Με αδιαπέραστο μπλοκ πέρασε νικητής ο ΠΑΟΚ από την Κηφισιά

Με 17 πόντους από το αδιαπέραστο μπλοκ και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπράουν, Πετρέα και Γουόλς ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε στην Κηφισιά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League.

O δικέφαλος παρότι ισοφαρίστηκε 1-1 σετ κατάφερε με την είσοδο του Ραφαήλ Κουμεντάκη στον αγώνα να περάσει στην αντεπίθεση κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ, ενώ άνετη ήταν η επικράτηση του στο 4ο σετ.

Η Κηφισιά έκανε καλό ξεκίνημα με πρωταγωνιστές του Κωτσάκη, Μαρκς αλλά μετά το 2ο σετ δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους σε σερβίς και επίθεση, μπλοκαρίστηκε από το αντίπαλο μπλοκ και γνώρισε την δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και την πρώτη εντός έδρας.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά. Πιέζοντας στο σερβίς με τον Πετρέα και έχοντας «όπλο» στην κόντρα τον Ούντρις προηγήθηκε 6-1. Με το σκορ στο 10-5 στο σερβίς για την Κηφισιά πέρασε ο Μάρκς ο οποίος με διαδοχικούς άσους μείωσε 10-8.

Ακολούθησαν δυνατές «μονομαχίες» πάνω στο φιλέ και μετά από φάση διαρκείας το μπλοκ του Πετρέα έδωσε ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων στους «ασπρόμαυρους» 14-10. Κωτσάκης και Μαρκς έδωσαν λύσεις στην επίθεση για την ομάδα των βορείων προαστίων η οποία «ροκάνισε» τη διαφορά μειώνοντας 18-16.

Ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +4 (20-16) όμως ο Λινάδρος με άσο διαμόρφωσε το 20-18, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Ολλανδός πασαδόρος Ντε Βάιερ έφερε την Κηφισιά σε «απόσταση αναπνοής» 21-20. Το σετ πήγε «στην κόψη του ξυραφιού» με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Ούντρις. Ο Κωτσάκης με εντυπωσιακή πάιπ κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά, όμως ο δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ευκαιρία του και τελείωσε το σετ 25-23 με επίθεση του Ούντρις.

«Κηφισιώτικη» ισοφάριση

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το «γκάζι πατημένο» και στο δεύτερο σετ και με πιεστικό σερβίς προηγήθηκαν 5-2. Με εντυπωσιακό πόντο του Κωτσάκη οι γηπεδούχοι μείωσαν 5-4. Ο δικέφαλος πήγε στο +3 (8-5) όμως με κόντρα επίθεση ο Μαρκς διαμόρφωσε το 8-7.Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και τα «Κηφισιώτικα» λάθη πήγαν προηγήθηκαν 13-9 μετά από επίθεση του Μπράουν.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν πείσμα και με διαδοχικούς πόντους έφτασαν σε «απόσταση βολής» 14-13. Η εξέλιξη του σετ ήταν συναρπαστική με την Κηφισιά να ισοφαρίζει 15-15 μετά από μπλοκ από τους Λινάρδο και Αμπράο. Μάλιστα μετά από δύο λάθη του Κουκλίνσκι και μπλοκ του Λινάρδου η Κηφισιά προσπέρασε για πρώτη φορά στο σετ 19-16. Στην εξέλιξη του σετ ο Ούντρις με άσο έφερε τον δικέφαλο στο -1 (22-21), ο Αμπράο με έξυπνο χτύπημα πήρε το μπλοκ άουτ διαμορφώνοντας το 23-21. Το μπλοκ του Μαρκς στον Κουμεντάκη έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-21. Ο ΠΑΟΚ «έσβησε» το πρώτο με τον Κουμεντάκη, όμως ο Κωτσάκης με επίθεση έκλεισε το σετ 25-22, παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια για άμυνα από τον Κοκκινάκη.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα 7-4 στηριζόμενος σε σερβίς και μπλοκ. Η Κηφισιά εξαιρετικό τελείωμα του Μαρκς και στη συνέχεια μπλοκ του Μίχαλη έφερε το σετ στα ίσα 8-8.

Μάλιστα μετά από άουτ επίθεση του Ούντρις η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε σε «θέση οδηγού» 9-8. Με άσο του Πετρέα και μπλοκ του Κουμεντάκη μετά από φάση διαρκείας ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα 12-10. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Ουάλς έφερε τον δικέφαλο στο +3 (15-12).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες κράτησαν στην υποδοχή, ήταν αποτελεσματικές στο side out φτάνοντας στο 20-17 για τον «δικέφαλο». Το μπλοκ του Ουόλς στον Αμπράο έδωσε στον ΠΑΟΚ «αέρα» τεσσάρων πόντων 22-18, ο οποίος τελικά κατέκτησε το σετ 25-22 καθώς ο Καναδός πασαδόρος νίκησε πάνω στο φιλέ τον Κωστόπουλο.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ 6-1 με τον Ούντρις να «πληγώνει» την υποδοχή των «κυανόλευκων». Στην εξέλιξη του σετ ο Πετρέας με μπλοκ και ο Ούντρις με επίθεση έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στον ΠΑΟΚ 12-4. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους (μείωσε 23-19), οι οποίοι δεν «κοίταξαν πίσω», κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το παιχνίδι με 25-20 με επίθεση του Ούντρις.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-22
3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 51 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 22-25, 20-25) σε 125΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 2 (1/1επ., 1 άσσος), Αμπράο 6 (6/15επ., 57%υπ., 43%αρ.), Κωτσάκης 18 (18/29επ., 50%επ., 15%αρ.), Λινάρδος 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 6 (2/7επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 21 (16/28επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοντοστάθης (λ. - 41%υπ., 12%αρ.), Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος, Μελλές.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15 (10/11επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 12 (4/7επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Γουόλς 5 (1/2επ., 4 μπλοκ), Σωτηρίου (67%υπ., 33%επ.), Κουκλίνσκι 4 (4/14επ., 48%υπ., 12%αρ.), Άντρις 25 (19/39επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 71%υπ., 29%αρ.), Τζιουμάκας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/12επ., 3 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.), Αντωνίου (λ.).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: "Ασφαλώς και δεν είμαστε ευχαριστημένοι που φεύγουμε από αυτό το παιχνίδι χωρίς να έχουμε πάρει βαθμό ή βαθμούς. Στο πρώτο σετ κάναμε κάποια εύκολα λάθη τα οποία μας στοίχησαν. Στη συνέχεια καταφέραμε να ισοφαρίσουμε παίζοντας καλύτερα από τον ΠΑΟΚ. Στο 4ο σετ για μεγάλο διάστημα δεν παίξαμε όπως έπρεπε, αν και προς το τέλος ανεβάσαμε την απόδοσή μας.
Από το παιχνίδι κρατάμε την αντίδραση που δείξαμε απέναντι σε ένα από τους διεκδικητές του τίτλου, αλλά σίγουρα μέσα στην έδρα μας θέλουμε να παίρνουμε και αποτελέσματα".

O Φρέικ Ντε Βάιερ της Κηφισιάς δήλωσε: "Όλη την εβδομάδα αναλύσαμε τι δεν πήγε καλά στο παιχνίδι της πρεμιέρας, καθώς μας στεναχώρησε το γεγονός ότι δεν παλέψαμε όσο θα έπρεπε. Απόψε κόντρα στον ΠΑΟΚ για τρία σετ παίξαμε καλά και με μεγάλη μαχητικότητα κάτι που με ικανοποιεί. Δυστυχώς κάναμε κάποια εύκολα λάθη τα οποία δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Έχουμε μία ομάδα με καλούς παίκτες και δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις. Κοιτάμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δε μπορώ να πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τον τρόπο που ήρθε η νίκη, αλλά αυτό που μετράει στο τέλος είναι ότι καλύτερα να μην παίζεις καλά και να παίρνεις τους τρεις πόντους, παρά να παίζεις ωραία και να χάνεις. Πολλά κομμάτια ήταν θετικά, φάνηκε ότι είμαστε μία γεμάτη ομάδα, η οποία βρίσκει λύσεις και από τον πάγκο. Πήραμε βοήθειες από τους Κουμεντάκη και Τζιουμάκα, οι οποίοι δεν ξεκίνησαν από την αρχή, αυτό είναι και η έννοια της ομάδας, κάθε παίκτης έχει το δικαίωμα να μην αποδώσει κάποια στιγμή, και μπορεί να καλυφθεί από κάποιον άλλον, αυτό είναι θετικό. Έχουμε κάποια κενά διάστημα, γιατί, όπως όλες οι ομάδες μέχρι τώρα, δεν έχουμε απόλυτα ισορροπημένους αυτοματισμούς, και κάθε προπόνηση, κάθε αγώνας, θα βελτιώνεται αυτό».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιώργος Πετρέας είπε:  «Περιμέναμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, η οποία έχει αξιόμαχο σύνολο και καλό προπονητή. Σημαντικό είναι ότι νίκησε η ομάδα μου και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό.Θέλω να ευχαριστήσω το επιτελείο του ΠΑΟΚ και τον φυσικοθεραπευτή μας, που με βοήθησαν να επιστρέψω σύντομα στην αγωνιστική δράση. Δεν είμαι ακόμα στο 100% αλλά μέσα από τις προπονήσεις θα φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη νίκη της, κοιτάμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος, το οποίο θα είναι ανταγωνιστικό, καθώς όλες οι ομάδες έχουν ενισχυθεί.».