Ο Ολυμπιακός με τρομερό σερβίς πήρε προβάδισμα επί της Κηφισιάς

Με λίγα λάθη και αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του 2ου σετ ο Ολυμπιακός πήρε την ουσία απέναντι στη μαχητική Κηφισιά και με νίκη 3-0 σετ απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.
Η Κηφισιά έχασε τις ευκαιρίες της στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 23-20, 25-24 και 26-25.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Ολυμπιακός εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τους «κυανόλευκους» να έχουν ισχυρό μπλοκ και τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να πιέσουν με το σερβίς και τον Λινάρδο να παίρνει 2 άσσους. Οι γηπεδούχοι με επίθεση του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκαν 11-9, όμως οι φιλοξενούμενοι με όμορφο πόντο του Κουμεντάκη προσπέρασαν 14-13. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ με τον Τράβιτσα στα 9 μέτρα ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά στο σετ «αέρα» τριών πόντων 18-15.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως ο Ολυμπιακός κράτησε στο side out και μάλιστα με δύο άσσους του Ιντάλγκο έφτασε στο 24-19 και τελικά το κατέκτησε 25-19 με κόντρα μπάλα του Παγιένκ.

Όμορφες φάσεις επεφύλαξε η έναρξη του 2ου σετ με τους αθλητές των δύο ομάδων να ξεσηκώνουν τους φιλάθλους. Η Κηφισιά με άσσο του Μαϊκόν και κόντρα του Οκοσάνοβιτς μπήκε σε «θέση οδηγού» 8-5. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος «εύκολα» λάθη των γηπεδούχων αρχικά πλησίασε 8-7 και στη συνέχεια ισοφάρισε 9-9 με άσσο του Τράβιτσα.

Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και με άσσο του Οκοσάνοβιτς και πάιπ του Τσέιβερς μετά από τρομερή φάση πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ 14-11. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με τον Ιντάλγκο στο σερβίς πήραν ξανά το προβάδισμα 16-15. Το σετ συνέχισε να προσφέρει συγκινήσεις με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 18-16 μετά από μπλοκ του Ρουσόπουλου και τον Ολυμπιακό να την…καταδιώκει. Ακολούθησε κόκκινη κάρτα στον Τράβιτσα για διαμαρτυρία με την Κηφισιά να φτάνει στο 21-18 και τον Ολυμπιακό να μειώνει 21-20 με μπλοκ του Λινάρδου.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με τρομερό μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Ιντάλγκο πήρε «αέρα» τριών πόντων 23-20, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοί και παίρνοντας διαδοχικούς πόντους ισοφάρισαν 23-23 με… τυχερό άσσο του Λινάρδου. Ο Οκοσάνοβιτς με επίθεση έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Σέρβου πήγα στο φιλέ για το 24-24. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε δικό του σετ μπολ 25-24 μετά από άουτ επίθεση του Μαικόν, όμως ο Στέρν ήταν άστοχος από τα 9 μέτρα για το 25-25.

Το φινάλε του σετ ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να φτάνουν από δύο φορές σε σετ μπολ και να μη το κατακτούν. Τελικά ο Ολυμπιακός ήταν αυτό που «χαμογέλασε» στο τέλος κατακτώντας το 30-28 μετά από φιλέ του Οκοσάνοβιτς.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και πιέζοντας της υποδοχή των γηπεδούχων πήρε νωρίς το προβάδισμα 5-2. Ο Οκοσάνοβιτς με διαδοχικούς πόντους μείωσε αρχικά 6-5, ενώ στη συνέχεια με δικό του άσσο ισοφάρισε 7-7. Διαδοχικοί άσσοι του Κουμεντάκη και μπλοκ του Λινάρδου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (11-7). Η Κηφισιά μετά από κόκκινη κάρτα στον Κουμεντάκη για διαμαρτυρία και μπλοκ του Ρικάρντο μείωσε 14-12. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά από φάση διαρκείας με κόντρα μπάλα ο Ρικάρντο έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση «αναπνοής» 15-14.

Η Κηφισιά συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» και μετά από άσσο του Βραζιλιάνου ακραίου η Κηφισιά προηγήθηκε 18-17. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να χάνει «χρυσή ευκαιρία» να πάει στο +2, με τον Οκοσάνοβιτς να καρφώνει άουτ 19-19. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία προσπέρασε 23-19 με συνεχόμενους άσσους του Στερν και μπλοκ του Ιντάλγκο και τελικά έκλεισε το σετ με 25-22 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Δαλακούρα.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-18, 28-30

3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 29 επιθέσει, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 14 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 28-30, 22-25) σε 103΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18π. (13/27επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Ρικάρντο 10 (7/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 14%αρ.), Σπηλιώτης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαϊκόν 3 (1/5επ., 2 άσσοι), Τσάιβερς 10 (8/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 12%αρ.) / Κοντοστάθης λ. (47%υπ., 21%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 7π. (6/10επ., 1 άσσος), Στερν 15 (11/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (5/18επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.), Τράβιτσα 7 (3/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Λινάρδος 5 (1/4επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιντάλγκο 13 (9/18επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 69%υπ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 64%υπ., 14%αρ.), Χανδρινός Σπ., Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 1 (1/1επ.).

O προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: "Αυτό που είπα στους αθλητές μου στα αποδυτήρια μετά το παιχνίδι είναι ότι παρά το άσχημο αποτέλεσμα πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. Σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια τους. Όταν ήταν η μπάλα στο αέρα και παιζόταν βόλεϊ είμασταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό. Στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε συνθήκες στο παιχνίδι και σε μεγάλο βαθμό το καταφέραμε. Παρόλα αυτά "πληρώσαμε" την απειρία μας και την έλλειψη συγκέντρωσης σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Σίγουρα όταν παίζει με μία ομάδα με την ποιότητα και την εμπειρία του Ολυμπιακού αυτό είναι καθοριστικό. Δεν απογοητευόμαστε, έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια με τον Ολυμπιακό σε League Cup και πρωτάθλημα και θα προετοιμαστούμε για αυτά. Σίγουρα είδα πρόοδο πρόοδο γιατί δημιουργήσαμε συνθήκες σύμφωνα με το πλάνο μας.Είναι ξεκάθαρο ότι αντιλαμβάνονται πλέον τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να παίξουμε. Αυτή την πρόοδο θέλουμε να τη συνεχίσουμε. Το τελευταία διάστημα αντιμετωπίζουμε κάποια θέματα τραυματισμών που δεν μας επιτρέπουν να προπονηθούμε όπως θέλουμε".

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Θεοφάνης Ρουσόπουλος δήλωσε: "Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του και στην ομάδα μου για την προσπάθεια που κατέβαλε. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι όπως άλλωστε το περιμέναμε. Υπήρχαν φάσεις τις οποίες αν είχαμε πάρει θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι και ειδικά στο 2ο σετ. Δεν απογοητευόμαστε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Απαντώντας σε ερώτηση για τη δεύτερη συνεχόμενη εμφάνιση τους ως βασικός τόνισε: Είναι σημαντικό να υπάρχει τριβή ειδικά σε τόσο σημαντικά παιχνίδια υψηλού επιπέδου. Από την πλευρά μου προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα ώστε να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό".

O προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Πολύ καλή νίκη. Και αυτό, γιατί βρισκόμαστε σε μία δύσκολη περίοδο, με λίγες προπονήσεις, αλλά πολλά ματς και ταξίδια. Η νίκη με 3-0 με αφήνει απόλυτα ευχαριστημένο, αυτό είναι το σημαντικό, κόντρα σε μια καλή ομάδα όπως η Κηφισιά και σε ένα τέτοιο δύσκολο γήπεδο. Πρέπει να μαζέψουμε ενέργεια, όσο μπορούμε, κάθε ματς είναι σημαντικό, προσπαθούμε πάντα να κερδίζουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού και πρώην της Κηφισιάς Δημοσθένης Λινάρδος δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος, που η ομάδα μας σήμερα πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη. Η Κηφισιά είναι μια πολύ καλή ομάδα, ο προπονητής τους δουλεύει εξαιρετικά και όλα θα κριθούν την Τετάρτη. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό».