Φοίβος, Αστέρας Αγ. Δημητρίου και Αθηνά Μαγκουφάνας στην κορυφή της LIFE Β' Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Με το παιχνίδι ΑΣ Παπάγου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" να προβάλλεται διαδικτυακά και να προσφέρει πλούσιο θέαμα συνεχίστηκε η LIFE Β’ Εθνική Γυναικών.

Ο γηπεδούχος ΑΣ Παπάγου έβαλε πίεση στον ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" από την αρχή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενες ήταν προσεκτικές στις κομβικές φάσεις και αρχικά προηγήθηκαν με 0-2 σετ (19-25 και 18-25). Το τρίτο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό αλλά και πάλι οι αθλήτριες του Φοίβου έδειξαν χαρακτήρα και με σημαντικά μπλοκ έφτασαν στο 21-25 και το τελικό 0-3.

Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση του Αστέρα Αγίου Δημητρίου στην έδρα του ΓΣ Κορωπίου. Ο Αστέρας έκανε δύο εξαιρετικά πρώτα σετ με το δεύτερο μάλιστα να τελειώνει με 7-25. ο ΓΣ Κορωπίου βελτιώθηκε στο επόμενο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι και τελικά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στη νίκη με 0-3.

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 υποδέχτηκε τη Νίκη Αμαρουσίου. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν για τις δύο ομάδες. Από εκεί και πέρα, όμως, η ομάδας της Αθηνάς Μαγκουφάνας βελτίωσε τόσο την υποδοχή της όσο και το επιθετικό της παιχνίδι. Αφού έγινε εύκολα το 2-1 στα σετ ακολούθησε ακόμα ένα νικηφόρο σετ για την Αθηνά Μαγκουφάνας και με το 3-1 έφτασε τους 6 βαθμούς σε 2 αγώνες.

Καλή εμφάνιση σε ένα ωραίο παιχνίδι για τους Νέους Βύρωνος. Οι αθλήτριες του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου έπαιξαν καλά και στα τρία σετ αλλά δεν κατάφεραν να στερήσουν από τις γηπεδούχες τη νίκη με 3-0, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στους τελευταίους πόντους κάθε σετ.

Πρώτη φετινή νίκη για την ΑΕ Γκράβας. Ο ΓΣ Χαλανδρίου εμφανίστηκε κατώτερος του αναμενόμενου και οι αθλήτριες της Γκράβας σημείωσαν μια σχετικά άνετη νίκη. Με 25-11, 25-16 και 25-13 οι γηπεδούχες πανηγύρισαν τους πρώτους τους 3 βαθμούς.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, ο ΑΣ Τυφών φιλοξένησε τους Ίωνες ΑΣΠ. Η ομάδα του Τυφών μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Από εκεί και έπειτα άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Οι Ίωνες, σαφώς βελτιωμένες, αρχικά έφεραν το παιχνίδι στο 2-2 και ακολούθως ήταν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές στο τάι μπρείκ. Το 2-3 έδωσε έναν βαθμό στις γηπεδούχες αλλά και τους πρώτους δύο βαθμούς για φέτος στους Ίωνες.