Γλυκό φινάλε για τον Φοίνικα

Με την 9η νίκη σε 18 αγώνες έκλεισε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ στο πρωτάθλημα.
Επικράτησε με 3-1 σετ στα Καλύβια επί του Αριστοτέλη Σκύδρας χάνοντας ωστόσο το τρένο της 4αδας. Για την ομάδα της Σύρου το μεγάλο στοίχημα είναι η έξοδος στην Ευρώπη στις αναμετρήσεις που θα δώσει με τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς. Απολογισμός για τον Φοίνικα είναι 9 νίκες, 9 ήττες, ανέβηκε στους 30 βαθμούς με 36-28 σετ.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας έφτασε κοντά στο να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό για την παραμονή του αλλά δεν τα κατάφερε. Μείωσε 1-2 σετ, προηγήθηκε και 25-24 στο 4ο σετ αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 από τα λάθη Παπαγεωργίου, Σαρικεϊσογλου και το μπλοκ του Φουρτάδο στον Σαρικεϊσογλου έκλεισε το σετ 27-25 και μαζί τον αγώνα με 3-1.

Με σταθερή υποδοχή -ο Κωνσταντινίδης είχε 80% με 75% άριστη- ισχυρό μπλοκ -14 έναντι 7, με τα 6 από τον Τζούριτς- και τον Μιχάλοβιτς εγγυητή στο τελείωμα των επιθέσεων, με 22 πόντους, ο Φοίνικας καθάρισε το παιχνίδι και ετοιμάζεται πια για τους αγώνες με την ομάδα των βορείων προαστίων.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Τόρες ήταν αυτός που ξεχώρισε επιθετικά φτάνοντας τους 27 πόντους, ενώ οι Σαρικεΐσογλου και Σδραυκάκης βοήθησαν σημαντικά στην πίεση που ασκήθηκε στο γ’ και δ’ σετ.

Ο Φοίνικας επέβαλε τον ρυθμό του και έκανε το 1-4 με τους Μιχάλοβιτς και Φρομ. Ο γερμανός με άσσο έγραψε το 2-7, ενώ με μπλοκ του Φουρτάδο ήρθε το 4-11. Ο Τζούριτς έκανε το 8-15, ενώ στο 10-16 ήταν η μοναδική φορά που ο Αριστοτέλης πίεσε την άμυνα του Φοίνικα, με τον Τόρες να παίρνει τρεις συνεχόμενους άσσους, μειώνοντας σε 13-16. Ο Μιχάλοβιτς ξεκόλλησε τον Φοίνικα με δύο επιθέσεις για το 14-18, ενώ ο Φουρτάδο έκανε το 16-20 και από κει και πέρα η κατάκτηση του σετ ήρθε εύκολα, με 25-20.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν παραπάνω πίεση στο ξεκίνημα του β’ σετ, στο οποίο ο Μιχάλοβιτς με άσσο έκανε το 2-4. Ο Σαρικεΐσογλου μείωσε σε 5-6, αλλά ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και με τον Κλίνκενμπεργκ έφτασε στο double score (10-5), ενώ με μπλοκ του Φουρτάδο η διαφορά έφτασε στο +8, για το 14-6. Ο Αριστοτέλης με τον Τόρες κυρίως αλλά και τον Μέντεζ, προσπάθησε για κάτι καλύτερο μειώνοντας στο 20-15 με άσσο του Φλόρες, η υπεροπλία όμως του Φοίνικα δεν άφησε περιθώρια και έτσι γράφτηκε το 25-17.

Έχοντας πια κατακτήσει τους δύο βαθμούς που κατοχύρωσαν την 5η θέση στην κανονική διάρκεια, ο Φοίνικας μπήκε πιο χαλαρά στο γ’ σετ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Η είσοδος του Σδραυκάκη και το ανέβασμα απόδοσης από Σαρικεΐσογλου και Τόρες, έβαλαν την ομάδα της Σκύδρας μπροστά στο σετ. Με άσσο του Σδραυκάκη έγινε το 8-5, ενώ ο Σαρικεΐσογλου έφερε το 11-7. Ο Φοίνικας, που στο σετ αυτό έπαιξε με Παπαδόπουλο αντί Κλίνκενμπεργκ, πίεσε για την ισοφάριση, μειώνοντας στον πόντο, για το 12-11 με τον Μιχάλοβιτς. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι με καλές άμυνες αλλά και μπλοκ, έτρεξαν ένα νέο σερί και αύξησαν τη διαφορά στο +5, με τον Τόρες για το 19-15. Ο κουβανός ακραίος οδήγησε την ομάδα του προς την κατάκτηση του σετ, αφού ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, κυρίως στο τελείωμα των επιθέσεων και έτσι ήρθε το 25-20.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1 στο δ’ σετ, το οποίο ήταν το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 4-0 για το 5-4, ο Ρουμελιωτάκης έβαλε τον Φοίνικα και πάλι μπροστά στο 7-8, ενώ το προβάδισμα από κει και πέρα άλλαζε χέρια. Ο Τόρες έκανε το 14-13, το προβάδισμα εξαλείφθηκε και ο Μιχάλοβιτς έκανε το 17-19, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι όχι σε ένα, αλλά σε δύο set ball, τα οποία όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και έτσι με ένα άουτ του Σαρικεΐσογλου και μπλοκ του Φουρτάδο, έγινε το 25-27.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 3-8, 9-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 17-25

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-27

*Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 17-25, 25-20, 25-27) σε 105'

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 5 (5/15 επ.), Παπαγεωργίου 1 (1 μπλοκ), Τόρες 27 (23/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 65% άριστες), Τσέλιος 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 14 (12/29 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 31% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ, 71% υπ. - 54% άριστες), Συναδινός (λ), Φλόρες, Σδραυκάκης 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 36% άριστες), Ντουντούδης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 22 (18/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 4 (4/6 επ., 14% υπ. - 14% άριστες), γαλιω΄τος 2 (2/2 επ.), Τζούριτς 13 (7/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Φρομ 10 (7/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. - 39% άριστες), Φουρτάδο 11 (7/1 επ. ,4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 75% άριστες), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/3 επ., 73% υπ. - 64% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (4/9 επ., 75% υπ. - 62% άριστες), Παλαιολόγος.

Ο προπονητής του Αριστοτέλη Σκύδρας Παναγιώτης Σδραυκάκης είπε: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν βαθμό και μετά και δύο βαθμούς. Τα παιδιά έπαιξαν με ενθουσιασμό. Κρατάμε την καλή αγωνιστικότητα. Υπάρχουν προβλήματα υγείας ή γραφειοκρατικά προβλήματα. Οποιους πασαδόρους έχουμε παίζουμε. Πάμε να κάνουμε το 6 στα 6 στα πλέι άουτ».

Ο αρχηγός και αρκαίος του Αριστοτέλη Σκύδρας Μιχάλης Σαρικεΐσογλου: «Η ομάδα έχει αρκετές επιλογές αλλά δυστυχώς μετά τον 20ο πόντο κάνουμε λάθη. Κυρίως στο 4ο σετ κάναμε τα περισσότερα λάθη. Θεωρώ πως ήμασταν ανταγωνιστικοί παρότι είχαμε καλό και ανταγωνιστικό αντίπαλο. Το παλέψαμε να πάρουμε δεύτερο σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Τελείωσε η κανονική περίοδος. Θα κάνουμε την προσπάθεια μας μέχρι το τέλος. Δυστυχώς αργήσαμε αλλά δείχνουμε καλύτερα στοιχεία σε σχέση με την αρχή. Θα κάνουμε την προσπάθεια μας και ότι βγει».

O προπονητής Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ Αλεξάντερ Σένισιτς δήλωσε: «Είχαμε προετοιμαστεί διαφορετικά για το παιχνίδι αυτό, ότι η Σκύδρα θα έπαιζε με διαφορετικό πασαδόρο (σ.σ. ο βασικός πασαδόρος Νεμάνια Στεφάνοβιτς ήταν τραυματίας). Στα δύο πρώτα σετ δείξαμε ότι διαβάσαμε καλά το παιχνίδι τους και παίξαμε κι εμείς το δικό μας παιχνίδι. Στο γ’ σετ ο προπονητής του Αριστοτέλη άλλαξε δύο παίκτες και άλλαξε το rotation. Εγώ δεν είχα στη διάθεσή μου τον βασικό πασαδόρο, ενώ και ο Κλίνκενμπεργκ απουσίαζε κάποιο καιρό από τις προπονήσεις λόγω τραυματισμού και αναγκάστηκα να τον αλλάξω στο γ’ σετ. Προφανώς οι παίκτες που μπήκαν για τον Αριστοτέλη έφεραν καινούρια ενέργεια και μας πήραν το σετ, επίσης μας δυσκόλεψαν και στο δ’ σετ, θεωρώ όμως ότι είχαμε μεγαλύτερη εμπειρία και ψυχραιμία και κατακτήσαμε το παιχνίδι. Φέτος είχαμε πολλές πιθανότητες να μπούμε στα play off του πρωταθλήματος και στο Final-4 του Κυπέλλου. Θα σταθώ στο παιχνίδι κόντρα στον Μίλωνα, όπου ήμασταν λίγο άτυχοι, είχαμε κάποιους τραυματισμούς και δεν μπορούσαμε τελικά να προχωρήσουμε και να κατακτήσουμε την 4η θέση».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Μάρκος Γαλιώτος δήλωσε: «Στο γ’ σετ θεωρώ ότι χαλαρώσαμε λίγο και δεν έπρεπε, μετά χάσαμε την ψυχραιμία μας με κάποια λάθη και κάποια λανθασμένα σφυρίγματα. Μας πίεσαν και οι αντίπαλοι αρκετά και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Φέτος δεν καταφέραμε να πετύχουμε τους στόχους της ομάδας, οι οποίοι ήταν ξεκάθαροι, θέλαμε να μπούμε στην τετράδα. Χάσαμε κάποιους πολύτιμους βαθμούς, ειδικά στον Α’ γύρο και μετά ήταν αρκετά δύσκολο να τους ανακτήσουμε. Η αίσθηση τώρα είναι γλυκόπικρη, χαίρομαι που τελειώσαμε με νίκη. Συνεχίζουμε πλέον στα άλλα δύο παιχνίδια με την Κηφισιά, να κάνουμε το καλύτερο δυνατό».