Φιλική νίκη του Ολυμπιακού στην Κηφισιά

O Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό με την Κηφισιά επικράτησε με 3-0 σετ (παίκτηκε ένα 4ο το οποίο το κατέκτησε κι αυτό η ομάδα των “ερυθρολεύκων”.

Η Κηφισιά φάνηκε κουρασμένη σε αυτό το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να κοντράρει επαρκώς την αντίπαλη ομάδα που είχε λύσεις σε όλες τις θέσεις.

Για ακόμα ένα αγώνα απουσίαζαν οι ξένοι των δύο ομάδων (από τον Ολυμπιακό ήταν μόνο ο Μιγιαϊλοβιτς, ενώ από την Κηφισιά απουσίαζε ο Freek de Weijer )

H Kηφισιά προηγήθηκε στο πρώτο σετ 5-1 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10. Με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-14, το 18-17 ήρθε μετά από άουτ σερβίς του Κωτσάκη κι ακολούθησε τάιμ άουτ της Κηφισιάς. Δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις της Κηφισιάς έφεραν την ισοφάριση 18-18 και στη συνέχεια το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 18-19 και τάιμ άουτ ξανά από την Κηφισιά. Σερβίς άουτ από τον Ολυμπιακό φέρνει τις δύο ομάδες ισόπαλες 19-19. Ένα σέρβις στο φίλε από τον Μάρκς έδωσε πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό που κατέκτησε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ πάλι η Κηφισιά προηγήθηκε με 5-1, στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 12-12 ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-12. Το 14-14 ήρθε μετά από λάθος του Κασαμπαλή. Με block του Κωτσάκη το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-14 υπέρ της Κηφισιάς. Σερβίς άουτ του Μπόγιτς 17-15, o Δαλακούρας έστειλε στο φιλέ το σερβίς για το 18-16 κι ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ για να ανέβη κι άλλο η απόδοση της ομάδας του Πειραιά στη συνέχεια και να κατακτήσει το σετ 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μέ άσος έκανε το 12-6, η Κηφισιά με επίθεση του Μπόφιτς το 7-14 ακολούθησαν λάθη της Κηφισιάς κι άσος του Ολυμπιακού για το 8-18. Η Κηφισιά προσπάθησε να πλησίασει στη συνέχεια πιέζοντας από το σερβίς για το 12-19 αλλά ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο και από το 21-14 πήρε το σετ 25-18.

Στη συνέχεια συμφωνήθηκε να παικτεί ακόμα ένα σετ στο οποίο ο Ολυμπιακός πήρε εύκολο προβάδισμα 6-2, ο Ορφανός πήρε τάιμ άουτ, άρχισε να πλησιάζει και ισοφάρισε στο 8-8. Με καλό σερβίς ο Ολυμπιακός άνηξε πάλι τη διαφορά στο 11-8, και 17-12, η Κηφισιά μείωσε με Μαρκς 13-17, σερβίς άουτ του Ολυμπιακού 14-19, ο Μελλές το 15-21, η Κηφισιά έκανε με σερβίς άουτ της ομάδας του Καζάζη που έβαλε πόντο με επίθεση για το 23-17 και κατέκτησε το σετ 25-18.

Τα σετ: 4-0 σε 1.22. 25-22 (22’), 25-22 (22’), 25-19 (18’), 25-18 (20’)

Κηφισιά (Ορφανός) : Ρούσης, Μίχαλιε, Μπόγιτς,  Μαρκς, Κωτσάκης, Λινάρδος, Κοντοστάθης (λ) / Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος, Μελλές, Παλαιολόγος, Σπηλιώτης, Σωνάκης (λ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Κασαμπαλής  4 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι  13 (9/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς  17 (12/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-47% αρ.), Ανδρεάδης  3 (2/5 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος  8 (7/16 επ. 1 μπλοκ), Δαλακούρας  14 (10/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ.-32% αρ.) Ζήσης –λ (70% υπ.- 40% αρ,), Χαραλαμπίδης  3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής  3 (1/1 επ., 2 άσσοι,), Τζιάβρας –λ (67% υπ.-50% αρ.),Εφραιμίδης  8 (8/12 επ., 83% υπ.-50%αρ.)