Κύπελλο ανδρών: Πρόκριση του ΠΑΟΚ μέσα στο Ζηρίνειο

Ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ είναι ο πρώτος φιναλίστ του Final 4 του Κυπέλλου ανδρών, καθώς επικράτησε στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς με 3-0 σετ.
Ο Δικέφαλος προκρίθηκε για 9η συνεχόμενη φορά σε τελική φάση Κυπέλλου (μετρά 4 κατακτήσεις) κάνοντας μια φοβερή ανατροπή στο 2ο σετ όπου βρέθηκε να χάνει με 19-13.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο 1ο σετ δημιουργώντας με το σερβίς του προβλήματα στην Κηφισιά. Μάλιστα με τριπλό μπλοκ πάνω στον Τσέιβερς και άσσο του Βαν Ντε Ντρις «έχτισε» από νωρίς διαφορά 5-1. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν προσωρινά τα ποσοστά τους στο side out βρίσκοντας πόντους από τους Οκοσάνοβις και Ρικάρντο, όμως στην εξέλιξη του σετ ο «κεραυνός» του Ουόλς από τα 9 μέτρα έφερε τον δικέφαλο στο 9-4.

Η αθηναϊκή ομάδα «απάντησε» με άσσο του Σπηλιώτη εκμεταλλευόμενη ένα από τα ελάχιστα λάθη στην υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ όμως με εξαιρετική ανάπτυξη στο παιχνίδι του πήγε ξανά στο +5, 16-11 με πλασέ του Γιόρνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 20-14 με εντυπωσιακό μπλοκ του Σκρεντάου στον Οκοσάνοβιτς, η Κηφισιά μείωσε 22-18 με τον Μαϊκόν, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν και έκλεισαν το σετ 25-19 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε νωρίς μικρή διαφορά 5-3 με την Κηφισιά να τον «καταδιώκει» και να τον προσπερνά 9-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσέιβερς. Η ποιότητα του σερβίς έπεσε για τις δύο ομάδες οι οποίες με αλλεπάλληλα λάθη έφτασαν μαζί μέχρι το 11-11. Η Κηφισιά με μπλοκ του Ρικάντρο στον Βαν Ντε Ντρις μπήκε μπροστά στα μισά της…διαδρομής 13-11. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με τον Μαικόν στο σερβίς πήραν συνεχόμενους πόντους και με κόντρα μπάλα του Οκοσάνοβιτς έφτασαν στο 17-12. Η Κηφισιά συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» καθώς με μπλοκ του Σπηλιώτη «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 19-13. Ο δικέφαλος έκανε την αντεπίθεσή του και με μπλοκ των Σκρεντάου και Ράπτη και άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς μείωσε 21-19.

Ο Τσέιβερς έβγαλε την αθηναϊκή ομάδα από τη δύσκολη περιστροφή, ο Οκοσάνοβιτς με άσσο διαμόρφωσε το 23-19, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει μέταλλο και να ισοφαρίζει 23-23 έχοντας τον Βαν Ντε Ντρις στο σερβίς. Ο Βέλγος με άουτ σερβίς έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, όμως η κόντρα του Ρικάντο πήγε άουτ για το 24-24. Η Κηφισιά έφτασε ακόμα τρεις φορές σε σετ μπολ με τον ΠΑΟΚ να μένει ζωντανός βρίσκοντας πόντους από τον Βαν Ντε Ντρις. Τελικά το μπλοκ του Ράπτη έδωσε στον δικέφαλο σετ μπολ 28-27, με τον Έλληνα διεθνή να το κλείνει 29-27 «τρυπώντας» το κηφισιώτικο μπλοκ.

Με αρκετά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες αλλά και εναλλαγές στο προβάδισμα ξεκίνησε το 3ο σετ. Η Κηφισιά αν και βρέθηκε πίσω με 5-3 προσπέρασε 8-7 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου και λάθος των φιλοξενούμενων. Στην εξέλιξη του σετ η δύσκολη άμυνα του Ρουσόπουλου δεν είχε αντίκρισμα καθώς στην εξέλιξη της φάσης η κόντρα του Βαν Ντε Ντρις έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ 10-9.

Οι «μάχες» στο φιλέ συνεχίστηκαν με την Κηφισιά να βρίσκει πόντους από τα μπλοκ του Οκοσάνοβιτς, αλλά και τον Μαικόν 13-12. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 μπήκε μπροστά με 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Η Κηφισιά δεν απογοητεύτηκε και βγάζοντας τρομερή ενέργεια ισοφάρισε 17-17 με εντυπωσιακό μπλοκ του Ρουσόπουλου.

Στη συνέχεια η πάιπ του Ράπτη έφερε τον ΠΑΟΚ στο 19-17, ενώ λίγο αργότερα ο Βαν Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 22-18. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά 25-19 με μπλοκ του Σκρεντάου.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 27-29
3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 19-25

Τα σετ: 0-3 (19-25, 27-29, 19-25) σε 83'΄.
*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης):
Οκοσάνοβιτς 14 (11/28 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-20% άριστες), Σπηλιώτης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/11 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Τσέιβερς 6 (6/22 επ., 31% υπ.- 00% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ.-25% άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Τσικάτος, Παπαδόπουλος 1 (1/5 επ., 38% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 11 (11/23 επ., 64% υπ.-07% άριστες), Γουόλς 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (4/6 επ.), Ράπτης 14 (13/22, 1 μπλοκ, 63% υπ.-16% άριστες), Σκρεντό 6 (2/5επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 16 (13/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ.- 10% άριστες), Γάτσης 1 (1 μπλοκ).
Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Είναι κουραστικό μετά από κάθε παιχνίδι να λέμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Δεν θα σχολιάσω καθόλου το κομμάτι και της σημερινής μας αγωνιστικής κατάστασης. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανώτερος από εμάς σήμερα σε όλους τους τομείς, χωρίς όμως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Συγχαρητήρια για τη νίκη του και καλή επιτυχία στη συνέχεια. Το σημερινό παιχνίδι είναι μία μικρογραφία του τι συμβαίνει τη φετινή περίοδο σε εμάς με τα πολλά σκαμπανεβάσματα. Επικεντρωνόμαστε στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε:
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κατά διαστήματα. Ξεκινήσαμε καλά, κερδίσαμε το πρώτο σετ εύκολα. Στο δεύτερο σετ νομίζαμε πως η εικόνα θα ήταν ίδια, ωστόσο η Κηφισιά ξεκίνησε να παίζει καλύτερα, εμείς πέσαμε, κάνοντας κάποια λάθη. Αυτό που είναι σημαντικό είναι ο χαρακτήρας που δείξαμε στο τέλος του δεύτερου σετ, ανεβάσαμε την απόδοση μας, κάναμε ανατροπή και το κατακτήσαμε. Στο τρίτο σετ έχοντας την ψυχολογία από το προηγούμενο σετ, το κατακτήσαμε σχετικά εύκολα. Δεν είμαι ικανοποιημένος από κάποια διαστήματα του παιχνιδιού, και αυτό ίσως να εξηγείται από την σημαντικότητα του παιχνιδιού. Έπρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι, το οποίο ήταν νοκ-άουτ, προκειμένου να προκριθούμε στο Final-4, πράγμα που καταφέραμε πετυχαίνοντας τον στόχο μας. Εκεί θα δείξουμε την ποιότητα και το αγωνιστικό μας επίπεδο».