Προκριματικά Ευρωπαϊκού κοριτσιών Κ20: Εκτός Ευρωβόλεϊ στις λεπτομέρειες για την Εθνική μας ομάδα
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ
Στις λεπτομέρειες έμεινε εκτός τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20 η Εθνική μας ομάδα.
Η Εθνική ομάδα κοριτσιών Κ18 που συμμετείχε στην 2η φάση των προκριματικών απέναντι σε μεγαλύτερες ηλικιακά αθλήτριες έκανε την υπέρβαση στην Σλοβακία καταλαμβάνοντας την 2η θέση στον Β' προκριματικό όμιλο, μένοντας εκτός Ευρωβόλεϊ για έναν βαθμό λιγότερο. Η Φινλανδία ήταν αυτή που πήρε το τελευταίο εισιτήριο τερματίζοντας και αυτή με ρεκόρ 2-1 αλλά με 6 βαθμούς έναντι 5 της Ελλάδας.
Στην τελική φάση είχαν προκριθεί η Βουλγαρία και η Ιρλανδία ως διοργανώτριες χώρες και οι Πολωνία, Κροατία, Ιταλία, Σουηδία και Τουρκία ως νικήτριες της 1ης προκριματικής φάσης που είχε γίνει τον Γενάρη του 2024.
Από τους 5 προκριματικούς ομίλους της 2ης φάσης που ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 7 Απριλίου, προκρίθηκαν ως πρώτες η Σερβία, η Ισπανία, η Ουκρανία, η Πορτογαλία και η Τσεχία, ενώ πέρασαν και οι 4 από τις 5 δεύτερες ομάδες και συγκεκριμένα το Βέλγιο, η Σλοβενία, η Ολλανδία και η Φινλανδία.
Σχετικά Άρθρα
-
Πανηγυρική κατάκτηση του Βαλκανικού κυπέλλου Κ16 από την Εθνική παμπαίδων
-
Βαλκανικό Κύπελλο Κ16: Φοβερή εμφάνιση της Εθνικής και νίκη επί της Σερβίας
-
Βαλκανικό Κύπελλο Κ16: Πρεμιέρα στο Μουζάκι με νίκες Ελλάδας, Σερβίας
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Φινάλε με νίκη επί της Εσθονίας για την Εθνική
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Νίκη στο τάι μπρέικ για την Εθνική επί της Ρουμανίας