Kamena Vourla Open: Κόλα, Τζιουμάκας και Καραγκούνη, Χριστοδούλου το χρυσό μετάλλιο και πάνε ως 1οι στον Άγιο Νικόλαο
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ BEACHVOLLEY
Ο Αντιόλ Κόλα με τον Στέλιο Τζιουμάκα και η Δήμητρα Καραγκούνη με τη Χρυσάνθη Χριστοδούλου κατέκτησαν το Kamena Vourla Open που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής.
Οι δύο ομάδες, νικήτριες και του Athens Golden Cup πριν μία εβδομάδα θα ταξιδέψουν ως πρώτες στην πανελλήνια βαθμολογία ανδρών-γυναικών στα τελικά του Αγίου Νικολάου.
O τελικός των ανδρών ήταν ο ίδιος όπως και στην πλατεία Συντάγματος, με τους Κόλα και Τζιουμάκα να επικρατούν του Σταύρου Ντάλλα και του Δημήτρη Χατζηνικολάου με 2-1 (21-17, 19-21, 15-12) σετ.
Στις γυναίκες, Καραγκούνη και Χριστοδούλου αντιμετώπισαν στον τελικό τις αδερφές Μαραθοκαμπίτου, Ναυσικά και Σοφία και μετά τη δύσκολη κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-20, στο δεύτερο πήραν προβάδισμα από νωρίς και το κατέκτησαν με 21-08 για το τελικό 2-0 σετ. Οι αδερφές Μαραθοκαμπίτου αγωνίστηκαν στον δεύτερο φετινό τους τελικό μετά την Καλαμαριά και ως φιναλίστ πρόσθεσαν 180 βαθμούς στην ομαδική τους βαθμολογία, ωστόσο πιθανότατα θα χρειαστεί να παίξουν προκριματικά για μία θέση στον Άγιο Νικόλαο.
Τις απονομές στους νικητές και στους φιναλίστ έκαναν ο Δήμαρχος Καμένων Βούρλων Γιάννης Συκιώτης, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Πολιτισμού Κώστας Σκελαρνάκος, ο Αντιδήμαρχος Δημοτικής Ενότητας Καμένων Βούρλων Λεωνίδας Πενταλιός, ο. Χρήστος Χειμωνίδης αντιπρόεδρος της 5ΑΕ, ο εκπρόσωπος της ΙΝΤΕΡΚΑΤ και της ΠΑΕ Λαμίας Πανουργιάς Παπαϊωάννου και ο διευθυντής του ξενοδοχείου Γαλήνη Παύλος Δώσης.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και η τελική κατάταξη του Kamena Vourla Open ΕΔΩ.
Σχετικά Άρθρα
-
Τα επίσημα τουρνουά μπιτς βόλεϊ του Αυγούστου
-
Η επίσημη συνέντευξη Τύπου του KEFALONIA JUNIORS FINALS Κ22 "VAGGELIS KOUTOULEAS"
-
Athens Finals: Αστυνομία και πυροσβεστική έστειλαν μήνυμα για την αντιμετώπιση της σεξουαλικής παρενόχλησης στον αθλητισμό
-
Στο Αργοστόλι οι τελικές φάσεις του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ τζούνιορς
-
Νιώπας, Ανανιάδης και Αλτίνη, Αργυρίου κατέκτησαν τον τίτλο στην North Area Beach Volley Circuit