Στην πρώτη θέση ΓΑΣ Χολαργού και Ένωση Γαλατσίου στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών

Με δύο ομάδες να ξεχωρίζουν ήδη βαθμολογικά ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 γυναικών.

Τόσο η Ένωση Γαλατσίου όσο και ο ΓΑΣ Χολαργός έφτασα τους 6 βαθμούς και προπορεύονται στη βαθμολογία.

Η Ένωση Γαλατσίου υποδέχτηκε τον ΠΑΟ Κουκάκι. Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αφού πήραν το πρώτο σετ με 25-15 συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να κάνουν το 2-0 στα σετ. Οι αθλήτριες του ΠΑΟ Κουκάκι εκμεταλλεύτηκαν κάποιες ολιγωρίες των αντιπάλων τους στο τρίτο σετ και μείωσαν σε 2-1. Η Ένωση Γαλατσίου, όμως, ξαναμπήκε στο παιχνίδι και με 3-1 πήρε τη νίκη και έκανε το 2 στα 2 για φέτος.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΓΑΣ Χολαργού που αντιμετώπισε τον ΔΑΣ Αραφήν εκτός έδρας. Οι παίκτριες του ΓΑΣ Χολαργού ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έφτασαν στο 0-3 διπλασιάζοντας τις νίκες τους για φέτος.

Νίκη και για το Κολλέγιο Ντερή που σε αυτή την αγωνιστική πανηγύρισε καθαρό τρίποντο. Η Νήαρ Ηστ άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα. Μετά από δύο σετ που κρίθηκαν με διαφορά 9 και 10 πόντων το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο στο τρίτο σετ. Το Κολλέγιο Ντερή έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία του σετ και με 23-25 έφτασε στη νίκη με 0-3.

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Άνοιξης που επικράτησε με 3-1 του Μελισσιακού. Ο Μελισσιακός βρήκε ρυθμό μόνο στο τρίτο σετ ενώ κατά τα άλλα η ομάδα του ΑΟ Άνοιξης ήταν σωστά προετοιμασμένη και αποτελεσματική.

ΑΟ Διονύσου και Σχολή Μωραϊτη έκαναν επίσης τις πρώτες τους νίκες. Ο ΑΟ Διονύσου δυσκολεύτηκε για δύο σετ απέναντι στις Αμαζόνες Αχαρνών αλλά παρόλα αυτά όχι μόνο άντεξε στην πίεση αλλά με ένα ακόμα καλύτερο τρίτο σετ έφτασε στη νίκη εκτός έδρας με 0-3. Ο ΑΟ Λαγονησίου υποδέχτηκε τη Σχολή Μωραϊτη αλλά δεν κατάφερε να εμποδίσει τις φιλοξενούμενες από την πρώτη τους νίκη. Η Σχολή Μωραϊτη , με πολύ καλό δεύτερο και τρίτο σετ, έφτασε στο πρώτο τρίποντο για φέτος και ξεπέρασε την ήττα της πρεμιέρας.