Νίκησε ο ΠΑΟΚ την Κηφισιά παρά τις απουσίες

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League και σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής σημείωσε ο ΠΑΟΚ.
Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στερήθηκε των υπηρεσιών του Αντρέ Μπράουν και του Πάβελ Κουκλίνσκι νίκησε στο PAOK Sports Arena την Κηφισιά με 3-0 σετ και τουλάχιστον για ένα βράδυ απολαμβάνει το ρετιρέ της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

Συνολικά αυτή είναι η 5η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και η 5η σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες και σημειώθηκε ενόψει της ρεβάνς με τη Μπαστάρντο στην Πορτογαλία.

Είναι επίσης ο πρώτος αγώνας του ΠΑΟΚ για το 2022 στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος στην επίθεση ήταν ο Ούντρις που σημείωσε 17 πόντους με 16/26 επιθέσεις.

Η Κηφισιά γνώρισε την 7η ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 8 βαθμούς και στην 6η θέση. Απουσίασε ο Κρίστοφ Μαρκς και τη θέση του διαγώνιου πήρε ο Δημήτρης Παλαιολόγος.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε 4-1 μετά από άουτ του Κωτσάκη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους στο side out, ενώ μετά από λάθος του Σωτηρίου και κόντρα επίθεση του Κωτσάκη ισοφάρισαν 5-5.

Ο δικέφαλος με διαδοχικά μπλοκ των Γάτση και Ουόλς ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 9-6. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το +3 μέχρι τα μισά του σετ 13-10, με την Αθηναϊκή ομάδα να φτάνει σε απόσταση «αναπνοής» με πάιπ του Αμπράο 13-12. Μάλιστα η Αθηναϊκή ομάδα συνέχισε την αντεπίθεσή της χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με διαδοχικούς πόντους του Κωτσάκη προσπέρασε για πρώτη φορά 16-15.

Το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε ξανά σπουδαία δουλειά με τον Ούντρις να τον βάζει ξανά σε θέση οδηγού 17-16. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 19-19. Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε δύο κρίσιμους πόντους και προηγήθηκε 21-19, ενώ μετά από «Κηφισιώτικο» λάθος το σκορ διαμορφώθηκε 23-20. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα και με πόντους από τους Μίχαλι και Κωτσάκη ισοφάρισε 23-23. Ο Ούντρις με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον ΠΑΟΚ 24-23, με το μπλοκ του Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 25-23.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το 2ο σετ πίεσαν με το σερβίς και με τους Πετρέα και Ούντρις να τελειώνουν μπάλες προηγήθηκαν 6-1. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με τον Παλαιολόγο να πιέζει στο σερβίς αλλά και να τελειώνει κόντρα μπάλα μείωσε 6-4.

Στη συνέχεια το λάθος του Κωτσάκη και η κόντρα μπάλα του Ούντρις έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στο +5 (9-4). Η υπεροχή των «ασπρόμαυρων» συνεχίστηκε με τον Σωτηρίου να διαμορφώνει το 14-7 μετά από φάση διαρκείας. Οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και «ροκάνισαν» τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (15-12). Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσαν το 19-13. Η Κηφισιά δεν πτοήθηκε από το -6 και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 22-19 μετά από επίθεση του Αμπράο. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ άουτ του Μπούτου έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, με τον Σωτηρίου να το τελειώνει με κόντρα επίθεση 25-20.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ με «αιχμή του δόρατος» τον Ούντρις προηγήθηκε 5-2 όμως η Κηφισιά έχοντας στο σερβίς τον Κωστόπουλου (είχε περάσει στη θέση του Παλαιολόγου) έτρεξε σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 5-5. Διαδοχικά «κηφισιώτικα» λάθη έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +4 (9-5). Η Κηφισιά μείωσε 9-7 με τον Αμπράο, όμως ο Κουμεντάκης με πλασέ έκανε το 13-9. Ο ΠΑΟΚ με τον Τζιουμάκα πήρε τον πρώτο άσο του αγώνα (από τους 2 συνολικά) φτάνοντας στο 19-13. Ο δικέφαλος κράτησε εύκολα το προβάδισμα και έκλεισε το τρίτο σετ 25-18 με επίθεση του Τζιουμάκα.

Διαιτητές: Bασιλειάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Εμμανοηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-18
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 8 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 1 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 25-18) σε 82΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5π. (5/10επ.), Γουόλς 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.), Σωτηρίου 5 (3/8επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 36%αρ.), Γάτσης 8 (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούντρις 17 (16/26επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 83%υπ., 67%αρ.), Μπουράκης (λ), Μπούτος 1 (1/3επ.), Τακουρίδης 1 (1/1επ.), Τζιουμάκας 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 43%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ, Ροντρίγκο Αμπράο 10π. (10/28επ., 64%υπ., 36%αρ.), Κωτσάκης 14 (14/23επ., 44%υπ., 25%αρ.), Λινάρδος 3 (3/9επ.), Μιχάλι 3 (2/5επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 5 (5/14επ.) / Κοντοστάθης (56%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής, Σπηλιώτης, Κωστόπουλος 2 (2/8επ.), Μελλές.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: "Δεν πιστεύω ότι δυσκολευτήκαμε πολύ στο παιχνίδι. Μπορεί το αποτέλεσμα στο 1ο σετ να είναι 25-23 όμως δεν αισθανθήκαμε την πίεση. Είμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού από την Κηφισιά και η νίκη μας είναι απόλυτα φυσιολογική".

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Δώσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ έχοντας τη σημαντική απουσία του βασικού μας διαγώνιου. Ήταν δύσκολο για εμάς να καλύψουμε αυτή την απώλεια. Στο πρώτο σετ είμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σε όλα τα σετ ξεκινήσαμε άσχημα και μείναμε πίσω στο σκορ, κάτι που δεν μας έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ ήταν ισχυρό, ενώ με την τακτική του μας οδήγησε σε κάποια λάθη".

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Δημήτρης Παλαιολόγος δήλωσε: "Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη δίκαιη νίκη του. Ξέραμε ότι είχαμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε έναν από τους διεκδικητές του φετινού τίτλου. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε από την αρχή με το σερβίς του. Αν και μείναμε πίσω στο σκορ, ειδικά στο πρώτο σετ φτάσαμε κοντά στο να το κατακτήσουμε. Όλοι μας δώσαμε το εκατό τοις εκατό όμως δεν πήραμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αφήνουμε πίσω μας την ήττα και ρίχνουμε το βάρος στο επόμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ στο Ζηρίνειο".