Χαμογέλασε ο Πανερυθραϊκός μετά το παιχνίδι με τον Άρη

Ο Πανερυθραϊκός επικράτησε 3-2 του Άρη για την Preleague Ανδρών σε ένα παιχνίδι που έσπαγε καρδιές.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας «άρπαξε» τη νίκη μέσα από τα χέρια του Άρη , δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, με πρωταγωνιστή τον Τριαντάφυλλο Ρεστέμη που μπήκε αλλαγή στο 5ο σετ στη θέση του Μήττα. Ο Πανερυθραϊκός μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν πίσω στο σκορ αλλά η είσοδος του Ρεστέμη που δύο βδομάδες πριν είχε βγει ΜVP Κ21 Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. έφερε τα πάνω-κάτω και με δικό του πόντο η ομάδα του Λάιου πήρε το σετ 15-10.

Ένταση, αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις, ακόμα και κάρτες ήταν μέσα στο μενού του κάθε σετ με τον Γιαμακίδη τελικά να δέχεται κόκκινη-κίτρινη και να φεύγει από τον αγώνα στο 5ο σετ.

Γκολίτσης και Λάιος έβαλαν όλα τα γερά χαρτιά τους από την αρχή, με τον Άλμπο ωστόσο του Άρη να μη μπορεί να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού. Ο Γκολίτσης έκανε αρκετές αλλαγές κατά τη διάρκεια του αγώνα ενώ ο Λάιος έβαλε αλλαγές τον Φιλιππουπολίτη, Ντόντη, Στόγια και Ρεστέμη.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό Άρης και Πανερυθραϊκός βρίσκονται ισόπαλοι στη βαθμολογία με 16 βαθμούς.

Τα δύο πρώτα σετ έμοιαζαν αρκετά. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ κι έπαιρναν εναλλάξ το προβάδισμα με τον Πανερυθραϊκό να ξεφεύγει στο β σετ μετά το 11-10. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έκανε λιγότερα λάθη αναγκάζοντας τον Γκολίτση να πάρει τάιμ άουτ στο 18-13 αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Τασάκου στον Κόκκινο για το 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Πανερυθραϊκός μπήκε με τον καλό ρυθμό του προηγούμενου σετ και δεν κατάφερε ο Άρης να τον απειλήσει καθώς από το 8-6 έγινε το 20-13 και το σετ πήγε 25-18 για την ομάδα της Νέας Ερυθραίας.

Ο Πανερυθραϊκός έχασε και νέα ευκαιρία στη συνέχεια για να κάνει το 3-1 καθώς προηγήθηκε 10-5, 11-7, ο Άρης πλησίασε και τελικά ισοφάρισε στο 20-20 για να πάρει το σετ 27-25 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Ο Άρης στο τάι μπρέικ προηγήθηκε 7-6 αλλά με την αλλαγή του Ρεστέμη ο Πανερυθραϊκός έκανε ένα σερί 5-1 «κόβοντας» τα φτερά του Άρη που διαμαρτυρήθηκε έντονα για σφύριγμα του Διαιτητή. Με επίθεση του Ρεστέμη έγινε το τελικό 15-10.

Περιγραφή των σετ:

Α ΣΕΤ:

1-2,3-4, 8-6, 11-9, 15-13, 19-21, 21-23, 23-24, 24-25, 26-28 άσος και διαμαρτυρίες για άουτ.

Β ΣΕΤ:

2-1, 6-5, 15-11, 20-14, 21-15, 23-19, 25-20 μπλοκ του Τασάκου στον Κόκκινο

Γ ΣΕΤ:

10-6, τ/ο Άρης, 11-7 μπλοκ Χρηστάκου στον Τσικάτο, διαμαρτυρίες, 13-9 τ/ο Άρης. 17-9 Κολτσιάκης μετά από φάση διαρκείας, τ/ο Άρης, 17-10 Μάντζιος, Συνεχόμενα λάθη ο Πανερυθραϊκός 22-16, 25-18 Κολτσιάκης μετά από φάση διαρκείας.

Δ ΣΕΤ:

7-2 τ/ο Άρης, 11-10 τ/ο Πανερυθραϊκός, 16-15, 16-16 Μπουνέτ, 16-17 τ/ο Πανερυθραϊκός, 18-18 λάθος Άρη, 19-20 άουτ Τσικάτος, 20-20 Μήττας, 21-21 Μάντζιος λάθος σερβίς, 22-22 Πηλιοκάτερος, 24-24 Μπρουνέτ, 25-27 Μπρουνέτ.

Ε ΣΕΤ:

1-0, 1-1 μπλοκ Μανωλάκης, 3-3 Τσιάκτος, 3-4 μπλοκ Μανωλάκης, 3-5 τ/ο Πανερυθραϊκός, 5-5 άσος Τσικάτος, 8-8 άσος Πανερυθραϊκός, 9-8 Τσικάτος, Τ/Ο Άρης, Μπρουνέτ 9-9, Ρεστέμης 11-9, 12-9 άουτ Μπρουνέτ, τ/ο Άρης, αποβολή Γιαμακίδη για διαμαρτυρία από τον πάγκο, 14-10 Μπρουνέτ, 15-10 Ρεστέμης.

Τα σετ: 26-28, 25-20, 25-18, 25-27, 15-10

Πανερυθραϊκός (Λάιος): Τσικάτος, Μάμμαλης, Μήττας, Κρέτσης, Κολτσιάκης, Τασάκος, Πλεμμένος (λ) / Φωλιάς, Ντόντης, Φιλιππουπολίτης, Στόγιας, Ρεστέμης

Άρης (Γκολίτσης) : Μάντζιος, Χρηστάκος, Μανωλάκης, Πεντίδης, Πηλιοκάτερος, Μπρουνέτ, Σακκάς (λ) / Βακούλης (λ), Γιαμακίδης, Κόκκινος, Παπαδόπουλος