Στη κορυφή της Ευρώπης στο Λουτράκι οι Λετονοί Φόκεροτς, Άουζινς
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ BEACHVOLLEY
Στη κορυφή της Ευρώπης στην ηλικία κάτω των 18 ετών ανέβηκαν οι Λετονοί Φόκεροτς, Άουζινς.
Το δίδυμο από τη Λετονία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ18 που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής (4/9) στο Λουτράκι, χωρίς να χάσουν σετ καθ'ολη τη διάρκεια της διοργάνωσης.
Στον τελικό, Φόκεροτς και Άουζινς επικράτησαν των Δανών Μάντσεν, Μπρινκ με 2-0 (21-15, 21-18) σετ, κατακτώντας το πρώτο τους χρυσό, καθώς πέρυσι έχασαν στον μικρό τελικό και κατέκτησαν την 4η θέση.
«Επιτέλους τα καταφέραμε. Πέρυσι φτάσαμε κοντά αλλά χάσαμε στον μικρό τελικό και θέλαμε πάρα πολύ να το κατακτήσουμε εδώ. Το Λουτράκι είναι μία φανταστική πόλη, μέναμε δίπλα στη θάλασσα και ήταν όλα οργανωμένα. Η εγκατάσταση ήταν καταπληκτική και περάσαμε μία πολύ ωραία εβδομάδα που ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο» δήλωσαν λίγη ώρα μετά τη νίκη στον τελικό οι Λετονοί Φόκεροτς, Άουζινς.
Σχετικά Άρθρα
-
Βαλκανικό Κύπελλο Κ16: Πρεμιέρα στο Μουζάκι με νίκες Ελλάδας, Σερβίας
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Φινάλε με νίκη επί της Εσθονίας για την Εθνική
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Νίκη στο τάι μπρέικ για την Εθνική επί της Ρουμανίας
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Η Ισπανία επικράτησε της Εθνικής
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Ήττα της Εθνικής από την αήττητη Ιταλία