Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε το Μίλωνα σε φιλικό προετοιμασίας

Σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στη Νέα Σμύρνη ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων με 3-1 σετ.
Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ προετοιμάζεται για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Άθλο Ορεστιάδας και ο Μίλων για τη ρεβάνς με τη Χάποελ Μάτε Άσερ.

Το "όπλο" του Φοίνικα αποδείχθηκε η εξαιρετική υποδοχή, χάρη στην οποία εξασφαλίστηκε επιθετική πολυφωνία, ενώ εντυπωσιακό ήταν το comeback που πραγματοποίησε στο τέταρτο σετ, ανατρέποντας διαφορά 8 πόντων.

Όλα πια είναι έτοιμα για την έναρξη του πρωταθλήματος της Volley League, στην οποία ο Φοίνικας θα υποδεχτεί τον Άθλο Ορεστιάδας το προσεχές Σαββατοκύριακο, 22-23 Οκτωβρίου.

Ο Φοίνικας παρατάχθηκε με πλήρη σύνθεση επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό του, ο μαχητικός Μίλωνας όμως κρατούσε τη διαφορά σε κοντινό σκορ. Μέχρι το 13-13 η διαφορά για τον Φοίνικα δεν ξέφευγε από τους δύο πόντους σε εκείνο το σημείο όμως και παίζοντας κυρίως σε πρώτο χρόνο με Τζούριτς και Παπαλεξίου η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους για το 18-15. Οι γηπεδούχοι μείωσαν για το 20-18 με καρφί του Γιορντάνοφ, ο Φρομ όμως με μία επίθεση και έναν άσσο έφερε τον Φοίνικα στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Η αντίδραση ήρθε από τον Μίλωνα στο επόμενο σετ, όπου μετά το 7-7 πίεσε από το σερβίς και με δύο άσσους του Πέδρο μπήκε σε ρόλο οδηγού, φτάνοντας τη διαφορά στο +4 στο 13-9 με επίθεση του Γιορντάνοφ. Μέχρι και το τέλος του σετ παρέμεινε μπροστά και έφτασε στην ισοφάριση με 25-21.

Το τρίτο σετ αποτέλεσε μονόλογο του Φοίνικα ο οποίος και πάλι μετά το 10-10 κυριάρχησε τόσο επιθετικά, όσο και ψυχολογικά, αναγκάζοντας τον Μίλωνα σε αρκετά λάθη. Έτσι έγινε το 16-10 και με επίθεση του Κλίνκενμπεργκ το 21-16. Ένα μπλοκ του Βέλγου ακραίου και μία επίθεση του Μιχάλοβιτς έκαναν το 25-20.

Όπως και στο δεύτερο σετ έτσι και σε αυτό, η απάντηση ήταν άμεση από τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα και εκμεταλλευόμενοι τον καθησυχασμό του Φοίνικα έκαναν το εντυπωσιακό 12-4. Φρομ και Τζούριτς ανέλαβαν δράση στο σημείο εκείνο και με ένα κρεσέντο επιθέσεων "ψαλίδισαν" τη διαφορά και έφεραν την ισοφάριση στο 16-16. Η ψυχολογία έγειρε υπέρ του Φοίνικα, γεγονός που τον οδήγησε και στην τελική επικράτηση με το επιμέρους σκορ του σετ να είναι στο 25-22.