ΕΣΠΑΑΑ: Νίκες κορυφής σε Βύρωνα και Άγιο Δημήτριο

Μόλις δύο ομάδες κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις δύο πρώτες αγωνιστικές χωρίς απώλειες και να μαζέψουν 6 βαθμούς στη Β’ Εθνική Γυναικών, ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" και ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου.

Στο Γήπεδο «Μυρακτής», οι Νέοι Βύρωνος που είχαν ξεκινήσει με νίκη στην 1η αγωνιστική φιλοξένησαν το "Φοίβος" Μελισσίων. Με εξαίρεση το πρώτο σετ, έγινε ένα πολύ δυνατό και ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέριες. Οι γηπεδούχες πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά ο "Φοίβος" με το 0-3 έκανε μία νίκη που διατήρησε την ομάδα στην κορυφή, αν και είμαστε μόλις στη 2η αγωνιστική.

Στον Άγιο Δημήτριο «τυφώνας» αποδείχθηκε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου καθώς συνέτριψε τον ΑΣ Τυφών με 3-0 (25-5,25-7,25-6) και πέτυχε το δεύτερο τρίποντο για φέτος. Έτσι, ο Απόλλων ισοβαθμεί με το "Φοίβο" Μελισσίων στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Σπουδαία νίκη στο τάι μπρέικ πήρε ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου στην έδρα της "Αθηνάς" Μαγκουφάνας 2004. Με την «πλάτη στον τοίχο», αφού το σκορ ήταν 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, τα κορίτσια του Αστέρα πήραν το τρίτο σετ με 27-29 και από κει και πέρα όλα άλλαξαν. Αφού έγινε το 2-2, ήρθε η ολική ανατροπή αφού με 13-15 ο Αστέρας πήρε τη νίκη αφήνοντας ωστόσο ένα βαθμό στην "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004.

Ο ΑΣ Παπάγου και η Νίκη Αμαρουσίου σημείωσαν τις πρώτες τους νίκες για φέτος αφού επικράτησαν με 3-0 της Γκράβας και 0-3 του ΓΣ Χαλανδρίου αντίστοιχα. Οι Ίωνες ΑΣΠ δεν αγωνίστηκαν καθώς αντίμετώπιζαν τον ΓΣ Κορωπίου που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

2η αγωνιστική

Ίωνες ΑΣΠ - ΓΣ Κορωπίου

ΓΣ Χαλανδρίου - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 0-3 (19-25,17-25,21-25)

ΑΣ Παπάγου - ΑΕ Γκράβας 3-0 (25-18,25-15,25-14)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 2-3 (25-20,25-10,27-29,14-25,13-15)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΣ Τυφών 3-0 (25-5,25-7,25-6)

Νέοι Βύρωνος - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 0-3 (14-25,23-25,23-25)