Με Κρος και Χαντάβα μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ολυμπιακού

Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πήρε μέσα στο Ρέντη ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινες» που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1) με κορυφαίες τις Τζένιφερ Κρος και Εύα Χαντάβα πήραν τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

«Κλειδί» στη νίκη και στην ανατροπή για τον Παναθηναϊκό η αλλαγή στο τέλος του πρώτου σετ της Εύας Χαντάβα με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου και στις αρχές του τετάρτου σετ της Μαρίας Τσιτσιγιάννη που πέρασε αντί της Μαργκαρίτα Στεπανένκο. Μεγάλη εμφάνιση και από την Τζένιφερ Κρος που πέτυχε 26 πόντους, έχοντας τα 10 από τα 21 συνολικά μπλοκ της ομάδας της.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού μέχρι το 9-5 του τετάρτου σετ, όταν και οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή του και τις γηπεδούχες να δυσκολεύονται να τελειώσουν τις επιθέσεις τους απέναντι στο καλά στημένο μπλοκ του Παναθηναϊκού.

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, έδειξαν ότι το πίστευαν περισσότερο και νίκησαν. Πρέπει να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο, πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο. Σε κάποιες στιγμές δείξαμε, ότι δεν ήμασταν έτοιμοι να τελειώσουμε το ματς. Παίξαμε πέντε σετ και δεχθήκαμε 21 μπλοκ. Αυτό συνέβη, κατά τη γνώμη μου, γιατί σε κάποιες στιγμές χάσαμε τη συγκέντρωση και το καθαρό μας μυαλό. Παλέψαμε, αλλά έπρεπε ακόμη περισσότερο. Λυπάμαι για την ήττα, γιατί δουλέψαμε πάρα πολύ και, πραγματικά, παίξαμε καλό βόλεϊ σε πολλά σημεία και είχαμε την ευκαιρία και τις πιθανότητες να το κερδίσουμε το ματς αυτό. Ωστόσο, πρέπει να παίζουμε καλά ως το τέλος, να μην σταματάμε. Είναι ώρα να δούμε τι έφταιξε στον αγωνιστικό χώρο. Είδα καλά πράγματα, αλλά είδα και πράγματα που δεν ήταν καλά. Το ματς αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα, συνεχίζουμε για το πρωτάθλημα».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Πρωταγωνίστριες είναι οι αθλήτριες και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν τα παρατήσαμε ποτέ και αυτό κάνει μια μεγάλη ομάδα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλά αλλά εμείς καλύτερα. Αυτή είναι σημαντική νίκη γιατί αλλάζει το στάτους. Ο Παναθηναϊκός έχει φτιαχτεί για πρωταθλητισμό. Πρέπει να συνεχίσουμε σεμνά και ταπεινά για να φτάσουμε στους στόχους μας. Δεν ήμασταν στο level που ήθελα στο μπλοκ άμυνα στο 1ο σετ. Αυτό το κάναμε στο 4ο και 5ο σετ. Αυτά τα παιχνίδια δεν τα παίζεις αλλά τα κερδίζεις».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαγιαννόπουλος, Τόλιος, Κατερλή, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-4, 12-16, 19-21, 20-25
5ο σετ: 2-5, 2-10, 3-12, 6-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 06-15) σε 122'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάλας 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 20% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 21 (18/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 36% υπ. - 24% άριστες), Ζιώγα, Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 89% υπ. - 44% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ., 45% υπ. - 45% άριστες), Κρος 26 (16/29 επ., 10 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 10 (10/29 επ., 29% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 41% υπ. - 26% άριστες), Κωνσταντέλλου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/45 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες).