Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το τρίποντο από τα Μεσόγεια

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το τρίποντο από τα Μεσόγεια, επικρατώντας με 3-1 του μαχητικού ΑΟΜ,παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το Μαρκόπουλο, που προέρχονταν από τις δύο ήττες κόντρα σε Απολλώνιο και Πανιώνιο (Κύπελλο) ήταν ανταγωνιστικό, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία των πράσινων.

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ είχαμε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ στην άμυνα. Ο ΠΑΟ μπόρεσε να ξεφύγει με 11-14, ο ΑΟΜ μείωσε σε 15-16, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι πράσινες με επιμέρους σκορ 2-9 (κυρίως με τα σερβίς της Παπαφωτίου) έφτασαν στο 17-25.

Στο δεύτερο σετ η μάχη συνεχίστηκε ακόμη πιο έντονα με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 13-15, αλλά αμέσως ο ΑΟΜ ισοφάρισε και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο με το άουτ της Γκρότους και το  μπλοκ της Τοντάι στην Ολλανδέζα ακραία να διαμορφώνουν το 22-20. Στο 23-21 η Λέιθαμ με άσο στην Καρκάσες έφερε το πρώτο σετ μπολ και στην επόμενη φάση μπλοκ στην Άτκινσον διαμόρφωσε το τελικό 25-21 για το 1-1 στα σετ.

Στο γ' σετ ο ΑΟΜ ήταν μέσα στη διεκδίκηση του μέχρι το 15-15, αλλά εκεί οι πράσινες με πρωταγωνίστρια τη Σάμανταν ξέφυγαν με 16-21. Το Μαρκόπουλο πλησίασε σε 21-23 και 22-24, με την Γκρότους να κλείνει το σετ.

Ανάλογο σκηνικό και στο δ' σετ με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 16-16, όμως η Καρκάσες πήγε στην αλλαγή και τα σερβίς της Παπαφωτίου επέτρεψαν στον ΠΑΟ να ξεφύγει με 16-21 και να φτάσει τελικά και στη νίκη.

*Πριν την έναρξη του αγώνα η Αριστέα Τοντάι παρέλαβε το έπαθλο της MVP για την ανάδειξη της ως Πολυτιμότερης Αθλήτριας της 11ης αγωνιστικής. Τη βράβευση της διεθνούς κεντρικής έκαναν αθλήτριες των Ακαδημιών του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
 «Σήμερα ήθελα να παίξουμε ομαδικά και σε γενικές γραμμές νομίζω τα καταφέραμε. Παίξαμε συγκεντρωμένα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είμαι ικανοποιημένος. Σε κάποια σημεία χάσαμε λίγο την προσήλωση μας στον αγώνα και το Μαρκόπουλο που πάντα παίζει ελεύθερα με εμάς , κάποιες φορές μας ζορίζει. Όπως και να έχει περάσαμε καθαρά από μια δύσκολη έδρα και στο μυαλό μας έχουμε πλέον το ματς με τη Ναντ που πάμε να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί».

Διαιτητές: Μεταξά, Παπαχατζής Π., Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Γεώργας, Τουκτούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 17-25

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-21, 22-25, 17-25) σε 108'
*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟ προήλθαν από 3 άσσους, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-38% άριστες), Νάγκελς 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 21 (21/59 επ., 45% υπ.-20% άριστες), Λέιθαμ 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 13 (10/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη 1 (1/2 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (4/7 επ.), Κωτσαρά, Δήμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (20/35 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες), Άτκινσον 21 (18/47 επ., 3 μπλοκ), Γκρότους 12 (12/23 επ., 79% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 15 (12/21 επ., 3  μπλοκ), Μεταξά 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), / Μπελιά (λ, 53% υπ.-26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.