paoosfppaokFOINIKAS NEWLOGOKIFISIA AOP  ofi smallmilon  filipposverias

Επτάψυχος ο Ηρακλής... (video)

Επτάψυχος αποδείχτηκε για μία ακόμα φορά ο Ηρακλής καθώς παρά τα προβλήματα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκό στο μεγάλο ντέρμπι για την 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόγλου, Στουντζίσκι αλλά και τους Χήρα, Μαυροβουνιώτη σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο έχοντας προπονητή τον Δημοσθένη Τούμπο ο οποίος ανέλαβε μετά την παραίτηση του Γιάννη Ορφανού την περασμένη Δευτέρα. Ο «γηραιός» μετά την ισοφάριση του Παμβοχαϊκού σε 1-1 κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του και την επίθεση σε υψηλά επίπεδα ενώ στο 4ο σετ ο Χήρας με εκπληκτικό σερί 9-0 έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής σημείωσε την 7η νίκη της σε 15 αγώνες και απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Παμβοχαϊκού που κράτησε μόνο το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι πόντοι στον σημερινό αγώνα είναι 102-89 για τον Ηρακλή ενώ στον πρώτο αγώνα που ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει με 3-1 σετ οι πόντοι ήταν 95-79, δηλαδή, συνολικά 184-181 για την ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής έπιασε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή και ο Κώστας Προύσαλης μοίρασε άψογα το παιχνίδι.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίος συντήρησε σε όλο το 1ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ακολούθησε στο σκορ αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη στην τελική προσπάθεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-6 και 15-13, αλλά ο Παμβοχαικός με τον Λάππα μείωσε 20-19. Ο Στουντζίσκι με δύο πόντους έκανε το 22-19 και το σετ έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης 25-22.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο φιλέ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με τον Κωτσάκη και τον Πέιν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Ηρακλής απάντησε με τον Πεντίδη και το λάθος του Δροαγκάρη (24-24). Ο Πέιν έκανε το 25-24 για τον Παμβοχαϊκός, ο Πεντίδης ισοφάρισε 25-25 αλλά έχασε το σερβίς (25-26). Ο Στουντζίσκι ισοφάρισε 26-26 αλλά έχασε το σερβίς ο Σακόγλου (26-27). Χαμένο ήταν το σερβίς και από τον Δρογκάρη (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο πόντους του Λάππα, επίθεση και άσσο πάνω στο Μπουράκη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Απ΄οτο 3ο σετ ο Ηρακλής έκανε την διαφορά σε υποδοχή και επίθεησ και με σερί 3-0 από Σακόγλου Στουντζίσκι προηγήθηκε 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3 και με δύο λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε το σετ 25-21.

Το σερβίς του Χήρα έκανε τη διαφορά στο 4ο και καθοριστικό σετί και το 6-7 έγινε 15-7 με συνολικό σερί 9-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των φιλοξενουμένων. Ο Νίκος Νεόφυτος έκανε αλλαγές επι αλλαγών αλλά ο Παμβοχαϊκός κυριολεκτικά κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και έχασε τον αγώνα ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Χήρα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:
1ο σετ 8-5, 116-14, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 27-29
3ο σετ: 8-4, 16-14, 21-18, 25-21
4ο σετ 8-7, 16-7, 21-11, 25-17

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 10 μπλκ, 49 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 27-29, 25-21, 25-17) σε 102΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Δημοσθένης Τούμπος): Χήρας 11π. (4/9επ., 5 μπλοκ, Μαυροβουνιώτης 13 (13/29επ., 74%υπ., 48%αρ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Στουτζίνσι 16 (16/25επ., 55%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 9 (5/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/27επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 44%αρ.), Στεφανίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Πέιν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 14 (14/36επ.), Κωτσάκης 18 (16/25επ., 49%Υπ., 33%αρ.), Λάππας 9 (8/23επ., 1 άσσος, 39%υπ., 17%αερ.), Μεχία 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (46%υπ., 23%αρ.), Δρογκάρης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Δημοσθένης Τούμπος, Ο λίμπερο του Ηρακλή Αντώνης Μπουράκης, προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος και ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Αλέξανδρος Κεχαγιάς δήλωσαν μετά τη νίκη του Ηρακλή επί του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ:

Ο προπονητής του Ηρακλή Δημοσθένης Τούμπος δήλωσε:

«Πρώτα απ' όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές γι' αυτή την προσπάθεια. Ήταν μια πολύ περίεργη εβδομάδα για εμάς, παρόλα αυτά δουλέψαμε σκληρά, ακολουθήσαμε το πλάνο μας μέσα στο παιχνίδι κι αυτό φάνηκε. Τα παιδιά έχουν καταφέρει να περάσουν όλες αυτές τις αντιξοότητες και είμαστε πολύ κοντά να πετύχουμε τον στόχο μας. Σήμερα με αυτή τη νίκη ήρθαμε ακόμα πιο κοντά, ελπίζω να είναι ανάλογη και η συνέχεια. Η αποχώρηση του Γιάννη Ορφανού μας ήρθε σε όλους κάπως απότομα και έγινε πριν από ένα κρίσιμο αγώνα, παρόλα αυτά δεν είχαμε χρόνο να σκεφτούμε πολλά περισσότερα απ' το τι πρέπει να κάνουμε στην προπόνηση μας και τι πρέπει να κάνουμε στο παιχνίδι, επομένως δεν υπάρχει κάτι που να άλλαξε, οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι απ' την αρχή αυτής της εβδομάδας για να έρθουν να παίξουν αυτό το παιχνίδι για να το κερδίσουν και τα κατάφεραν».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος δήλωσε:

«Καταρχάς θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον Ηρακλή, πανάξια μας κέρδισε, ήταν καλύτερος. Εμείς καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν καταφέραμε να βρούμε τον ρυθμό μας. Η αλήθεια είναι ότι με το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου δεν έχουμε βρει την απόδοση που είχαμε στον πρώτο γύρο, υπάρχουν εξηγήσεις και είναι λογικό κατά την άποψη μου, μια ομάδα που ξεκίνησε χωρίς προετοιμασία, πολύ αργά στον πρώτο γύρο κατορθώσαμε και φορμαριστηκαμε όσο περνούσε ο χρόνος, κατά τον δεύτερο γύρο κάναμε την κοιλιά μας και νομίζω στη συνέχεια θα εμφανιστούμε καλύτεροι. Θα ήθελα να σταθώ σε έναν αθλητή ο οποίος πραγματικά απ'την απέναντι πλευρά κρατάει στις πλάτες του τον Ηρακλή και είναι ο Κώστας Προύσαλης, θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον Κώστα και στον Ηρακλή για την προσπάθεια που κάνουν».