Ολοκληρώθηκε το διεθνές προπονητικό σεμινάριο μπιτς βόλεϊ
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία BEACHVOLLEY
Ολοκληρώθηκε το «FIVB BV COACHES COURSE-LEVEL ONE», το τρίτο συνεχόμενο σεμινάριο της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας το οποίο φιλοξενήθηκε στην Ελλάδα και στις εγκαταστάσεις του Triantafyllidis Beach Arena.
Την τελευταία ημέρα, η Ε.Ο.ΠΕ. μαζί με τους συνεργάτες της από την Ευρωπαϊκή Πολιτεία παρουσίασε στους προπονητές και στους αθλητές που συμμετείχαν στο σεμινάριο, το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα «WHISTLE» που αναφέρεται στη σεξουαλική παρενόχληση στον αθλητισμό και τη σωματική δραστηριότητα, ειδικά τη λεκτική σεξουαλική παρενόχληση (VSH), πιο γνωστή ως catcalling.
Με τη λήξη του σεμιναρίου, ο επικεφαλής εισηγητής και Technical Supervisor της FIVB κ. Τζεφ Μπριο, μαζί με τον αργυρό Ολυμπιονίκη της Αθήνας Ξαβιέ Μπόσμα και τον Μάρκ Κοντόπουλο, εκπρόσωπο του Side Out UK club, συνδιοργανωτή του σεμιναρίου, παρέδωσαν τα διπλώματα στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες που χορηγεί η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή και η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, αφού το FIVB Course είναι ενταγμένο στο πρόγραμμα Olympic Solidarity. Επίσης σε μία από τις ενότητες παρουσίαστηκε και ειδικό αντικείμενο από τον γνωστό Έλληνα τεχνικό και καθηγητή Γιώργο Γιάτση.
Σχετικά Άρθρα
-
Τα επίσημα τουρνουά μπιτς βόλεϊ του Αυγούστου
-
Με ρεκόρ συμμετοχών το CHANIA OPEN στους Αγίους Αποστόλους (31/5-2/6)
-
Πρώτο τουρνουά OPEN στο 4 Sports Club στο Χαλάνδρι (24-26/5)
-
Το καλεντάρι του beach volley για το 2024 - Μέρος Β'
-
HALL OF BRANDS BVA OPEN: Κόλα, Σιδέρης και Λάβδα, Ματιάδη άνοιξαν το... χορό των χρυσών μεταλλίων για το σιρκουί του 2024