Ζωντανός στο κυνήγι της πρωτιάς ο Φιλαθλητικός - στην κορυφή ο ΑΟ Πρέβεζας στο Κ18

Σε ένα δύσκολο και αμφίρροπο αγώνα ο Φιλαθλητικός κέρδισε με 3-0 σετ(29-27,25-17,25-23) τον ΑΣ Ελπίδα και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρωτιάς του ομίλου του.

Ο αγώνας διεξήχθη στο ΔΑΚ Πρέβεζας στα πλαίσια της 11ης αγων του πρωταθλήματος Β Εθνικής και χαρακτηριστικό του ήταν οι πολύ καλές και οργανωμένες άμυνες των ομάδων που δύσκολα έδιναν πόντο στον αντίπαλο. Ο Φιλαθλητικός ήταν πιο ψυχωμένος και αποφασιστικός και συνάμα ψύχραιμος όπου χρειάστηκε.Εκμεταλλεύτηκε το καλό σερβίς του πιέζοντας την υποδοχή του αντιπάλου δυσκολέυοντας έτσι την επιθετική του ανάπτυξη ενώ η σημαντική και ¨θερμή ¨παρουσία του κόσμου ώθησε τις προσπάθειες των αθλητριών για να φτάσουν με επιτυχία στο τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟΣ - Α.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ 0-3
Την κορυφή του ομίλου αήττητος κατέκτησε ο ΑΟΠ στο πρωτάθλημα Κ-18 Αγοριών μετά και τη νίκη του επί του Πανηπειρωτικού με 3-0 σετ (25-20 , 25-19 , 25- 23) χθες στα Γιάννενα.Η ομάδα του Ν.Ρούσου βασιζόμενη στην ποιότητα των παικτών σε άμυνα και επίθεση κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα ,επέβαλλε το ρυθμό της και δεν άφησε τον Πανηπειρωτικό να την απειλήσει εκτός του 3ου σετ όπου εκέι μίλησε η εμπειρία και αντιδρώντας ψύχραιμα το κατέκτησε τελειώνοντας τον αγώνα.Δίκαιη η κατάκτηση της πρώτης θέσης αφού η ομάδα του ΑΟΠ με σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και τερμάτισε αήττητη.η συνέχεια θα δοθεί στον τελικό της διοργάνωσης ο οποιος θα διεξαχθει πιθανότατα στις 7 Μαρ 2020.
ΑΟΠ
Προπονητής : Ν.Ρούσος
Ομάδα : Μπούτσι ,Μπούρης ,Μπρακάι,Καζούκας,Τσάτσος,Σταγογιαννάκης,Κακαβούλης,Γιώτης,Μικρώνης,Αθανασιάδης
Τζάρας,Πάτσης, Ρούσος
Πανηπειρωτικός
Προπονητής : Γ. Ναζόπουλος
Ομάδα : Κολιάκης , Αναστασίου,Γώγος, Παπαδόπουλος,Φίλος,Γεροδήμος,Ντανίκας , Λώλας,Παπαντωνίου

09/02 ΑΚΔ ΑΡΤΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ-18 ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ,8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16:00
ΑΟ ΦΙΛΙΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ Γ.Σ 2-3
Δύσκολη νίκη επί του ΑΟ Φιλίας στην Άρτα με 3-2 (25-22,22-25,18-25,25-16,15-12) πέτυχε χτες ο Φιλαθλητικός στα πλαίσια του πρωταθλήματος Κ-18 Κοριτσιών.Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος απο την αρχή έως το τέλος του με την ομάδα του Φιλαθλητικού να παρουσιάζεται νωθρή ,με αρκετά λάθη σε άμυνα και επίθεση πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Φιλίας παίρνοντας 2 σετ πιέζοντας ακόμα και για τη νίκη .Στο τέλος η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε ,η απόδοση ανέβηκε στην επίθεση ενώ στην άμυνα μετριάστηκαν τα λάθη και κατάφερε να φύγει με την νίκη απο την Άρτα και να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.Η εμφάνιση της ομάδα σίγουρα δεν ικανοποίησε τον προπονητη Β.Τσουμάνη αλλά είναι ενθαρρυντικό ότι ακόμα και έτσι μπόρεσε και πήρε τη νίκη σε έναν επικίνδυνο εκτός έδρας αγώνα.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΑΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 3-1
Την ήττα με 3-1(25-22,19-25,25-23,26-24) γνώρισε ο ΑΟ Πρέβεζας απο τον ΑΓΣΙ στα Γιάννενα χθες στα πλαίσια του πρωταθλήματος Β Εθνικής Ανδρών.H oμάδα της Πρέβεζας έπιασε πολύ καλή απόδοση απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο που ήθελε πάσα θυσία τη νίκη.Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος ,με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του.Ο ΑΟΠ Διεκδίκησε όλα τα σετ του παιχνιδιού με αξιώσεις ,κέρδισε ένα από αυτά ενώ στα υπόλοιπα,από τη μία η ατυχία και από την άλλη η διαιτησία (που με ανάποδα σφυρίγματα όχι μόνο έδωσε πόντους στον αντίπαλο αλλά εκνεύρισε τους παίκτες) στάθηκαν τροχοπέδη για τη νίκη .Η εμφάνιση της ομάδας κρίνεται πολύ ικανοποιητική δεδομένου των συνθηκών ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση θα διεκδικούσε τη νίκη με αξιώσεις.ΑΟΠ
Προπονητής : N.Ρούσος
Ομάδα : Ντίμο,Λαινας,Τσίρης,Βρυώνης,Ρούσος,Κακαβούλης,Μικρώνης,Καζούκας,Χριστοφορίδης
,Μπούτσι,Ματέο,Γιώτης

Κοπή Βασιλόπιτας ΑΟ & Φιλαθλητικού Πρέβεζας 09/02 και ώρα 11:00
Πραγματοποιήθηκε σήμερα 09/02 και ώρα 11:00 στο Κλειστό γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου ,η προγραμματισμένη κοπή βασιλόπιτας των συλλόγων βόλει ΑΟ και Φιλαθλητικού ΓΣ Πρέβεζας παρουσία της προέδρου Ι.Τέφα , του ΔΣ των συλλόγων ,αθλητών και αθλητριών των συλλόγων και ακαδημιών αλλα και των γονέων τους.Επίσης με την παρουσία του τίμησε την εκδήλωση ο Δ.Καραμανίδης (πρόεδρος ΔΣ Δήμου Πρέβεζας και υπέυθυνος αθλητισμού της πόλης) επιβεβαιώνοντας την άριστη συνεργασία των συλλόγων με το Δήμο Πρέβεζας .

Δελτίο τύπου: Φιλαθλητικός και ΑΟ Πρέβεζας