Πρώτη νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα επί του Πιερικού

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ πέτυχε την πρώτη νίκη της στην Pre League, κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Πιερικό, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση δεν πτοήθηκε από την απώλεια του πρώτου σετ, και με πρωταγωνιστή τον Κουβανό Μπρουνέτ, πήρε τα επόμενα τρία και έφτασε στο «τρίποντο».

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα (7-7). Ο Πιερικός προηγήθηκε με 8-11 αλλά ο ΑΡΗΣ πέρασε με 21-19. Όλα κρέμονταν σε μία κλωστή (23-23, 25-25) και οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 26-28.

Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 14-8, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (21-11) και πήρε το σετ εύκολα, με 25-14.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 7-3 και 13-9 και φορτσάροντας ακόμα περισσότερο, έφτασε στο 20-11, παίρνοντας το σετ με 25-19.

Ο Πιερικός ξεκίνησε το τέταρτο σετ με 1-5, όμως με ένα σερί 7-0 ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα με 8-5. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμα (14-11, 17-13). Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 23-18 σε 23-21, όμως ο ΑΡΗΣ πήρε το σετ με 25-22 και παράλληλα την «καθαρή» νίκη.

Τα σετ: 26-28, 25-14, 25-19, 25-22.

Διαιτητές: Δημητρίου, Μαυρίδης, Γραμματεία: Τερζή, Παρατηρητής: Σαρδάνης.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Γραμμενούδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μπρούνετ 29 (22/34 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Κάβουρας 13 (13/22 επ.), Μανωλάκης, Γκόρτσανιουκ 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ, 91% υπ. – 41% άριστες), Πεντίδης 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ. – 21% άριστες), Σακκάς (λ), Γιαμακίδης, Καρατζάς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ).

Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Κώστας Σαρρής): Παπαδημητρίου 5 (5/9 επ., 41% υπ. – 29% άριστες), Χήρας 10 (5/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1/3 επ.), Σακόγλου 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 52%υπ. – 35% άριστες), τσαλικιάν 10 (10/21 επ.), Ντίνας 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ) / Τσομπάνογλου (λ, 66% υπ. – 26% άριστες), Γερομίχαλος 1 (1 μπλοκ), Μούρτζιος 1 (1 μπλοκ), Ντο Σάντος 1 (1/4 επ.), Ντουντούδης.

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ κέρδισε τον Πιερικό με 3-1 σετ και ο προπονητής, Σπύρος Γκολίτσης, δήλωσε μετά από τη λήξη του αγώνα:

«Θέλαμε το τρίποντο σήμερα. Έχουμε πει ότι η Pre League έχει πάρα πολύ καλές ομάδες, και ο Πιερικός ήταν πολύ καλός σήμερα. Το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν έχει το απόλυτο των έξι βαθμών μόλις σε δύο αγωνιστικές, δείχνει ότι ο όμιλός μας είναι πολύ ανταγωνιστικός και πως κάθε αγωνιστική θα κρύβει παγίδες, εκπλήξεις και απώλεια βαθμών. Είναι σημαντικό να βλέπουμε βήμα βήμα την κάθε αγωνιστική, αφού θα είναι τρεις οι ομάδες που προκριθούν στη β’ φάση. Στόχος μας είναι να είμαστε μέσα σ’ αυτές τις τρεις ομάδες.

Στο πρώτο σετ παρότι ήμασταν κακοί στο side out και στην επίθεση, δεν μπορέσαμε να πιέσουμε με το σερβίς και δεν παίξαμε καλά την μπλοκ άμυνα. Πήγε πόντο πόντο. Ο Πιερικός μας αιφνιδίασε γιατί έπαιξε πολύ καλά και στρωτά. Μετά βγάλαμε ποιότητα, πιέσαμε στο σερβίς και επιβληθήκαμε με μεγάλη διαφορά στο δεύτερο και τρίτο σετ. Με εξαίρεση το τελείωμα του τέταρτου σετ, θεωρώ ότι δεν κινδυνεύσαμε, ήμασταν συνέχεια μπροστά.

Η Ορεστιάδα είναι η «μητρόπολη» του βόλεϊ, η πόλη αγαπά το άθλημα και έχει μία πολύ καλή ομάδα. Εμείς σε κάθε αγωνιστική πάμε για τη νίκη και τους βαθμούς».

Γραμμενούδης: «Δίκαιη νίκη»

Ο Αλέξανδρος Γραμμενούδης από την πλευρά του επισήμανε:

«Ο Πιερικός είναι μία πολύ καλή ομάδα, όπως όλες στην Pre League. Εμείς δεν περιμένουμε κανέναν εύκολο αντίπαλο. Ξέρουμε ότι κάθε Σαββατοκύριακο πρέπει να δίνουμε το 100% με μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουμε τον στόχο μας.

Ήμασταν πολύ καλοί στο side out. Είχαμε σε πολύ καλή μέρα τους επιθετικούς μας, η υποδοχή μας ήταν επίσης πολύ καλή κι έτσι κρίθηκε το ματς. Ο Πιερικός κουράστηκε κι εμείς το εκμεταλλευτήκαμε αφού είμαστε σε καλύτερη φυσική κατάσταση. Νομίζω ότι δίκαια πήραμε τη νίκη.

Όλα τα ματς είναι κρίσιμα και δύσκολα. Θα ταξιδέψουμε στην Ορεστιάδα, ξέρουμε τις δυσκολίες, ο αντίπαλος είναι η πρώτη ομάδα του ομίλου μας σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα. Θα δείξουμε τον ίδιο ζήλο με σήμερα και ακόμα περισσότερο για να κερδίσουμε».