Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα: Στην 4η θέση η Σχολή Μωραΐτη στα κορίτσια, στην 6η το 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης στα αγόρια
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Την άκρως τιμητική τέταρτη θέση στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Βραζιλία κατέκτησε στα κορίτσια η Σχολή Μωραΐτη, ενώ στα αγόρια το 3ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης έφτασε στην 6η θέση του κόσμου.
Το παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε την Κυριακή το βράδυ στο Γκουατσού της Βραζιλίας, εκεί όπου η Σχολή Μωραΐτη, το 3ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης και η Ελληνική διαιτησία είχαν την τιμητική τους.
Η Κέλλυ Γεωργάκη με τον Μάκη Κατσιούλη εκπροσώπησαν την ελληνική διαιτησία στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα, με την Γεωργάκη μάλιστα να είναι δεύτερη ρέφερι στον τελικό των κοριτσιών ανάμεσα σε σχολείο της Σερβίας και της Κινεζικής Ταϊπέι.
Εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία της ομάδας κοριτσιών της Σχολής Μωραΐτη, η οποία μεταξύ άλλων κατάφερε να επικρατήσει και της οικοδέσποινας Βραζιλίας στον προημιτελικό και να φτάσει να είναι ένα από τα τέσσερα καλύτερα σχολεία του κόσμου. Στον ημιτελικό κόντρα στην Κινεζική Ταϊπέι ηττήθηκε με 2-0 σετ, ενώ με το ίδιο σκορ έχασε και στον μικρό τελικό από την Τουρκία, για να κατακτήσει την 4η θέση στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα.
Σχετικά Άρθρα
-
Ψήφισμα για το "Σπίτι του Βόλεϊ" στην Παιανία (Ψηφίστε για να το διεκδικήσουμε)
-
Το ραντεβού με τις δόξες του βόλεϊ: Σαν να μην πέρασε μία μέρα...
-
Απονομή του Βραβείου «Ε. Παπαγεωργίου» στον Φοιτητή- Αθλητή της Χ.Α.Ν.Θ. Δημήτριο Αστρινάκη
-
Ιστορικό πέρασμα της Ολυμπιακής φλόγας από τον Μαραθώνα (photos-videos)
-
Η μεγάλη βραδιά του Ερμή Ηγουμενίτσας που γιόρτασε τα 30 χρόνια από την ίδρυση του