Η Εθνική αποχαιρέτησε το Ευρωβόλεϊ με ψηλά το κεφάλι
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Δεν τα κατάφερε κόντρα στους χρυσούς Ολυμπιονίκες Γάλλους η Εθνική μας ομάδα, η οποία ηττήθηκε με 3-0 σετ στο τελευταίο της παιχνίδι στο φετινό Ευρωβόλεϊ.
Οι παίκτες και το προπονητικό επιτελείο αποχαιρετούν την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι, δίνοντας από την αρχή των αγώνων μέχρι και το φινάλε τον καλύτερό τους εαυτό για την ομάδα.
Ο Ντάντε Μπονιφάντε άφησε εκτός τους περισσότερους αθλητές που σήκωσαν το βάρος στα προηγούμενα παιχνίδια, δίνοντας φανέλα βασικού στους Σπύρο Χάκα, Θοδωρή Βουλκίδη, Δημοσθένη Λινάρδο και Άρη Χανδρινό.
Το ματς
Με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το πρώτο σετ. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Σπύρο Χάκα και στον Θοδωρή Βουλκίδη η Γαλλία προηγήθηκε με 3-6 αλλά η Εθνική μας ομάδα μείωσε στον πόντο λίγο αργότερα με επίθεση του Δημήτρη Μούχλια (11-12). Η Γαλλία με τον Πατρί και τον Καρλ να κάνουν ζημιά κράτησαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 18-25.
Με επίθεση του Χάκα προηγηθήκαμε με 8-6 στο δεύτερο σετ, όμως η Γαλλία με άσσο του Μπριζάρ πέρασε μπροστά με 8-9. Με δύο σερί επιθέσεις του Καρλ οι Γάλλοι πήγαν στο +4, αλλά η Εθνική μας ομάδα συνέχισε να παλεύει κάθε μπάλα. Ο Πρωτοψάλτης μείωσε στους δύο (17-19), όπως και ο Βουλκίδης λίγο αργότερα (21-23), αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς μετά το side out του Μούχλια (22-24) για το 22-25.
Από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στο τρίτο σετ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Ο Ντάντε Μπονιφάντε συνέχισε τις αλλαγές για να αγωνιστούν όλοι οι αθλητές και φυσιολογικά ήρθε το 17-25.
*Οι πόντοι της Eλλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Ισραήλ-Ελλάδα 3-2 (25-17, 27-29, 21-25, 25-21, 15-13)
Σχετικά Άρθρα
-
Εθνική ανδρών: Από την πρώτη συγκέντρωση άρχισε το… τρέξιμο
-
Εθνική ανδρών: Οι κλήσεις για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ, σε Ρέντη και Λάρισα η προετοιμασία
-
Κώστας Χριστοφιδέλης: «Τεράστια τιμή η Εθνική, είμαι αισιόδοξος ότι μπορούμε να διακριθούμε» (vid)
-
Στην Ισπανία η διεθνής διαιτητής Ειρήνη Μουλά για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ αγοριών Κ18
-
Εθνική αγοριών Κ20: Η κλήρωση της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος