O Φοίνικας έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου

Ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ επέστρεψε στις νίκες και με το 3-0 σετ επί της Κηφισιάς σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική, διατήρησε τις ελπίδες του για τον τίτλο.
Η ομάδα της Σύρου προσπέρασε και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας και με 23 βαθμούς βρίσκεται στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο -3 από τον Ολυμπιακό. Τις τρεις στροφές που απομένουν ο Φοίνικας έχει να δώσει αγώνες με τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, τον ΠΑΟΚ στη Σύρο και τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι την τελευταία αγωνιστική.

Η Κηφισιά παρά τις απουσίες ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και βρίσκοντας πόντους από τους Κωστόπουλο και Κωτσάκη προηγήθηκε 5-2. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ με τον Στερν στο σεβρίς και μπλοκ του Τζούριτς ισοφάρισε 5-5, όμως η αθηναϊκή ομάδα «απάντησε» άμεσα και βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 9-6.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση πίεσαν την υποδοχή των «κυανόλευκων» παίρνοντας συνεχόμενους πόντους. Έτσι, μετά από άουτ επίθεση του Λινάρδου μπήκαν σε «θέση οδηγού» για πρώτη φορά στο σετ 12-11. Με νέο «κηφισιώτικο» λάθος, αυτή τη φορά από τον Αμπράο και διαδοχικά μπλοκ από τους Τζούριτς και Ιερεζουέλο οι «πειρατές» πήραν σημαντικό προβάδισμα 17-13.

Οι γηπεδούχοι με άσο του Ιερεζουέλο προηγήθηκαν 21-15, όμως η Κηφισιά με τον Παπαδόπουλο στο σερβίς έτρεξε σερί 4-0 μειώνοντας 21-19. Μάλιστα στην καλύτερη φάση του σετ ο Κωστόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Ο Στέρν με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στον Φοίνικα 24-22, και τελικά ο Φοίνικας το κατέκτησε 25-22 μετά από επαφή στο φιλέ του Κωστόπουλου.

Ο Φοίνικας στο δεύτερο σετ πήρε από νωρίς μικρό προβάδισμα δύο πόντων 6-4 και 8-6. Μίχαλι και Κωστόπουλος έδωσαν κρίσιμους πόντους στην Κηφισιά, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κωτσάκη.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 14-14. Οι γηπεδούχοι μετά από εύκολο λάθος του Μίχαλι στην επίθεση πήγαν στο +2, 16-14. Στην εξέλιξη του σετ τα μπλοκ του Τζούριτς σε Αμπράο και Κωστόπουλο και η κόντρα του Μιχάλοβιτς έφεραν Φοίνικα στο 22-15. Η ομάδα της Σύρου έμεινε μπροστά και πήρε το σετ 25-18 μετά «κηφισιώτικο» λάθος στο σερβίς.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ο Τζούριτς κέρδισε «μάχες» στο φιλέ βάζοντας τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 6-4. Η Κηφισιά με άσο του Λινάρδου αρχικά ισοφάρισε 6-6, ενώ λίγο αργότερα μετά από λάθος του Στερν προσπέρασε 8-7. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και με μπλοκ του Μίχαλι ανέβασε τη διαφορά στο 10-8. Ο Φοίνικας όμως βρήκε πάλι πόντους από το μπλοκ και με σερί 3-0 ανέκτησε τα «ηνία» κάνοντας το 11-10.

Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Φοίνικας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των φιλοξενούμενων κατάφερε να προηγηθεί 18-16 μετά από άστοχη επίθεση του Μίχαλι. Καθοριστικός για την έκβαση του σετ ήταν ο Παπαγγελόπουλος ο οποίος από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» την πρώην ομάδα δίνοντας στον Φοίνικα 6 ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι 24-18. Τελικά ο Φοίνικας έκλεισε το σετ 25-19 με τον Μιχάλοβιτς.

Διαιτητές: Πρέντζας, Νικάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-15, 25-18

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ  προήλθαν: 5 άσσοι, 27 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 27 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 25-19) σε 76΄

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 6π. (4/17επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 62%αρ.), Τζούριτς 8 (3/10επ., 5 μπλοκ), Στερν 14 (12/25επ., 2 μπλοκ, 78%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 3 (2/7επ., 1 άσσος, 53%υπ., 32%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.), Καρασαβίδης (λ. - 33%υπ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 άσσος), Καπετανίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2π. (1/1 επ., 1 άσσος), Αμπράο 2 (2/9επ., 25%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 5 (3/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (7/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 39%αρ.), Κωτσάκης 9 (8/19επ., 1 μπλοκ, 54%υπ., 21%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 54%υπ., 15%αρ.), Σωνάκης (λ), Σπηλιώτης.

Β΄ΦΆΣΗ - Α΄ΓΥΡΟΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6

Volley League  - Β φάση

7η αγωνιστική - Τετάρτη 13 Απριλίου 2022

Αγίου Θωμά, Μαρούσι 17:00 (Live Streaming sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Mελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18:00 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-16)

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά, Μιχαήλογλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Τσίτσικας Νικ, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη, Σύρος, 19:00 (Live Streaming ESAP TV): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-22, 25-18, 25-19)

ΤΕΛΙΚΗ - Β΄ ΦΑΣΗ - ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΙ ΠΡΩΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 1 μέχρι 6 στην Α΄φάση, θα αγωνιστούν σε μίνι-πρωτάθλημα δύο (2) γύρων, σε αγώνες εντός και εκτός έδρας, μεταφέροντας το 50% της μεταξύ τους διαφοράς στη βαθμολογίας που έχει προκύψει από την κανονική περίοδο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας της Β΄φάσης θα στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας 2021-22 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Ο Ο.Φ.Η. μετά τους αγώνες πλέι άουτ πήρε την 7η θέση και ο Φίλιππος Βέροιας πάει στα μπαράζ με την 3η ομάδα της Pre League.