Μεγάλη νίκη του Φοίνικα στον Πειραιά

Σε ένα από τα πιο όμορφα ματς του πρωταθλήματος που ήταν επανάληψη του Σούπερ Καπ στη Ρόδο, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη και "πάγωσε" τους "ερυθρόλευκους" λίγο πριν την έλευση του βαρομετρικού χαμηλού "Ελπίδα."

Με υπεροχή στην επίθεση αλλά αχίλλειο πτέρνα την υποδοχή ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κατάφερε να σταθεί όρθιος στην έδρα του Ολυμπιακού και να στεναχωρήσει το νέο Ιταλό τεχνικό των ερυθρολεύκων Αλμπέρτο Τζιουλιάνι που έκανε ντεμπούτο σε εντός έδρας αγώνα. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ ο Φοίνικας ανέβηκε στους 18 βαθμούς στην προσπάθεια του να μείνει κοντά στην πρώτη τριάδα.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-13 και 16-15 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ άντεξε την πίεση και με δύο επιθέσεις από Μιχάλοβιτς και Τζοιύριτς (τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα) πήρε τη νίκη με 20-18 στο τάι μπρέικ. Πρωταγωνιστής σε επίθεση και σερβίς ο Ζίγκα Στερν πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Τζιουλιάνι που τον έχει προπονητή στην Εθνική Σλοβενίας. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά αλλά ήταν καλύτερος στην υποδοχή και στο μπλοκ άμυνα.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-11 και εκεί έπαθε μπλακ άουτ στην υποδοχή. Ο Στερν πήγε στο σερβίς και με συνολικό σερί 8-0 που είναι από τα πιο βαριά που έχει δεχτεί ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ με προβάδισμα 21-13. Το σετ τελείωσε 25-17 με επίθεση του Κόστα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός έστω και με δυσκολία αξιοποίησε το προβάδισμα 1-2 πόντων σε όλο το σετ κυρίως διότι έκανε λιγότερα λάθη από τον Φοίνικα ο οποίος έχασε πολλά σερβίς. Στο 19-19 ο Ζουπάνης πήρε άσσο και ο Ιερεζουέλο έκανε λάθος και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-19 μέχρι που το διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ.

Αμφίρροπο και το 3ο σετ όπου είχαμε εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 19-16 με δύο πόντους του Τζούριτς αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 21-20 με τον Ζουπάνι. Ο Τζούριτς και ο Τζιουμάκας πήραν δύο καθοριστικά μπλοκ και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά 23-21. Στη συνέχεια ο Τζιουμάκας και ο Στερν δεν λάθεψαν και τελείωσαν το σετ 25-23 για το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού με προβάδισμα 9-1 και οδήγησε εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί έγινε η μητέρα των μαχών. Εγινε μάχη πόντο πόντο στο 5ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-12 με τον Μιχάλοβιτς και ο Ολυμπιακός 14-13 με τον Πέριτς. Ο Ολυμπιακός βγήκε άλλη μία φορά μπροστά 16-15 με τον άσσο του Πέριτς αλλά το σετ έκλεισε με τους πόντους του Μιχάλοβιτς και του Τζούριτς για το 20-18 μετά από συναρπαστικό φινάλε.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 18-20

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) σε 126΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: "Το κλειδί για αυτό το παιχνίδι ήταν ότι το θέλαμε πάρα πολύ για αυτό παίξαμε και με την καρδιά μας. Έχουμε χάσει πολλές προπονήσεις λόγω της έξαρσης της πανδημίας, όλοι σχεδόν οι παίκτες μας πέρασαν Covid-19 και όπως είδατε χάσαμε την ενέργειά μας στο τέταρτο σετ, όπως και στο πέμπτο ήταν δύσκολο για εμάς. Σήμερα κάναμε κάποια αβίαστα λάθη, θα μπορούσαμε να νικούσαμε 3-0, αλλά στο 4ο σετ ουσιαστικά δεν παίξαμε, χάσαμε την ενέργειά μας και ως εκ τούτου χάσαμε το σετ. Στο 5ο ωστόσο επανήλθαμε και τα καταφέραμε επειδή το θέλαμε πολύ. Αγωνιζόμασταν κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα, για μας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι και σίγουρα το απολαύσαμε. Είπαμε πριν το παιχνίδι "ας απολαύσουμε το παιχνίδι, ας παίξουμε βόλεϊ".

Σε σχέση με τον αγώνα του Σούπερ Καπ που ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε 3-0 είπε: "Η διαφορά σε σχέση με το παιχνίδι του Super Cup είναι ίσως οι διαφορετικές θέσεις των παικτών του Ολυμπιακού και βεβαίως ο διαφορετικός διαγώνιος (σ.σ. Ζουπάνι) και ο διαφορετικός κεντρικός (σ.σ. Ανδρεάδης). Δεν είχαμε πληροφορίες για τους συγκεκριμένους ανθρώπους σε αυτές τις θέσεις. Για αυτό και επικεντρωθήκαμε στο δικό μας παιχνίδι και όχι στων αντιπάλων".

Ο ακραίος του Φοίνικα Ανδρέας Φράγκος δήλωσε: "Αυτό που έχει αλλάξει είναι η μεγάλη προσπάθεια στο γήπεδο. Δεν έχουμε να πούμε πολλά σίγουρα περάσαμε μια δύσκολη περίοδο, όταν υπάρχει μια δύσκολη περίοδος, όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, όλοι οι παίκτες μπορεί να ξεκινήσουν να έχουν τις αμφιβολίες τους, αυτό είναι λογικό και αυτό πρέπει να το πολεμήσεις, να αρχίσεις να το δουλεύεις στην προπόνηση ώστε να γίνεσαι καλύτερος. Έχουμε διορθώσει σίγουρα κάποια πράγματα όσον αφορά το μπλοκ-άμυνα, είμαστε πιο σταθεροί από την αρχή, έχουμε γνωριστεί ως συμπαίκτες όλο αυτό το διάστημα και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Όσον αφορά τους στόχους, βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Έτσι όπως διεξάγεται το πρωτάθλημα όλα τα παιχνίδια μετράνε και πρέπει σίγουρα να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Δεν μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για στόχους, ας βλέπουμε παιχνίδι το παιχνίδι".