Ο Γίρι Κόβαρ MVP της 6ης αγωνιστικής Volley League 2022-23

Ο Ιταλός τεχνικής καταγωγής ακραίος του Παναθηναϊκού (Νο 2) Γίρι Κόβαρ (Kovar Jiri) αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο Γίρι Κόβαρ ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της ομάδας του στο σούπερ ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ. Ο αγώνας έγινε στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Γίρι Κόβαρ σημείωσε 17 πόντους. Είχε 12 τελειωμένες στις 25 επιθέσεις, δηλαδή, ποσοστό 48%. Επίσης είχε 3 πόντους από μπλοκ και μάλιστα σε καθοριστικά σημεία του 4ου και 5ου σετ. Ακόμα είχε 2 άσσους και 50% υποδοχή και 29% άριστη.

Είναι η πρώτη φορά που ο Γίρι Κόβαρ αναδεικνύεται MVP Βίκος Cola στην Ελλάδα.

Είναι η 79η φορά που παίκτης του Παναθηναϊκού αναδείχτηκε MVP από το 1998 που καθιερώθηκε ο θεσμός και η πρώτη διάρκιση εντός της σεζόν 2021-22.

Ο Γίρι Κόβαρ γεννήθηκε 10 Απριλίου 1989 στην Τσεχία και έχει ύψος 2.02 μέτρα. Αγωνίζεται ακραίος και είναι η πρώτη σεζόν στην Ελλάδα.

Ο Γίρι Κόβαρ δήλωσε για την διάκριση του: «Δεν θεωρώ τόσο σημαντικό τον ατομικό τίτλο του MVP όσο το να κερδίζει η ομάδα κάθε παιχνίδι. Στόχος μας είναι να κρατάμε τα θετικά και να προσπαθούμε να βελτιωθούμε στους αρνητικούς τομείς. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που νικήσαμε αυτό το μεγάλο ματς. Πρέπει να συνεχίσουμε και να προετοιμαστούμε και για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας. Με τον Ολυμπιακό ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι. Ημασταν κοντά στο 1ο σετ. Στο 2ο σετ ήμασταν μπροστά 24-22 και θα έπρεπε να το είχαμε κερδίσει για να ισοφαρίσουμε, αλλά δυστυχώς το χάσαμε με άσχημο τρόπο. Παρά το 0-2 συνεχίσαμε να παλεύουμε τον αγώνα. Ξέραμε πως μπορούσαμε να γυρίσουμε τον αγώνα και να νικήσουμε. Το δείξαμε και στα δύο πρώτα σετ. Συνεχίσαμε να παίζουμε με όλη μας τη δύναμη, δε σταματήσαμε και στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική. Μεγάλο μέρος της νίκης μας ανήκει και στους φιλάθλους μας. Ακόμα και όταν χάναμε με 0-2 σετ δεν σταμάτησαν να μας υποστηρίζουν ούτε λεπτό. Θέλω να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους μας και εύχομαι να τους ξαναδούμε σύντομα».