταρτο σετ να κρίνεται με το οριακό 23-25. Στο τάι μπρέικ, όμως, τα Γλυκά Νερά πήραν τη νίκη και κατέκτησαν τους πρώτους 2 βαθμούς για φέτος.

Κάτι παρόμοιο συνέβη στο παιχνίδι του ΑΟ Καρέα με τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Σε αυτή την περίπτωση, όμως, οι γηπεδούχες ήταν αυτές που παρότι προηγήθηκαν με 1-0 βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάνοντας τα επόμενα δύο σετ (15-25 και 23-25). Ο ΑΟ Καρέα έφερε το παιχνίδι στο 2-2 αλλά η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πήρε την εκτός έδρας νίκη αφού κατέκτησε το πέμπτο σετ με 11-15.

Στο παιχνίδι της Χαλκίδας, ο ΟΠΕ Χαλκίδας προηγήθηκε ξανά και ξανά με αντίπαλο τη Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Οι φιλοξενούμενες, παρότι έχασαν το πρώτο σετ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Εν συνεχεία έχασαν και το τρίτο σετ αλλά ισοφάρισαν εκ νέου. Ο ΟΠΕ Χαλκίδας ωστόσο προηγήθηκε για Τρίτη και καθοριστική φορά κάνοντας το 3-2 στα σετ και ξεκινώντας «με το δεξί» της υποχρεώσεις της φετινής σεζόν.

Τα «καθαρά τρίποντα» για την πρώτη αγωνιστική κατακτήθηκαν από τον Απόλλων και τον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Η ομάδα της Παλλήνης ξεκίνησε δυναμικά στη Ριζούπολη παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-27. Η ομάδα του Απόλλωνα, όμως, με βελτιωμένο το μπλοκ στη συνέχεια του αγώνα, βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το παιχνίδι και πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ πήραν τη νίκη με 3-1.

Το ίδιο σκηνικό υπήρξε και το παιχνίδι των Θρακομακεδόνων με τον Πανελλήνιο. Παρότι ο Πανελλήνιος πήρε το πρώτο σετ με 23-25, η ομάδα των Θρακομακεδόνων πάτησε γκάζι. Το δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικό για τις γηπεδούχες. Ωστόσο το τρίτο και το τέταρτο ήταν πραγματικά ντέρμπι. Ο Πανελλήνιος έβαλε δύσκολα στους Θρακομακεδόνες αλλά τελικά δεν κατάφερε να κλέψει έστω ένα βαθμό. Ο ΑΟ Θρακομακεδόνων ξεκίνησε με νίκη και 3 βαθμούς και ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την ομάδα του Απόλλων.