"Ερυθρόλευκο" το ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Volley League για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήρα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Νικολά Μιχαήλοβιτς, ενώ κορυφαία απόδοση είχε και ο Κώστας Στιβαχτής. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση στο 1ο σετ και παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με 25-24, 26-25, 27-26 κατάφερε να πάρει το σετ με 29-27 χάρις την επίθεση του Εγκλεσκλανς και δύο άσσους από τον Φρομ πάνω στον Σωτηρίου.

Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη ταχύτητα, πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και είχε πολλές λύσεις στην επίθεση.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 1ου σετ έβγαλε απογοήτευση, ενώ στο 10-18 του σετ έγινε αλλαγή ο νέος Γάλλος πασαδόρος Ζουλιέν Πριγέν ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έπαθε τράβηγμα στη γάμπα. Mάλιστα επέστρεψε στο 3ο σετ αλλά στο 1-2 αντικαταστάθηκε για δεύτερη και τελευταία φορά και τη θέση του πήρε ο Κομητούδης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε τη δυναμική του όταν προηγήθηκε 12-7 μετά από σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Ζουλιέν Πριγέν και τις επιθέσεις από Εβάντρο, Αγκάνιτς. Ο Ολυμπιακός παρά το -5 σταδιακά ισορρόπησε τον αγώνα με τον Φρομ, τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιγιαΐλοβιτς και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-23 με τον Εγκλεσκαλνς. Ο Βαν ντε Ντρις με δύο πόντους πέρασε μπροστά τον ΠΑΟΚ 25-24, αλλά ο Ζουλιέν Πριγέν ισοφάρισε 25-25. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Εβάντρο ο ΠΑΟΚ πέρασε δύο φορές μπροστά με 26-25 και 27-26 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε (27-27) και ο Φρομ με δύο άσσους έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός με ελάχιστα λάθη προηγήθηκε 6-2 και με φοβερή ισχύ στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (18-10). Ηταν φανερό πως ο ΠΑΟΚ είχε χάσει το ρυθμό του, ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε και με μπλοκ του Φρομ έκλεισε εντυπωσιακά το σετ 25-18 για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τα... ρέστα του για την ανατροπή στο 3ο σετ όταν με κορυφαίο τον Εβάντρο κρατήθηκε στο ματς στα ίσια και με τον άσσο του Τακουρίδη προηγήθηκε 12-11 αλλά και 14-12 μετά το λάθος του Εγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός όμως με το λάθος του Σωτηρίου και την επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 14-14, ενώ λίγο αργότερο με νέο ξέσπασμα του Σέρβου (άσσος και επθέση) ξέφυγε 18-16. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 18-20 και εκεί τελείωσε ο αγώνας καθώς ο Όκολιτς με επίθεση αλλά και το σερβίς του Εγκλεσκαλνς έκανε σερί 5-0 και τελείωσε ο αγώνας 25-18.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 27-29

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (27-29, 18-25, 18-25) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.