Ο Μίλων έκλεισε εντυπωσιακά την κανονική περίοδο

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε ο Μίλωνας τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Volley League.

H ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε στο Λίντο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και έγινε η πρώτη ομάδα που έχει παίξει και τους 14 αγώνες της κανονικής περιόδου. Επιασε τους 15 βαθμούς και θα περιμένει την ολοκλήρωση όλων των αγώνων. Το σίγουρο είναι πως θα έχει πλασάρισμα από την 5η έως την 7η θέση ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 3 βαθμούς και οριστικά θα πάρει την 8η θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Μίλωνας είχε πολύ καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ - άμυνα και έκανε τη διαφορά απέναντι στην ομάδα της Κρήτης που για δύο σετ ήταν ανταγωνιστική αλλά φανερά επηρεασμένη από το μεγάλο χρονικό διάστημα αποχής λόγω του κορονοϊού, έμεινε και από δυνάμεις.

Με την ομάδα της Νέας Σμύρνης επέστρεψε βασικός πασαδόρος ο Γιώργος Δρογκάρης ενώ Μάζιαρζ και Δορδοκίδης έκαναν τη διαφορά στο μπλοκ. Ο αγώνας δεν είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και η ομάδα που είχε από την αρχή το προβάδισμα τελείωνε και το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινα στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Ο Λάππας με επίθεση και ο Χανδρινός με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα 19-17 στο Μίλωνα. Στη συνέχεια Χαντ και Χανδρινός πήραν δύο κόντρα επιθέσεις και ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (22-20). Το σετ έκλεισε 25-20 με σερί 3-0 και πρωταγωνιστή τον Χανδρινό.

Στο 2ο σετ έγινε πάλι μεγάλη μάχη με τον ΟΦΗ να έχει μπροστάρη τον Μαρκς στην επίθεση. Με σερί 3-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη (πήρε και άσσο) προηγήθηκε ο ΟΦΗ 12-9. Ο Σαρικεΐσογλου με δύο προσωπικούς πόντους έκανε το 16-12. Η ομάδα της Κρήτης κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 24-21. Εκεί με την επίθεση του Χαντ και δύο λάθη των γηπεδούχων το ματς ήρθε στα ίσια 24-24. Ο Ρουμελιωτάκης έκανε το 25-24, ο Χανδρινός ισοφάρισε και ο Μαρκς με δύο προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ 27-25 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Μίλωνας πέρασε στην αντεπίθεση, ξέφυγε 8-6 με τον Λάππα αλλά ο Χαντ με εντυπωσιακό σερί 5-0 εκτόξευσε το σκορ στο 16-9. Ο ΟΦΗ δεν είχε απαντήσει και το σετ έκλεισε για το Μίλωνα 25-18 με το χαμένο σερβίς του Γαλιώτου.

Ίδια εικόνα είχε και το 4ο σετ με τον Μάζιαρζ να κυριαρχεί στο φιλέ και από το 10-10 ο Χανδρινός με προσωπικό του ρεσιτάλ εκτόξευσε τη διαφορά στο 18-12. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο ΟΦΗ δεν επανήλθε ποτέ και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Λάππα για το 25-16 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη. Παρατηρητής: Βλαχάκης. Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κόκκας. Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 27-25

3ο σετ: 6-8, 9-16, 13-21, 18-25

4ο σετ: 7-8, 11-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 27-25, 18-25, 16-25) σε 104'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 31% άριστες), Μαρκς 16 (12/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (9/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 0% άριστες), Τάλερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Καρατζάς 7 (7/12 επ.) / Κοσκινάς (λ, 60% υπ. - 16% άριστες), Βελούδης (λ), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος 2 (2/4 επ.), Μανωλάκης.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Μάζιαρζ 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (24/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (2 μπλοκ), Δορδοκίδης 7 ((4/8 επίθεση, 3 μπλοκ), Λάππας 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 84% υπ. - 21% άριστες) / Δαρίδης (λ, 69% υπ. - 38% άριστες), Μαντέκας (60% υπ. - 40% άριστες), Χανδρινός Αρ., Κάβουρας, Τσαρκάτογλου.

Ο προπονητής Μίλωνα Θανάσης Ψαρράς δήλωσε: «Για μας ήταν μια σπουδαία νίκη.Κλείσαμε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, με μια σπουδαία νίκη. Είναι μια σφραγίδα για την πολύ καλή σεζόν, που πραγματοποιήσαμε. Αυτή τη στιγμή είμαστε στην 5η θέση. Κανείς δεν το περίμενε ότι ο Μίλωνας θα τερμάτιζε στη θέση αυτή. Το καταφέραμε με πολύ καλό κλίμα και δουλειά. Είναι σα να έχουμε πάρει ένα μίνι πρωτάθλημα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση, το προσωπικό και όλο το staff του Μίλωνα για την απίστευτη συμπαράσταση όλη τη χρονιά. Τους ευχαριστώ όλους μέσα απο την καρδιά μου. Η αποχή του ΟΦΗ φάνηκε στα δυο τελευταία τεστ. Του δίνω συγχαρητήρια για την ρποσπα΄θεια και να έχει ανάλογη συνέχεια και τη νέα σεζόν».

Ο ακραίος του Μίλωνα Ηλίας Λάππας είπε: «Τελειώσαμε την κανονική διάρκεια της σεζόν με ένα πολύ καλό τρόπο. Ηταν μια δύσκμολη σεζόν. Κρατάμε τα θετικά. Η δική μας ομάδα έπιασε τους στόχους. Συγχαρητήρια και στον ΟΦΗ, για την προσπάθεια που έκανε και του εύχομαι να είναι και του χρόνου εδώ και να συνεχίσει να κοσμεί το βόλει».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Ακης Φλαούνας δήλωσε: «Κρατάμε την αγωνιστική διάθεση των παικτών. Είμαι ευχαριστημένος απο αυτούς. Είχαμε μια νέα μεγάλη αποχή. Δώσανε το 110 %. Φάνηκε στα πρώτα τρία σετ, που ήμασταν ανταγωνιστικοί. Προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε τις δυνάμεις μας, αλλά μείναμε απο βενζίνη. Αν χρειαστεί θα είμαστε έτοιμοι για τα πλέι-άουτ ή σε όποια διοργάνωση κληθούμε να παίξουμε. Η συγκομιδή που έχουμε μας αδικεί. Είμαστε μια νέα ομάδα».

Ο κεντρικός του ΟΦΗ Μανώλης Φραγκιαδάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στο Μίλωνα για τη νίκη και στην ομάδα μου για την προσπάθεια. Θάλμε τη νίκη, αλλά δεν τα καταφέραμε. Στις κρίσιμες φάσεις δεν είχαμε καθαρό μυαλό, ενώ είχαμε και απουσία ενέργειας. Μας έχει επηρεάσει η κατάσταση με τον covid.
Aν παίξουμε πλέι-άουτ, ίσως μπορέσουμε να κάνουμε νίκες, αν καταφέρουμε να μπούμε σε ένα ρυθμό».