Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στην Κηφισιά που είχε ελλείψεις

Μετά τον αποκλεισμό του από το κύπελλο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Β΄φάσης.
Οι πράσινοι νίκησαν με 3-0 σετ και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αναμένοντας απώλειες των υπολοίπων μνηστήρων του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός όπως φαίνεται και στη διακύμανση είχε συνέχεια το προβάδισμα, ενώ στο 3ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Ράπτης στη θέση του Ανδρεόπουλου.

Για την Κηφισιά που ακόμα δεν έχει βαθμό στη Β΄φάση δεν αγωνίστηκαν οι Μαρκς και Κωστόπουλος λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς και με διαδοχικά μπλοκ του Ρανγκέλ, και άσο του Βραζιλιάνου κεντρικού προηγήθηκε 8-3. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με διαδοχικούς πόντους του Μίχαλι από επίθεση και μπλοκ μείωσαν 8-6.

Στην εξέλιξη του σετ το σερβίς του Παναθηναϊκού χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και με συνεχόμενους πόντους από κόντρα μπάλα και μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-10. Ο Γιάννης Ορφανός πέρασε στη θέση του Ντε Βάιερ τον Κασαμπαλή, όμως οι απουσίες των Μαρκς και Κωστόπουλου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανείς για την ομάδα των βορείων προαστίων. Έτσι ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας και έκλεισε το σετ 25-15 με πάιπ του Πρωτοψάλτη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να φτάνουν νωρίς σε νταμπλ σκορ 8-4 μετά από μπλοκ του Στάλεκαρ. Στη συνέχεια, μετά από φάση διαρκείας ο Βαν Ντε Ντρις με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 10-5. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της και με έξυπνο πόντο του Παλαιολόγου και άουτ του Βαν Ντε Ντρις μείωσε 11-9.

Οι γηπεδούχοι γρήγορα έπιασαν ξανά καλό αγωνιστικό ρυθμό και με διαδοχικούς πόντους πήρε ξανά προβάδισμα ασφαλείας 15-9 με συνεχόμενους άσους του Στάλεκαρ.Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στους «πράσινους» οι οποίοι έφτασαν μέχρι και το +8(23-15) κατακτώντας τελικά το σετ 25-17 με μπλοκ του Ρανγκέλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Έχοντας τον Στάλεκαρ στο σερβίς προηγήθηκαν 5-0. Στη συνέχεια η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Αμπράο φτάνοντας σε απόσταση «αναπνοής» 7-6. Οι δύο ομάδες με αποτελεσματικότητα στο side out έφτασαν μέχρι το 12-11 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος στη συνέχεια με τυχερό άσο του Βαν Ντε Ντρις και μπλοκ του Ρανγκέλ πήγε στο +4 (15-11).Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο για την τελική έκβαση του σετ, καθώς οι γηπεδούχοι παρά την πίεση της Κηφισιάς που πλησίασε 21-19, έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος και το έκλεισαν με 25-22 με επίθεση του Ρανγκέλ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Χρηστίδης. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Τόλιος, Καπότης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-15
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 32 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-17, 25-22) σε 69΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 90%υπ., 60%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (5/10επ.., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 20%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 13 (3/7επ., 7 μπλο, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 43%υπ., 14%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 5 (4/8επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 25%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1 (1/1επ.), Αμπράο 10 (10/20επ., 50%υπ., 12%αρ.), Κωτσάκης 3 (3/16επ., 20%υπ., 20%αρ.), Λινάρδος 2 (2/6), Μιχάλι 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 12 (11/28επ., 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 42%υπ., 8%αρ.), Σωνάκης (λ), Σπηλιώτης, Κασαμπαλής, Παπαδόπουλος Γ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε και κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Ευτυχώς έχουμε μπροστά μας λίγο διάστημα να ξεκουραστούμε, μετά την ταλαιπωρία των ιώσεων και του κορωνοϊού τις προηγούμενες ημέρες. Η συνέχεια είναι δύσκολη για όλες της ομάδες και εμείς θέλουμε να μείνουμε στην κορυφή".

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής είπε: "Είναι φανερό ότι μας επηρέασαν οι απουσίες που είχαμε σήμερα και δεν μπορέσαμε να παρουσιάσουμε το ανταγωνιστικό πρόσωπο που θέλαμε απέναντι στον Παναθηναϊκό. Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον Μίλωνα στο Ζηρίνειο. Θα δουλέψουμε σκληρά στην προπόνηση ώστε να φέρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα την επόμενη αγωνιστική στο Ζηρίνειο".

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Δυστυχώς δεν είχαμε στη διάθεση μας δύο βασικούς μας παίκτες τον Κρίστοφ Μαρκς και τον Βασίλη Κωστόπουλο λόγω τραυματισμών. Έτσι, το έργο μας απέναντι στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και μάλιστα εκτός έδρας ήταν ακόμα πιο δύσκολο. Στο τρίτο σετ καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον Μίλωνα στο οποίο πρέπει να νικήσουμε, προκειμένου να αποκτήσουμε πλεονέκτημα για την 5η θέση. Ελπίζω να έχω στη διάθεση μου όλους τους παίκτες μου".