Πρώτη νίκη της Καλαμάτας 80 στην Pre League μέσα στην Ερυθραία

Μετά την κατάκτηση του τουρνουά "Νίκος Καλαϊτζής" η Καλαμάτα 80 επικράτησε για δεύτερη φορά, επίσημα τώρα, στην πρεμιέρα της Pre League Ανδρών, του Πανερυθραϊκού.

Η Καλαμάτα 80 επικράτησε 3-0 του Πανερυθραϊκού σε ένα αγώνα στον οποίο η ομάδα της Μεσσηνίας μπήκε σα σίφουνας και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας που δε πρόλαβε να "κοντράρει". Συγκρεκριμένα στο πρώτο σετ η Καλαμάτα 80 πήρε εύκολα διαφορές με καλή επίθεση και πίεση στo σερβίς, χάλασε την άμυνα του Πανερυθραϊκού που έκανε και πολλά λάθη στο σερβίς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-17 με τον Παλέντζα.

Στο δεύτερο σετ ο Πανερυθραϊκός μπήκε πολύ καλύτερα και προηγήθη για αρκετή ώρα αλλά μετά τις αλλαγές που έκανε η Καλαμάτα 80, την πίεση στο σερβίς και την αδυναμία στην υποδοχή του Πανερυθραϊκού ήρθε η ισοφάριση στο 16-16, ακολούθησε μάχη μεταξύ των δύο ομάδων για να καταλήξει τελικά το σετ στην Καλαμάτα 80 μετά από επίθεση του Παλέτζα και μπλοκ στον Μήττα για το 25-27.

Στο τρίτο σετ η καλή εικόνα του Πανερυθραϊκού ως το 11-10 δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, δέκτηκε ένα σερί 3-0, έμεινε πίσω στο σορ, καλές επιθέσεις από την Καλαμάτα και μαζί με το καλό σερβίς έφεραν πίσω τον Πανερυθραϊκό που έχασε το σετ με μπλοκ άουτ του Πελεκούδα 17-25.

Η διακύμανση:

Α ΣΕΤ: 6-8, 8-8, 10-13, 10-15, 13-18, 15-22, 16-23, 17-23, 17-25

β ΣΕΤ: 5-1, 5-7, 8-10, 15-11, 14-16, 16-16, 17-16, 18-18, 21-21, 23-22, 24-23, 25-25, 25-26, 25-27

γ ΣΕΤ: 5-4, 8-6, 9-9, 11-10, 11-13, 12-15, 13-17, 15-22, 17-25

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χατζηπέρρος): Κρέτσης, Τσικάτος,  Μήττας, Κολτσιάκης, Μάμαλης, Τασάκος, Πλεμμένος (λ) / Φωλιάς (λ), Κωστόπουλος,

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Ντάκουρης):  Γεωργάτος, Δημητούλης, Δαλακούρας,  Κατσιαφλάκας, Παλέντζας, Χριστόφας, Ντάκουρης (λ)/ Μπούρας (λ),Κανελλόπουλος, Μπέσης, Πελεκούδας,, Μπλάουελ, Χαραλαμπίδης