Συνεχίζει το σερί των νικών ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ παρότι δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς και συνεχίζει το σερί των νικών στο πρωτάθλημα της Volley League.
Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του στην πρεμιέρα της Β΄φάσης έφτασε στους 15 βαθμούς, ενώ 10 βαθμούς έχει ο Παναθηναϊκός και από 8 ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ.

Με τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Ούντρις, ενώ στο 24-17 του 2ου σετ αποχώρησε από τον αγώνα ο Μπούτος λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο Μπαρνς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ με Πετρέα και Κουκλίνσκι προηγήθηκε 6-4, όμως η Κηφισιά έχοντας τον Κασαμπαλή στο σερβίς προσπέρασε 8-7 μετά από επίθεση του Μίχαλι. Ο Κουμεντάκης με άσο έφερε ξανά τον δικέφαλο στο +2 (12-10), όμως στην εξέλιξη του σετ οι «κυανόλευκοι» με κόντρα του Κωτσάκη ισοφάρισαν 12-12.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 15-15, όμως το μπλοκ του Πετρέα έδωσε εκ νέου μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους 17-15. Μάλιστα ο έμπειρος κεντρικός με άσο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα του 22-18. Οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά και πήραν το σετ 25-20 με επίθεση του Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 6-4, όμως ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους μπήκε σε «θέση οδηγού» 7-6. Στη συνέχεια το «Κηφισιώτικο» μπλοκ έκανε καλή δουλειά δίνοντας της ξανά το προβάδισμα 8-7, με τον Μίχαλι να νικά στο φιλέ τους γηπεδούχους. Το σερβίς του Κασαμπαλή χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Κωτσάκης με κόντρα μπάλα διαμόρφωσε το 10-8.

Η απάντηση των «ασπρόμαυρων» ήταν άμεση και βρίσκοντας πόντους από τους «πύργους» του μπήκε μπροστά στα μέσα του σετ 13-12. Ο δικέφαλος «πάτησε γκάζι» και με άσο του Πετρέα και κόντρα του Κουκλίνσκι πήγε στο +4 (16-12). Η Αθηναϊκή ομάδα έβγαλε αντίδραση και με μπλοκ του Λινάρδου πλησίασε 16-14. Ο ΠΑΟΚ όμως με τους Κουκλίνσκι, Κουμεντάκη και Μπούτο να τελειώνουν κόντρα μπάλες πήρε διαφορά ασφαλείας 21-15. Στο 24-17 ο Μπούτος τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι και τη θέση του πήρε ο Μπαρνς. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστέψει στη διεκδίκηση του σετ με τους γηπεδούχους να το κατακτούν 25-17 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και εκμεταλλευόμενη την απουσία κλασικού διαγώνιου από τον ΠΑΟΚ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ 6-4. Με «όπλο» το σερβίς η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 14-9 μετά από άστο του Μαρκς. Ο Κουκλίνσκι έδωσε «ανάσα» στον δικέφαλο μειώνοντας 14-11. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε οι οποίοι με «αιχμή του δόρατος» τον Κουμεντάκη ισοφάρισαν 17-17. Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 19-17 με άσο του Μπράουν. Το μπλοκ του Πετρέα έφερε τον ΠΑΟΚ στο 21-18, όμως η αντίδραση της Κηφισιάς ήταν άμεση και με σερί 4-0 προσπέρασε 22-21 μετά από το μπλοκ του Λινάρδου. Η Κηφισιά έφτασε σε τρεις περιπτώσεις σε σετ μπολ (24-23,25-24,26-25) όμως ο ΠΑΟΚ ισάριθμες έμεινε «ζωντανός». Μάλιστα ανατρέποντας την κατάσταση έφτασε σε ματς μπολ 27-26, με τον Μαρκς να ισοφαρίζει. Τελικά ο δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ευκαιρία του 28-27 και με μπλοκ του Κουμεντάκη στον Μάρκς έκλεισε το σετ 29-27.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Καπλάνης, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ:  7-8, 16-15, 21-18, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 29-27

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 33 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 29-27) σε 104΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9π. (4/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 14 (8/9επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Γουόλς 1 (1/1επ.), Κουμεντάκης 10 (8/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 39%αρ.), Κουκλίνσκι 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 3 μπλοκ), Μπούτος 5 (4/14επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 80%υπ., 40%αρ.), Γάτσης, Μπαρνς 6 (5/8επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Αμπράο 6π. (6/12επ., 38%υπ., 23%αρ.), Κωτσάκης 6 (5/16επ., 59%υπ., 24%αρ.), Λινάρδος 4 (3/9επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής, Μιχάλι 6 (4/8επ., 2 άσσοι), Μαρκς 15 (13/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 32%υπ., 18%αρ.), Ντε Βέιερ, Παπαδόπουλος Γιάννης, Σπηλιώτης, Κωστόπουλος 1 (1/3επ., 62%υπ., 50%αρ.).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Το σημαντικό είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα και να είμαστε δυνατοί. Είμαι ικανοποιημένος από όλα τα παιδιά, αλλά ήμασταν άτυχοι σήμερα. Ο Μπούτος χτύπησε σε μια φάση στο μπλοκ και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Κάναμε κάποιες αλχημείες, αλλάξαμε τακτικά, καλύψαμε "τρύπες" και κερδίσαμε. Ερχεται το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο ή μάλλον τόσο εύκολο όσο το κάνουμε εμείς. Αν δεν είμαστε σοβαροί μπορεί να στραβοπατήσουμε. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο απέναντι στον Παναθηναϊκό, είναι μια δυνατή ομάδα που διεκδικεί επίσης την κορυφή. Θα δούμε τι θα γίνει με τους Ούντρις, Μπούτο. Θα δούμε, δεν ξέρω. Θα φανεί αν θα είναι έτοιμοι».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε: "Και απόψε είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε κάτι καλύτερο αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Αν τελειώναμε το τρίτο σετ, ίσως στο 4ο και λόγω της απουσίας κλασικού διαγώνιου από τον ΠΑΟΚ, να ήταν διαφορετική η έκβαση του αγώνα. Έχουμε ακόμα 9 δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας. Στόχος μας ήταν από την αρχή να μπούμε στα play off και πλέον θα δώσουμε το καλύτερο που μπορούμε για να κατακτήσουμε την 5η θέση".

Β΄ΦΆΣΗ - Α΄ΓΥΡΟΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6

Volley League - Β φάση - 1η αγωνιστική

Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:15 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 16:30 (χωρίς θεατές - Live Streaming sdna.gr T.V.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Βαρατάσης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Ψάρρα.

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Ράπτης, Παρατηρητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.