Ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την Κηφισιά και πέρασε στους τελικούς

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους τελικούς της βόλεϊ λιγκ καθώς επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς και στο τρίτο παιχνίδι κάνοντας το 3-0.

Λίγο μετά τη στέψη του ως κυπελλούχος στην Ιεράπετρα ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε σημαντική αντίσταση απέναντι στην Κηφισιά αν και κουρασμένος (έλειπε από τη Θεσσαλονίκη από την περασμένη Τετάρτη. Με τον Τακουρίδη στον πάγκο και τον Τάσο Γάτση να παίζει βασικός σε όλο τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από μία μέτρια Κηφισιά που είχε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Κηφισιάς, που αγωνίστηκε με έδρα το κλειστό του Μίλωνα καθώς το Ζηρίνειο έχει κριθεί ακατάλληλο για play-off, έκανε πάρα πολλά λάθη με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει μεγάλες διαφορές και να πάρει πολύ εύκολα το σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματά της μετά το 14 και πήρε εύκολα το σετ 17-25 με την Κηφισιά ωστόσο να βελτιώνεται σημαντικά στην υποδοχή και να συνηθίζει το γήπεδο του Μίλωνα.

Στο τρίτο σετ ο κουρασμένος ΠΑΟΚ φάνηκε ότι θα μπορούσε να χάσει το σετ από την Κηφισιά που πήγε να κάνει το break, αλλά η ομάδα τιου Ζαλμά δεν άντεξε και η επίθεσή του Κλάμπβαϊκ και το μπλοκ του Όκολιτς έκαναν το 22-20. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε την αντεπίθεση και πήρε και αυτό το σετ τελικά 25-20 και έφυγε νικητής από το κλειστό της Νέας Σμύρνης για να αντιμετωπίσει πλέον στους τελικούς τον Ολυμπιακό ή τον Φοίνικα Σύρου.

Αναλυτκά ο αγώνας

O ΠΑΟΚ με βασικό κεντρικό τον Τάσο Γάτση στη θέση του Γιάννη Τακουρίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς έκανε τρία μεγάλα σερί ανοίγοντας το σκορ στο 13-7. Ο Σαφράνοβιτς και ο Οκολιτς έπαιζαν χωρίς αντίπαλο, συντήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν εύκολα το σετ 25-16 με το χαμένο σερβίς του Λάανε.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή της και με τους Ρουμελιωτάκη, Λάανε σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 14-9. Ο Λάανε έχασε το σερβίς, ο Μουγκουτούτια βρήκε ρυθμό από τα 9 μέτρα και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Παρά τις προσπάθειες του Νικολάκη γίνονταν διαδοχικά λάθη και ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 προσπέραασε 17-14. Ο Δικέφαλος κράτησε και μεγάλωσε τη διαφορά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 25-17 για το 2-0.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου η Κηφισιά βρήκε ρυθμό, είχε λύσεις στο σκοράρισμα με τον Λόπαρ και τον Ρουμελιωτάκη, ενώ ο ΠΑΟΚ περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να δώσει την χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Χαντ έκανε το 18-17, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με δύσκολη επίθεση του Κλαπβάικ και στο 20-20 κρίθηκε το ματς. Ο Κλαπβάικ με επίθεση και ο Οκολιτς με μπλοκ έκαναν το 22-20, ενώ με νέα επίθεση του Μουαγκουτούτια και δύο πόντους τους εξαιρετικού Οκολιτς έγινε σερί 5-0 για το τελικό 25-20 που πανηγυρίστηκε από οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στη Νέα Σμύρνη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Κουτσούλας.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 16-25

2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 20-25) σε 70'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ)

Η Κηφισιά μόνο αποτυχημένη δε θα μπορούσε να χαρακτηρίσει τη φετινή σεζόν καθώς παρά το άσχημο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα που την βρήκε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με προπονητή το Νίκο Ζαλμά έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο γύρο και κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά.

O προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Τελείωσε μία γεμάτη και ιδιαίτερη χρονιά που είχεπολύ ένταση και πολλές συγκινήσεις. Ηθελα ένα διαφορετικό φινάλε, ήθελα το κάτι παραπάνω αλλά όταν κοιτάμε πίσω μας και κοιτάμε τι πετύχαμε νιώθουμε ευχαριστημένοι. Το γήπεδο σήμερα ήταν ξένο και σε μας. Παλέψαμε για κάτι καλό αλλά ήθελα καλύτερη εμφάνιση. Δεν γκρινιάζω, αντίθετα ευχαριστώ πολύ τους αθλητές, τους συνεργάτες και την διοίκηση και μετά από ένα διάστημα ξεκούρασης θα πάρουμε αποφάσεις».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ είπε: «Κλείσαμε με επιτυχία μία δύσκολη αποστολή μιας εβδομάδας μακριά από τη βάση μας. Γυρίζουμε σπίτι με το κύπελλο και την πρόκριση στους τελικούς. Αδειάσαμε από την κούραση αλλά μίλησε πάλι η αντρική ψυχή των παικτών μου. Μπράβο τους. Δεν κάναμε λάθη, ήμασταν σοβαροί και τελειώσαμε γρήγορα τη σειρά των ημιτελικών ώστε να έχουμε δέκα ημέρες ξεκούρασης. Μετά από δύο μέρες ρεπό θα κάνουμε επανεκκίνηση για να πάμε στην τελική ευθεία για το πρωτάθλημα».

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε το λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Κάπελας ως MVP Βίκος Cola της Α΄φάσης (προημιτελικής) των πλέι οφ.

Μεταξύ των θεατών στη Νέα Σμύρνη ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Νότιο Κορέα.