Εύκολα και άνετα ο ΠΑΟΚ πήρε το 1-0 από την Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ σε 70 λεπτά στο PAOK Sports Arena και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών στα πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League.

Ο δικέφαλος κατά διαστήματα ήταν πολύ καλός, κράτησε το ρυθμό του στο σερβίς και με επιθετική αιχμή τον Ολλανδό Κλαπβάικ έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο την προσεχή Δευτέρα 15 Απριλίου στην ίδια έδρα και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις τρεις νίκες. Η Κηφισιά είχε σε κακή μέρα την υποδοχή της και συνολικά επίθεση της μόλις που άγγιξε το 42% αποτελεσματικότητα (έναντι 67% του ΠΑΟΚ).

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα με την Κηφισιά να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την ευκαιρία να κάνει την διαφορά. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο στο 14-14 αλλά ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, το μπλοκ του Κλαπβάικ και η κόντρα επίθεση του Όκολιτς έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα 17-14. Η διαφορά συντηρήθηκε, η Κηφισιά δε μπόρεσε να πάρει πόντο στην κόντρα και ο Σαφράνοβιτς έδωσε την χαριστική βολή με επίθεση και άσσο για το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1 ενώ και πάλι με τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς και τον Τακουρίδη να παίζει γρήγορα από το κέντρο ο δικέφαλος έφτασε ξεκούραστα στο νταμπλ σκορ 14-7. Με τον Μουαγκουτούτια στα 9 μέτρα να ανοίγει την υποδοχή της Κηφισιάς ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε την διαφορά στο 19-9 και το σετ έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες 25-15 μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη και λάθος σερβίς του ίδιου παίκτη.

Στο 3ο σετ φάνηκε πως η Κηφισιά θα αντιδρούσε. Οταν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-7 η Κηφισιά στο καλύτερο διάστημα της στο παιχνίδι κατάφερε να κάνει σερί 5-0 και να προσπεράσει 12-11. Ηταν η στιγμή που ο Χαντ πίεζε στο σερβίς. Ο Καναδός έχασε το σερβίς (12-12) και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μουγκουτούτια να πάρει το αίμα του πίσω σε ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με... τένις. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ οικοδόμησε σερί 5-0 και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 17-13. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς η Κηφισιά δεν απάντησε ποτέ και με τους Όκολιτς, Κλαπβάικ να είναι ανίκητοι και τον Σαφράνοβιτς να κερδίζει νέο άσσο ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ 25-18 και μαζί και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Κάλλης Εμ., Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Καρακούλια.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-18

*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 28 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) σε 70΄.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 8π. (6/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/13, 3 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ντίμα Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (6/7επ.), Κλαπβάικ 20 (16/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 9 (5/8επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 19%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 9 (9/20επ., 42%υπ.), Ρεκ 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Χαντ 8 (8/19επ.), Λάανς 6 (5/12επ., 1 μπλοκ, 39%υπ., 22%αρ.), Λόπαρ 2 (2/4επ.) / Κάπελας (λ. - 58%υπ., 33%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης 1 (1/3επ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ είπε: «Να ευχαριστήσω τα παιδιά για την προσπάθεια και τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο. Κάναμε ένα βήμα για τον στόχο της πρόκρισης στον τελικό. Ξεχνάμε γρήγορα αυτό το παιχνίδι και από αύριο είναι καινούργια μέρα. Πρέπει να ξεκουραστούμε και να συγκεντρωθούμε για τη δεύτερη νίκη τη Δευτέρα. Η Κηφισιά δεν έφτασε τυχαία έως εδώ. Έχω δει αυτές τις μέρες 5-6 παιχνίδια της Κηφισιάς και τα ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό. Δεν ήταν τόσο εύκολα όσο φάνηκε. Σήμερα παίξαμε συγκεντρωμένα και δεν θέλαμε να δώσουμε εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Είχαμε σταθερότητα και καταφέραμε να πάρουμε την πρώτη νίκη».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Απόψε δεν είμασταν καλοί. Μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό είχαμε κάποια προβλήματα τα οποία δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε την καλύτερη δυνατή προετοιμασία για το παιχνίδι. Έχουμε την υπομονή να το διαχειριστούμε. Απόψε δεν πήραμε τίποτα από την αντεπίθεση και κάναμε πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια με 3-0. Ο ΠΑΟΚ είναι η μοναδική ομάδα που δεν κερδίσαμε στο πρωτάθλημα. Κάποια καλύτερη απόδοση τη Δευτέρα μπορεί να μας δώσει κάτι παραπάνω. Ξέρουμε πως και το  παιχνίδι Δευτέρας θα είναι δύσκολο, αλλά θα προσπαθήσουμε να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΣΕΙΡΩΝ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΛΕΪ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2018-19

(η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος ημιτελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2019

PAOK Sports Arena 18.00 (ΕΡΤSports): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) (νίκες: 1-0)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 20.30 (ΕΡΤSports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (νίκες: 0-0)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμαντής, Τόλιος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

2ος ημιτελικός - Δευτέρα 15 Απριλίου 2019

PAOK Sports Arena 17.00 (ΕΡΤSports): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς (νίκες: 0-0)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.