Τρίποντο για τον Κόροιβο, αυτοκτόνησε ο Απόλλων

O Κόροιβος Αμαλιάδας ήταν αυτός που έφυγε με το τρίποντο της νίκης από το κλειστό του Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

Ο Απόλλωνας παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα στην κυριολεξία αυτοκτόνησε. Οι νεαροί παίκτες του Κουμπλή παρόλο που προηγήθηκαν στο πρώτο σετ 20-16 άρχισαν να χάνουν έδαφος από τη σταδιακή άνοδο του Κόροιβου που με τον Σταυρακάκη στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των «γαλανόλευκων». Ο Κουμπλής για κάποιο άγνωστο λόγο δεν πήρε κανένα τάιμ άουτ ενώ η μοναδική αλλαγή που έκανε στο 22-17 βγάζοντας τον Τασάκο και βάζοντας τον Βασιλακόπουλο δεν έκανε τη διαφορά με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να καταφέρει να ανατρέψει το σκορ και να πάρει το πρώτο σετ 25-23 με άσο.
Οι Απολλωνιστές με κακή ψυχολογία πλέον είχαν να αντιμετωπίσουν τον κακό τους εαυτό και τον Κόροιβο που χωρίς άγχος και με καλό σερβίς έκανε πάλι το θαύμα του καθώς μετά το φουριόζο ξεκίνημα του Απόλλωνα στο 7-1, πέρασε μπροστά στο 13-16 και τελείωσε εύκολα το σετ 25-20 με λάθος του Σαμαντά που έριξε τη μπάλα στο φιλέ από τη θέση του σερβίς.
Στο τρίτο σετ ο Κόροιβος βγάζοντας καλές άμυνες, πιέζοντας ξανά στο σέρβις πήρε προβάδισμα. Ο Απόλλων πλησίασε στο 17-18 αλλά τα εύκολα λάθη τον άφησαν ξανά πίσω και ο Κόροιβος πήρε το σετ 22-25 με επίθεση του εξαιρετικού Σταυρακάκη.
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

Α σετ: 1-1, 2-3, 5-5, 7-6, 9-7, 10-8, 11-10, 18-15, 20-16, 21-17, 22-19, 23-25

Β σετ: 7-1, 9-5, 11-10, 12-11, 13-16, 14-17, 16-18, 17-22, 19-23, 20-25

Γ σετ: 1-4, 2-6, 4-7, 6-9, 8-10, 9-14, 11-15, 12-16, 14-17, 17-18, 18-20, 19-23, 21-24, 22-25

Τα σετ: 23-25, 20-25, 22-25
Απόλλων Σμύρνης (Κουμπλής) : Τασάκος, Σαμαντάς, Μάρκου, Μπαρμπούνης, Μελιγγιώτης, Κουτσομύτης, Κεχαγιάς (λ)/ Μουσίκας (λ), Βασιλακόπουλος, Παύλου, Σαλωνίτης
Κόροιβος (Γκρουμούσας): Σωτηρόπουλος, Μπίκος, Σταυρακάκης, Μπίσκος, Παναγιωτάρας Σ., Παναγιωτάρας Φ., Γκρουμούσας (λ) / Παναγιωτόπουλος (λ), Σπυρόπουλος, Μαυροειδής

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Τα αποτελέσματα της Α2 Ανδρών Τρένο η Ελπίδα »