Μαχητική η ΓΕΗ αλλά όχι αρκετή για τον Πανερυθραϊκό

Στο “Στέλιος Καλαϊτζής” υποδέχτηκε ο Πανερυθραϊκός την ΓΕΗ, της οποίας επικράτησε με 3-0 σετ, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά.

Η ομάδα του Ηρακλείου, ήταν πολύ μαχητική, παρ’ όλο που είχε μόνο εννέα παίκτες στο δυναμικό της, ενώ η ομάδα της Ερυθραίας είχε την ευκαιρία να κάνει αρκετές αλλαγές. Η ΓΕΗ κατάφερε σε όλα τα σετ να κρατήσει μικρή διαφορά από τον Πανερυθραϊκό, ενώ μερικές φορές βρέθηκε για λίγο μπροστά στο σκορ, όχι όμως για πολύ αφού μετά τους 15 πόντους δεν κατάφερνε να κρατηθεί στα ίδια επίπεδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Ηρακλείου να προηγείται με 2-4, ενώ την ισοφάριση έφερε ο Βήτας στο 4-4 και γρήγορα ένα μπλοκ του Αδαμόπουλου πέρασε μπροστά τον Πανερυθραϊκό. Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες στο 5-5 και 6-6, πέρασε για λίγο μπροστά η ΓΕΗ. Στη συνέχεια και μέχρι το 16-16 που ήρθε από λάθος σερβίς του Καραγιώργου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Άσος του Παπαδόπουλου, λάθος σερβίς από πλευράς ΓΕΗ και μπλοκ στον Γιαννόπουλο, φέρνουν τις δύο ομάδες στο 21-16, για να πάρει τάιμ άουτ η ομάδα του Ηρακλείου. Το 23-18 σημειώθηκε με πόντους από Μήττα, Αδαμόπουλο και λάθος σερβίς των γηπεδούχων. Μετά από ωραίες άμυνες από τον Πανερυθραϊκό και δύο συνεχόμενους πόντους του Βήτα, το σετ έληξε για τους γηπεδούχους με 25-18.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τρεις συνεχόμενους πόντους του Πανερυθραϊκού μέχρι να αρχίσει να σκοράρει η ΓΕΗ. Στο 5-3 μπήκε ο Κωστόπουλος στη θέση του Καραγιώργου για την ομάδα της Ερυθραίας, ενώ με πόντους του Καραγιώργου για τους γηπεδούχους και Βανταρδα για τους φιλοξενούμενους το σκορ έχει διαμορφωθεί σε 7-4. Από ένα πόντο δίνουν Αδαμόμουλος και Βανταρδα στις ομάδες τους, ενώ ένα μπλοκ στον πρώτο και επίθεση του δεύτερου, μειώνει τη διαφορά στον ένα πόντο στο 9-8, για να ισοφαρίσει 9-9 ο Σαμαριτάκης. Στη συνέχεια η ΓΕΗ πέρασε μπροστά με 10-11 μετά από πόντο του Σαμαριτάκη, γρήγορα όμως ισοφάρισε ο Καραγιώργος. Η επόμενη ισοφάριση ήρθε στο 12-12 με πόντους από Περπινάκη και Καραγιώργο, ενώ στη συνέχεια ο Πανερυθραϊκός ανέβασε στροφές με ένα σερί τριών πόντων, για να ξεφύγει με 15-12 μετά από πόντο του Βήτα, σημείο που πήρε τάιμ άουτ η ΓΕΗ. Το επόμενο τάιμ άουτ ήρθε στο 19-14 για τη ΓΕΗ και στην επιστροφή ο Βανταρδα μείωσε σε 19-15, ενώ Σεβδαλής και Μανδηλάρης, αντικαθιστούν Κρέτση και Καραγιώργο. Το 21-17 έρχεται μετά από λάθος σερβίς του Πανερυθραϊκού και κλείνουν οι αλλαγές για τους γηπεδούχους. Στο 23-19 μπήκε ο Αναγνώστου στη θέση του Γιαννόπουλου για τη ΓΕΗ, για να μειώσει ο πρώτος σε 23-20. Άουτ του Καραγιώργου δίνει ακόμα ένα πόντο στους φιλοξενούμενους, αλλά γρήγορα ο Αδαμόπουλος έρχεται να δώσει τέλος στο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι προχωρούσαν βήμα-βήμα με τον Πανερυθραϊκό να έχει μικρό προβάδισμα. Για λίγο η ΓΕΗ πλησίασε με τον Γιαννόπουλο στο 6-5, αλλά ένα ξέσπασμα του Πανερυθραϊκού άνοιξε τη διαφορά στο 10-6. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ακόμα ένα τάιμ άουτ, για να επιστρέψουν λίγο πιο προσεκτικοί στο παιχνίδι, κρατώντας τη διαφορά στον πόντο μέχρι το 13-12. Ο Πανερυθραϊκός ανέβασε πάλι τη διαφορά και στο 15-12 η ΓΕΗ πήρε και πάλι τάιμ άουτ. Στο 16-12 μπήκε ο Σεβδαλής στη θέση του Κρέτση. Πόντοι από Βαντάρδα και Περπινάκη, έφεραν τη διαφορά στο 17-14, αλλά ο Πανερυθραϊκός ξέφυγε και πάλι στο σκορ, αφού στο σερί τεσσάρων πόντων, η ΓΕΗ απάντησε μόλις με έναν στο 21-15. Λάθος του Βήτα, μπλοκ άουτ του Καραγιώργου και πόντος του Αναγνώστου, έφεραν τον Πανερυθραϊκό στο 24-19, για να πάρει στη συνέχεια το σετ με 25-19 και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Για τον Πανερυθραϊκό δεν αγωνίστηκε ο Τσικάτος που ήταν ασθενής όλη την εβδομάδα.

Α σετ: 1-1, 8-7, 11-10, 16-15, 23-17, 25-18
Β σετ: 3-2, 8-7,10-11, 16-14, 21-18, 23-20, 25-21
Γ σετ: 2-1, 6-4, 11-8, 17-13, 21-15, 25-19
Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-19
Πανερυθραϊκός(Χατζηπέρρος): Κρέτσης, Μήττας, Βήτας, Καραγιώργος, Παπαδόπουλος, Αδαμόπουλος, Πλεμμένος(λ)/ Σουσούνης(λ), Κωστόπουλος, Σεβδαλής, Μανδηλάρης
ΓΕ Ηρακλείου(Πιστάκης): Παπαδάκης, Πετρουγάκης, Περπινάκης, Σαμαριτάκης, Γιαννόπουλος, Βαντάρδα, Μύρος(λ)/ Μαυρίδης(λ), Αναγνώστου