Ιστορική πρόκριση για τον Κέρκη

Ιστορική πρόκριση στην οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών πανηγύρισε στη Σάμο ο Κέρκης, ο οποίος επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας με 3-1 σετ για την 1η αγωνιστική της Γ' Φάσης του θεσμού.

Ο Κέρκης έγινε η δεύτερη ομάδα που αγωνίζεται στη Pre League που παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά μετά τον Πήγασο Πολίχνης.

Στο πρώτο σετ, το οποίο ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, ο Κέρκης ξεκίνησε καλύτερα και παρά την ισοφάριση του Φίλιππου σε 18-18, η Σάμος έκανε το 1-0 σετ με 25-21.

Αντίδραση της Βέροιας είχαμε στο δεύτερο σετ, το οποίο έληξε με 25-17 υπέρ της ομάδας της Ημαθίας για το 1-1 σετ.

Στο τρίτο, ο Κέρκης πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά και το 2-1 σετ έγινε εύκολα με 25-13.

Ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, καθώς ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο Βερβεσιώτης σημάδεψε άουτ από τη γραμμή των εννέα μέτρων για το 24-23 και στη συνέχεια ο Μπαρμπούνης στη κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Οικονόμου Β. - Καραδημητρίου, Γραμματεία: Ζαβού, Παρατηρητής: Περρής.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 17-25, 25-13, 25-23)