Κυπελλούχος ΕΣΠΕΔΑ η Ένωση Ιλίου

Κυπελλούχος γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, αναδείχτηκε η Ένωση Ιλίου, η οποία επικράτησε 0-3 (11-25, 22-25, 21-25) του Εθνικού Πειραιώς, στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» της Ν. Σμύρνης.
Ο αγώνας ηταν αρκετά καλός, είχε ένταση και πάθος από τις παίκτριες των δύο ομάδων με την νικήτρια να κατακτάει το πολυπόθητο τρόπαιο στην έβδομη συμμετοχή της σε τελικό. Την απονομή στην Ένωση έκαναν το κύπελλο, ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Γιώργος Καραμπέτσος και της ΕΣΠΕΔΑ, Νεκτάριος Χαλβατζής και τα μετάλλια οι κ.κ. Δελαγραμμάτικας Νίκος Α΄αντιπρόεδρος ΕΣΠΕΔΑ μαζί με τον γεν.γραμματέα της Ένωσης κ. Ξοφάκη Χαράλαμπο.
Τον αγώνα παρακολούθησαν επίσης εκ μέρους της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. ο κ.Σαρατσόπουλος Ρωμύλος ειδ.γραμματέας και τα μέλη Ιατρόπουλος Χάρης και Μουλακάκης Απόστολος, καθώς και το μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας κ.Τσάκωνας Φάνης, όπως επίσης ο υπεύθυνος Ανάπτυξης Ε.Ο.ΠΕ. κ. Καβαλιεράκης Τάκης μαζί με τον υπεύθυνο συντονισμού ανάπτυξης της Ε.Ο.ΠΕ. κ.Ντόζη Χρήστος
Η ομάδα της Βάσω Νικούλη που είχε όπλα το σερβίς και το δυνατό μπλοκ πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 11-25.
Στο δεύτερο ο Εθνικός αντέδρασε, ανέβασε την απόδοση του και το σετ έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη προηγήθηκε δύο φορές με 20-19 και 21-20 αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει. Η Ένωση ισοφάρισε σε 21-21, πέρασε μπροστά με 21-22, ο Εθνικός ισοφάρισε σε 22-22, και στην εξέλιξη δύο άστοχες επιθέσεις της Πειραιώτικης ομάδας, και ένα καθοριστικό μπλοκ από την Ένωση διαμόρφωσαν το 22-25 και το 0-2.
Στο τρίτο σετ και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ , το 8-10 της Ένωσης, ο Εθνικός απάντησε με 14-12 αλλά και πάλι οι πρωτοπόρες αήττητες της Β΄ εθνικής, ξαναπήραν το προβάδισμα με 14-15, 16-17. Εκεί με το σερβίς της Βασιλείου οι κυπελλούχες έκαναν σερί 6-0 και ξέφυγαν με 16-23. Ο Εθνικός μείωσε σε 20-23 αλλα η Ένωση αποφασιστική και δυνατή πήρε το σετ με 21-25 και «κλείδωσε» το τελικό 0-3 που της έδωσε την πρώτη φετινή κούπα ( στοχεύει στο ντάμπλ).
Διαιτητές: Γεωργάκη-Βλάχος, Γραμματεία : Κοματά, Επόπτες : Γεωργοπούλου-Μουζακίτη
Εθνικός Πειραιώς (Γιώργος Δερμάτης): Καφίρη, Κουτούβαλη, Αλατζάκη, Δημοπούλου, Γεωργίου, Σαριδάκη , Μαυρομάτη (λ), Καλαφατάκη, Αλεξάνδρου
Ένωση Ιλίου ( Βασω Νικούλη): Μικέλη, Κοκμοτού, Ζίγκιρη, Μπούσια, Βασιλέιου, Εικοσπεντίδου, Καραγιαννίδη (λ) Αργυροπούλου, Καρούτζου