Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις και νίκησε τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις και νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Εκεί τον περιμένει ο Φοίνικας ΟΝΕΧ. Ο πρώτος ημιτελικός θα γίνει στη Σύρο και η ρεβάνς στο Ρέντη. Πολύ όμορφη πρωτοβουλία της διοίκησης του Ολυμπιακού πριν τον αγώνα. Τίμησε για την προσφορά τους στον σύλλογο τον Κώστα Χριστοφιδέλη και τον Γιώργο Στεφάνου με εμβληματικές φωτογραφίες από τη δράση τους.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη αλλά καθόλου εύκολη καθώς η Κηφισιά παίζοντας ελεύθερα και με πρωταγωνιστή τον Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-18 και 24-22 αλλά δε μπόρεσε να κάνει το 0-1 σετ. Ο Ολυμπιακός με φοβερή ισχύ στην επίθεση και στο σερβίς ο Στερν και Ιντάλγκο έκανε την ανατροπή και πήρε το 1ο σετ 28-26. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Στερν με 13/16 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ από την Κηφισιά είχε πρώτο σκόρερ τουν Οκονσάνοβιτς με 11 πόντους.

Εντυπωσιακή ήταν η «εκκίνηση» για την Κηφισιά στο πρώτο σετ καθώς με ισχυρό μπλοκ και κόντρα μπάλες του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 5-1. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με επιθέσεις του Στερν και λάθος του Τσέιβερς ισοφάρισε 7-7.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out φτάνοντας μαζί στο 11-11. Στην καλύτερη φάση του σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-11 με επίθεση του Παγιένκ, όμως στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά πήρε ξανά τα «ηνία» 16-14 με άσσους των Ρικάρντο και Στιβαχτή. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να «πατάνε καλύτερα» και με έξυπνο πλασέ του Βραζιλιάνου ακραίου τους πήραν «αέρα» τριών πόντων 18-15. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ όμως υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο σερβίς. Η Κηφισιά μετά από εξαιρετική άμυνα του Στιβαχτή και κόντρα του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-17. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο 21-20 έχοντας τον Ιντάλγκο στα 9 μέτρα. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με τον Οκοσάνοβιτς, όμως ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας 24-24. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ούτε την 3η ευκαιρία στο 25-24, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να κατακτά το σετ 28-26 με επίθεση του Παγιένκ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε 8-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» την διαφορά μειώνοντας 10-6 με επίθεση του Τσέιβερς. Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση της αθηναϊκής ομάδας, καθώς ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 16-7 και τελικά έκλεισε το σετ 25-15 με άσσο του Πετσιά «σφραγίζοντας» παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές. Ο Ολυμπιακός με τον Χανδρινό στο σερβίς μετέτρεψε το 3-3 σε 9-3 δίνοντας σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Κηφισιά με μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και επίθεση του Οκοσάνοβιτς «ροκάνισε» τη διαφορά 12-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου πλησίασε ακόμα περισσότερο 13-11. Ο Ολυμπιακός με «αιχμή του δόρατος» τον Χανδρινό πήγε ξανά στο +4 (19-15) όμως η Κηφισιά με τον Οικονομόπουλο στο σερβίς έφτασε σε «απόσταση αναπνοής» 21-20. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Λινάρδου έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 24-21, η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις, όμως στην 3η ευκαιρία ο Χανδρινός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Πολίτης, ΕΠόπτες: Κατσιάρας, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 28-26

2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-11, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-13, 21-16, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-15, 25-23) σε 79'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Στερν 13 (13/16 επ.), Παπαγγελόπουλος 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (6/15 επ., 33% υπ. - 28% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσος), Ιντάλγκο 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 64% υπ. - 64% άριστες), Χανδρινός 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 78% υπ. - 44% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/5 επ.), Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετσιάς 1 (1 άσσος), Λινάρδος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρέγκο 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 45% άριστες), Σπηλιώτης 3 (3/5 επ.), Μορέιρα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τσάβερς 9 (9/17 επ., 62% υπ. - 46% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 31% υπ. - 23% άριστες), Κοσμάς (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 25% άριστες), Φιλιππακόπουλος 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομόπουλος.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: "Απόψε θα μπορούσαν να πάνε τα πράγματα πολύ καλύτερα για εμάς. Όχι όσον αφορά στο αποτέλεσμα, αλλά όσον αφορά στην προσπάθεια που θα έπρεπε να καταβάλουμε. Πριν από 3 ημέρες είμασταν ανταγωνιστικοί στο 2ο σετ, απόψε στο 1ο σετ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι για να πάρουμε κάτι στο βόλεϊ και πόσο μάλλον απέναντι σε ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί και συγκεντρωμένοι από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο. Δεν το κάναμε και στα δύο παιχνίδια. Θεωρώ ότι δίκαια προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Πλέον έχουμε 2 ημέρες προκειμένου να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι του πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο".

Απαντώντας σε ερώτηση για τη βράβευση του ο Κώστας Χριστοφιδέλης τόνισε: "Το έχω ξαναπεί και θα το λέω όποτε μου δίνεται η ευκαιρία. Ο Ολυμπιακός για εμένα είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο στην αθλητική μου καριέρα. Χαίρομαι που υπήρξα μέλος αυτού του τεράστιου συλλόγου. Νιώθω ιδιαίτερη τιμή με τη σημερινή βράβευση και μάλιστα από ανθρώπους που εκτιμούσα και εκτιμώ και που χαίρομαι που τους βλέπω ακόμα στον Ολυμπιακό. Τα συναισθήματα είναι αμοιβαία και εύχομαι ότι καλύτερο στην ομάδα".