Συγκλονιστικό το ματς στο Ζηρίνειο

Το πιο χορταστικό, ανατρεπτικό και συνάμα συγκλονιστικό ματς της Volley League έγινε στο Ζηρίνειο όπου η Κηφισιά μετά από αγώνα τριών ωρών νίκησε τον Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-2 σετ.
Συγκλονιστικό ήταν το τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά επικράτησε με 21-19 ενώ αγώνας τελείωσε 5 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής 13 Νοεμβρίου 2022.

Η αναμέτρηση θρίλερ κρίθηκε από τα χαμένα σερβίς του Μίλωνα στην παράταση των παρατάσεων και τον άσσο του Μαϊκόν που έκλεισε το τάι μπρέικ 21-19 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Μίλωνας επανήλθε, ισοφάρισε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 14-11. Ομως και πάλι ο Μίλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γιορντάνοφ και τα σερβίς του Χερ. Μάλιστα ο Μίλωνας προηγήθηκε 16-15 και 17-16 με τον Μολίνα αλλά η Κηφισιά κρατήθηκε όρθια και πήρε το ματς με το χαμένο σερβίς του Εφραιμίδη και τον άσσο του Μολίνα που έκανε το 21-19.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Οκοσάνοβιτς με 22 πόντους και ακολούθησε ο Τσέιβερς με 16 πόντους. Καθοριστικοί ήταν οι πόντοι του Μαϊκόν στο 5ο σετ.

Ο Μίλωνας είχε πρώτους σκόρερ τους Μολίνα, Γιορντάνοφ που σημείωσαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Πριν την έναρξη βραβεύθηκε από την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ( τη βράβευση έκανε ο δήμαρχος Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος.

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πιέζουν στο σερβίς και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το μπλοκ του Σπηλίωτη πάνω στον Μολίνα έδωσε στην Κηφισιά το προβάδισμα 7-5. Τα άσχημα σερβίς του Μίλωνα έδωσαν εύκολα side out στους γηπεδούχους, οι οποίοι με συνεχόμενους άσσους του Τσέιβερς και κόντρα του Οκοσάνοβιτς πήραν «αέρα» 5 πόντων 12-7.

Η Κηφισιά συνέχισε να παίζει στα «κόκκινα» δημιουργώντας πρόβλημα στου Νεοσμυρνιώτες και με τον Ρικάρντο, μετά από άμυνα του Κοντοστάθη, «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 16-10.  Ο Γιορντάνοφ «σήκωσε στους ώμους» του την επίθεση του Μίλωνα και με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 16-13. Η Κηφισιά με τον Ρικάρντο πήγε στο 18-13 όμως στη συνέχεια το μπλοκ του Μίλωνα ήταν εντυπωσιακό δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 19-18.

Ο Τσέιβερς «ξεκόλλησε» την Κηφισιά ενώ το μπλοκ του Σπηλιώτη την έβαλε ξανά σε «θέση οδηγού» 20-19. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να κρατά το προβάδισμα «με νύχια και με δόντια» και να φτάνει σε διπλό σετ μπολ 24-22 με άσσο του Τσέιβερς.

Στη συνέχεια το σερβίς του Αμερικανού ήταν άουτ, όμως η Κηφισιά πήρε το σετ 25-23 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με τον Οκοσάνοβιτς να χαλάει την υποδοχή του Μίλωνα προηγήθηκε 4-1. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με διαδοχικούς άσσους του Μαϊκόν και δύο πέναλτι του Τσέιβερς πήραν από νωρίς σημαντική διαφορά 10-3. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με μπλοκ του Κερ μείωσαν 12-8. Όμως η Κηφισιά με τρεις συνεχόμενους άσσους από τον Σπηλιώτη πήγε σε νταμπλ σκορ 16-8. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν «πείσμα» και τρέχοντας σερί 5-1 μείωσαν 17-13, ενώ στην εξέλιξη του σετ έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» με διαδοχικούς άσσους του Κερ. Όμως η Κηφισιά με ψυχραιμία έμεινε μπροστά και με πέναλτι του Ρικάντρο έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, με τον Οκοσάνοβιτς να το τελειώνει με εντυπωσιακό άσσο.

Στο 3ο σετ Κηφισιά και Μίλωνας κάνοντας αρκετά λάθη στο σερβίς πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Οι φιλοξενούμενοι με τον Εφραιμίδη στο σερβίς έτρεξαν σερί 3-0 και μπήκαν σε «θέση οδηγού» με 11-8. Όμως η Κηφισιά απάντησε με το «ίδιο νόμισμα» ισοφαρίζοντας 11-11. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 16-12 με μπλοκ του Μπράιαν. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν 17-15, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να πηγαίνει ξανά στο +4 (23-19) μετά από άουτ πλασέ του Τσέιβερς. Ο Μίλωνας έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με επίθεση του Μπράιαν και τελικά το κατέκτησε 25-20 με πέναλτι του Εφραιμίδη.

Παρά την απώλεια του 3ου σετ στο 4ο οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 6-3, έχοντας στη θέση του σερβίς τον Μαϊκόν. Ο Μίλωνας βρήκε λύσεις από το σερβίς του Κερ και προσπέρασε 9-8 βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και με μπλοκ του Οκοσάνοβιτς ανέκτησε το προβάδισμα 10-9. Η εξέλιξη του σετ ήταν συναρπαστική με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν όμορφο θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν «αέρα» δύο πόντων 16-13 μετά από άσσο του Μολίνα και μπλοκ του Μπράιαν στον Τσέιβερς, όμως η Κηφισιά με μπλόκ του Σέρβου διαγώνιου της μείωσε 17-16. Ο Μίλωνας με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Μολίνα πήγε στο 22-18 και τελικά οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ κατακτώντας το 4ο σετ 25-20 με επίθεση του Γιορντάνοφ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά με τυχερό άσσο του Ρικάρντο και μπλοκ του Οκοσάνοβιτς στον Γιορντάνοφ προηγήθηκε 5-2, με τον Μίλωνα να μειώνει 5-4 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Όμως οι «κυανόλευκοι» με άσσους του Σπηλιώτη πήραν σημαντικό προβάδισμα 8-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Μολίνα πλησίασαν 9-7, το μπλοκ του Τσέιβερς στον Γιορντάνοφ έδωσε ανάσα στην Κηφισιά 10-7.

Ακολούθησαν συναρπαστικές φάσεις και τρομερά τελειώματα από τους Ρικάρντο και Εφραιμίδη για να φτάσει η Κηφισιά στο 14-10, όμως ο Μίλωνας με τον Κερ στο σερβίς ισοφάρισε 14-14. Η Κηφισιά με τον Οκοσάνοβιτς πήγε σε 5ο ματς μπολ, όμως το σερβίς του Ρικάντρο πήγε απελπιστικά άουτ. Το φιλέ του Σπηλιώτη έδωσε ματς μπολ στον Μίλωνα 16-15, με τον Οκοσάνοβιτς να ισοφαριζει. Το παιχνίδι άλλαξε σε αρκετές περιπτώσεις «χέρια» με την Κηφισιά να το κατακτά 21-19 με άσσο του Μαϊκόν.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Τσίτσικας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-20, 25-23

2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-17, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 8-5, 13-16, 18-21, 20-25

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 21-19

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 16 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-21, 20-25, 20-25, 21-19) σε 136'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 22 (14/32 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 15 (11/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 41% άριστες), Σπηλιώτης 9 (1/4 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 16 (12/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 8% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. - 27% άριστες), Ρουσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (6/6 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (20/40 επ.), Μολίνα 21 (17/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 10% άριστες), Εφραιμίδης 6 (6/17 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Χερ 13 (4/4 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 33% υπ. - 8% άριστες), Δημητούλης, Στράτος.