Φιλική νίκη του Ολυμπιακού στην Κηφισιά

Ένα ακόμα δυνατό φιλικό προετοιμασίας έδωσε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που αντιμετώπισε εκτός έδρας την Κηφισιά, επικρατώντας με 4-1 σετ.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, αλλά αντέδρασαν σωστά, με δυνατό μπλοκ, από όπου προήλθαν 16 πόντοι και πιεστικό σερβίς με 10 άσσους, έφτασαν στο 4-1, με τον τεχνικό των πρωταθλητών Ελλάδας, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, να έχει για ακόμα ένα παιχνίδι, την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Παπαλεξίου, Φίνγκερ, Πετρέα, Χουσάϊ, Τερβαπόρτι, Γκέργκι και στη θέση του λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν 8-5 και διατηρώντας το προβάδισμα σε όλο το σετ το κατέκτησαν με 25-20. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-5 και με ένα σερί 8-3, να διευρύνει το προβάδισμα του σε 16-8. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Χουσάϊ, που είχε έξι πόντους σε αυτό το σετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-15 και παρόλο που η Κηφισιά μείωσε, με σωστές επιλογές στις κρίσιμες φάσεις, πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 1-1 στον αγώνα.

Ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αυτό το σετ και στους Στιβαχτή, Ανδρεάδη, Ασπιώτη, και Ριζόπουλο.  Ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την απόδοση του ο Ολυμπιακός, είχε τον πλήρη έλεγχο στο τρίτο σετ, έχτισε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4), ανεβάζοντας την στο συν έξι (16-10), για να φτάσει στο 21-14 και να κατακτήσει το σετ με 25-19, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και κάνοντας το 2-1 στο παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ ο Ανδρεάδης είχε 6 πόντους και ο Κουμεντάκης 5, με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση. Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Ολυμπιακού, που το κατέκτησε μέσα σε 19 λεπτά με 25-15, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη και Κουμεντάκη με 6 πόντους.

Οι ομάδες έπαιξαν και πέμπτο σετ το οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 19-17. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 15 πόντους, με πολύ καλά ποσοστά στη επίθεση και 3 άσσους στο ενεργητικό του. Εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης Παπαλεξίου και Πετρέας που είχαν από 11 πόντους με 7/10 επιθέσεις, 4 μπλοκ και  3/7 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 3 άσσους αντίστοιχα, ενώ με διψήφιο αριθμό τελείωσαν τον αγώνα και οι Ανδρεάδης και Ασπιώτης που είχαν από 10. Στην αναμέτρηση δεν έπαιξε ο Θοδωρής Βουλκίδης.

Τα σετ: 1-4 σε 1:51, 25-20 (22'), 24-26 (27'), 19-25 (26'), 15-25 (19'), 17-19 (17')