Ξέσπασε σαν ηφαίστειο ο ΑΟ Θήρας μέσα στην έδρα του Άρη

Σ' ένα ακόμη... ανατρεπτικό ματς για την 1η αγωνιστική της Γ' φάσης του Κυπέλλου ο ΑΟ Θήρας κατάφερα να νικήσει τον Άρη στο τάι μπρέικ.
Μάλιστα ο ΑΟΘ έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει με τη νίκη από το κλειστό της Μίκρας τη φετινή σεζόν, σ' ένα ματς γεμάτο ανατροπές.

Στο πρώτο σετ ο Άρης είχε αρχικά το προβάδισμα (7-5) με τον ΑΟΘ όμως να είναι κοντά και στο 11-11 οι φιλοξενούμενες με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς και την Άμποτ να κυριαρχεί στο φιλέ ξέφυγαν με 11-16 κσι λίγο αργότερα με 14-20. Ο Άρης μείωσε σε 18-21 με κάποια λάθη, αλλά το σετ πήγε στον ΑΟΘ.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και στην αρχή του 2ου σετ όπου πήραν γρήγορα μια διαφορά (3-5, 7-12) την οποία συντηρούσαν με σχετική άνεση μέχρι το 12-18 για να έρθει το ξέσπασμα της Έβανς η οποία με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις έφερε το σκορ στο 15-18, ενώ μετά το τάιμ άουτ ο Άρης έφερε το ματς στον πόντο (17-18) για να ισοφαρίσει 19-19! Η ισορροπία έμεινε μέχρι το 20-20 καθώς εκεί ο Άρης έτρεξε ένα νέο σερί 3-0 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να αντιδράσει για το 1-1.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο όταν με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου η Σαντορίνη προηγήθηκε με 11-14, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα και με δικό του σερί 5-0 προηγήθηκε 16-14 και το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 17-17 καθώς ο Άρης με σερί 7-1 έφτασε στο 24-18. Ο ΑΟΘ μείωσε σε 24-21, είχε μια ακόμη κόντρα μπάλα αλλά με νέο λάθος ο Άρης πήρε το προβάδισμα.

Η Σαντορίνη όμως επέστρεψε στο ματς και στο τέταρτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άρη ισοφαρίζοντας πολύ εύκολα.

Οι φιλοξενούμενες βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο και στο τάι μπρέικ (0-2, 5-7, 7-10) με την Άμποτ να φέρνει το πρώτο ματς μπολ (11-14) και το μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Έβανς διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-21, 17-25, 11-15