Το ντέρμπι και η πρωτιά στον "Φοίβο" στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β Εθνικής Γυναικών

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" και Απόλλων Αγίου Δημητρίου «μονομάχησαν» στην 3η αγωνιστική στη Β εθνική γυναικών με φόντο την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του "Φοίβου" παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη για το ντέρμπι κορυφής και από την αρχή έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Με άνεση κατέκτησε το πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο, παρά τη βελτίωση των κοριτσιών του Απόλλωνα, η κατάληξη ήταν η ίδια. Με 25-20 τελείωσε το τρίτο σετ και έτσι οι γηπεδούχες πήραν μια πολύτιμη νίκη και έγιναν η μόνη ομάδα που έφτασε τους 9 βαθμούς.

Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου παρέμεινε επίσης αήττητος αφού με τη νίκη επί των Ίωνων με 3-0, και με ένα εξαιρετικό δεύτερο σετ, έφτασε τους 8 βαθμούς και καταδιώκει την ομάδα των Μελισσίων σε απόσταση αναπνοής.

Σημαντική νίκη, παρά την απώλεια ενός βαθμού, πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος στην έδρα της Γκράβας. Η ΑΕ Γκράβας πήρε προβάδισμα στα σετ αλλά οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους. Το καθοριστικό πέμπτο σετ κρίθηκε με 10-15 υπέρ της ομάδας του Βύρωνα χαρίζοντας τους έτσι τη δεύτερη φετινή νίκη.

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε και ο αγώνας του ΑΣ Τυφών με τον ΓΣ Χαλανδρίου. Ένα παιχνίδι με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ κατέληξε εν τέλη στην ομάδα του Τυφών και το 3-2 έδωσε τους πρώτους 2 βαθμούς στην ομάδα.

Η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στη νίκη και στο «καθαρό τρίποντο» απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου. Σε κανένα από τα τρία σετ η διαφορά δεν κρίθηκε σε λιγότερο από έξι πόντους και κάπως έτσι η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 έφτασε στο 0-3 και τους 4 βαθμούς σε δύο παιχνίδια.