ΕΣΠΑΑΑ: Στη μάχη για το κύπελλο οι ομάδες της Β εθνικής

Με τις ομάδες της Β’ Εθνικής να ρίχνονται στη μάχη του Κυπέλλου ξεκίνησε η φετινή σεζόν.

Από τις οκτώ αναμετρήσεις της πρώτης αγωνιστικής ξεχώρισε η άνετη επικράτηση της ΑΕ Αγίας Παρασκευής επί του ΓΣ Κυψέλης με 3-0. Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν επιβλητική και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα πήρε μια εύκολη νίκη. Πολύ καλή παρουσία είχε επίσης η Ένωση Γαλατσίου που με καθαρή νίκη πήρε την πρόκριση στην έδρα του ΑΚ Ζωγράφου. Η Ένωση Γαλατσίου έδειξε πολύ θετικά στοιχεία ενόψει της συνέχειας της σεζόν και άφησε υποσχέσεις για καλή πορεία τόσο στο Κύπελλο όσο και στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το πιο αμφίρροπο παιχνίδι ήταν σίγουρα αυτό ανάμεσα σε ΑΟ Οδυσσέα και ΑΕ Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-20. Μετά από τρία εντυπωσιακά σετ που ακολούθησαν αρχικά η ομάδα των Αμπελοκήπων ισοφάρισε αλλά ο Οδυσσέας πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες (26-24 και 26-24).

Νίκη ανατροπή για το ΓΣ Κερατέας στη Χαλκίδα. Η ΟΠΕ Χαλκίδας ξεκίνησε δυναμικά κατακτώντας το πρώτο σετ αλλά έπειτα φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις. Ο ΓΣ Κερατέας ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και, με εξαίρεση το τρίτο σετ που κρίθηκε οριακά, έφτασε στην ανατροπή με μεγάλες επιμέρους διαφορές. Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε ΟΦ Γέρακα και ΕΑΟ Σπάτων. Η ομάδα των Σπάτων πήρε τη νίκη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και θα δώσει το παρόν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Παιχνίδι με ανατροπές ήταν αυτό μεταξύ ΑΕ Γκράβας και Ίωνες. Η Γκράβα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έχασε εύκολα το πρώτο σετ. Ωστόσο έφτασε στο 1-1 ανεβάζοντας απόδοση. Οι Ίωνες, όμως, ήταν αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία, κυρίως στο τρίτο αλλά και στο τέταρτο σετ, και με 1-3 πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η «Αθηνά» Μαγκουφάνας. Ο ΑΣ Τεύκρος ήταν ανταγωνιστικός αλλά με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν κατάφερε να σταματήσει την ομάδα της «Αθηνάς» Μαγκουφάνας. Το 1-3 έδωσε την πολύ σημαντική νίκη-πρόκριση στην ομάδα της Μαγκουφάνας.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι, που έγινε το βράδυ της Παρασκευής, ο ΑΟ Παγκρατίου άφησε εκτός συνέχειας τον Πανελλήνιο σημειώνοντας νίκη με 3-0 στο κλειστό του Μετς. Και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική. Οι οκτώ ομάδες που πήραν την πρόκριση θα αναμετρηθούν την Πέμπτη στη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου.