Ο Ολυμπιακός "τρόμαξε" αλλά πήρε τη νίκη από την δυναμική Κηφισιά

O Ολυμπιακός έφυγε από την Κηφισιά με το τρίποντο αλλά με μεγάλη δυσκολία καθώς η ομάδα των Βορείων Προαστίων έδειξε μεγάλη αντίσταση.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-1 σετ αφού βρέθηκε να χάνει 1-0 από την Κηφισιά που έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ.

Με τον Ζουπάνη να αλλάζει την εικόνα του Ολυμπιακού μετά την είσοδό του στο παιχνίδι και τη βελτίωση στο κέντρο, οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν ανακουφισμένοι από την Κηφισιά μετά από το “ζόρι” που δέχτηκαν.

Η Κηφισιά θα μπορούσε να πάρει πόντο στον σημερινό αγώνα καθώς μπήκε πολύ αποτελεσματική, συγκεντρωμένη και πίεσε σε πάρα πολλά σημεία τον Ολυμπιακό αλλά η ποιότητα των “ερυθρολεύκων” μίλησε στο τέλος και κατάφεραν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ έγινε πραγματική μάχη σώμα με σώμα. Η Κηφισιά πίεσε πολύ τον Πέριτς στην υποδοχή, έβγαλε καλό μπλοκ και επιθέσεις με Μίχαλιε και Αμπράο, τον Μαρκς να βοηθάει αποτελεσματικά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει “πόλεμος” στο φιλέ. Ο Μίχαλιε έκανε το 10-6 αλλά ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του ο Ολυμπιακός και ισοφάρισε 10-10. ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και προηγήθηκε 15-17. Ξανά η Κηφισιά ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με τη σειρά τις 20-19 και 21-19, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου 22-22, ο Αμπράο έκανε το 23-22 και o Oλυμπιακός έφερε το σκορ δύο φορές στην κατάκτησή του αλλά η Κηφισιά κατάφερε εκ νέου να αντιδράσει και να πάρει τελικά το σετ με μπλοκ του Κωτσάκη 27-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με Ζουπάνη στο κέντρο πέρασε μπροστά 1-5 και 2-6. Μετά από κάποια λάθη του Ολυμπιακού η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8 και μετά νέα ισοφάριση στο 13-13, 16-16. Ο Δαλακούρας βοήθησε πολύ στην επίθεση και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 19-21 αλλά με Λινάρδο και άστο του Κωτσάκη έγινε το 21-21, νέα ισοφάριση 22-22, ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 και ο Δαλακούρας με εντυπωσιακή επίθεση πήρε το σετ για την ομάδα του 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Ορφανού καθώς πέρασε γρήγορα μπροστά 11-6 και 14-8. Με βελτιωμένο το σερβίς και απανωτές επιθέσεις έγινε το 10-19 για τον Ολυμπιακό. Ακολούθησε μικρή αντεπίθεση της Κηφισιάς που πλησίασε στο 17-21 με Κωστόπουλο και Λινάρδο. Ο Ολυμπιακός “ξεπάγωσε” και πήρε το σετ 25-15 με τον Έγκλεσκαλνς να παίρνει μπλοκ άουτ στο τέλος.

Στο τέταρτο σετ μπήκε δυνατά χωρίς να πτοείται από την απώλεια των δύο προηγούμενων σετ και προηγήθηκε 4-2 αλλά έκανε λάθη και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 11-5, διαφορά που δε κατάφερε να καλύψει ως το 19-15 όταν με συνεχόμενους άσους του Μαρκς μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο Κωστόπουλος μείωσε στον πόντο 23-22 αλλά ο Έγκλεσκαλνς τελείωσε το σετ 25-23.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Κατσιάρας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διαιτητές:

1ο σετ: 8-5, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 5-8, 8-16, 16-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 10 άσσοι, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 19-25, 23-25) σε 113 λεπτά.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 3π. (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 10 (10/18επ., 82%υπ., 39%αρ.), Κωτσάκης 11 (6/18επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 14%αρ.), Λινάρδος 6 (4/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Μαρκς 22 (14/38επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 82%υπ., 39%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Κωστόπουλος 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 90%υπ., 30%αρ.), Μελλές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Παγιένκ 11π. (8/14επ., 3 μπλοκ, 100%υπ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Εγκλεσκαλνς 28 (26/37επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 7 (6/19επ., 1 μπλοκ, 64%υπ., 12%αρ.), Πέριτς 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 21%αρ.), Κασαμπαλής, Ζουπάνι 7 (6/9επ., 1 μπλοκ)

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Είμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό για τουλάχιστον 3 σετ. Σίγουρα τόσο οι παίκτες μου όσο και εγώ θέλαμε απόψε κάτι παραπάνω το οποίο τελικά δεν ήρθε. Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ στο οποίο βρεθήκαμε κοντά στο να το κατακτήσουμε. Στο 4ο σετ αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ κάναμε ένα φοβερό come back με τον Βασίλη Κωστόπουλο στο σερβίς. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του".

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Κριστόφ Μαρκς είπε: "Απόψε είχαμε την ευκαιρία να φύγουμε με βαθμό ή βαθμούς από το γήπεδο. Δυστυχώς μας στοίχησαν κάποια λάθη που κάναμε σε σημεία που δεν έπρεπε. Φτάσαμε στο σημείο να «κυνηγάμε» μεγάλες διαφορές και στις λεπτομέρειες δεν κάναμε την ανατροπή. Είναι ξεκάθαρο ότι παιχνίδι με παιχνίδι παίζουμε καλύτερα. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στη Σύρο".

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά και μάλιστα στο Ζηρίνειο. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε με το σερβίς αλλά δεν τα καταφέραμε σε αντίθεση με την Κηφισιά που πήρε και το πρώτο σετ. Στη συνέχεια το γυρίσαμε σε σερβίς τακτικής για να παίξουμε μπλοκ, άμυνα κάτι που απέδωσε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό για εμάς ακόμα και με μέτρια απόδοση να φτάνουμε στη νίκη".

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Σταύρος Κασαμπαλής είπε: "Ήταν μία πολύ δύσκολη σε μία δύσκολη έδρα. Είναι σημαντικό για εμάς ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και μείναμε στην κορυφή. Η επιστροφή μου στο Ζηρίνειο ήταν πολύ ευχάριστη. Είδα τους ανθρώπους της ομάδας οι οποίοι αγαπάνε το βόλεϊ και κάνουν όμορφες κινήσεις για να φέρουν τους φιλάθλους στο γήπεδο".