Ο ΠΑΟΚ κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία του

O ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο κύπελλο γυναικών στην ιστορία του επικρατώντας στον τελικό 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας.

Οι «ασπρόμαυρες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση με κορυφαία τη Μόνι Πότοκαρ που πήρε και το βραβείο της ΜVP.

O ΑΟ Θήρας πάλεψε σε όλα τα σετ αλλά έπεσε πάνω σε ένα ΠΑΟΚ που δεν ήταν καθόλου αγχωμένος κι έπαιζε ελεύθερα το παιχνίδι του σα να μην είχε κάτι να χάσει. Η ομάδα της Σαντορίνης λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή στο τρίτο σετ όταν κατάφερε να περάσει μπροστά λίγο πριν το τέλος αλλά ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την «πίστη» του στην κατάκτηση του σετ και κατόρθωσε να βγει νικητής και κυπελλούχος.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν κοντά με τον ΠΑΟΚ όμως να προηγείται συνεχώς και τον ΑΟ Θήρας να κάνει αρκετά λάθη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-16 και 15-18. Με πολύ καλό μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε το 16-20, η Κουμπουρα έδωσε ακόμα ένα πόντο στον ΠΑΟΚ για το 16-21, η Πολυνοπούλου με μπλοκ 19-24, λάθος σερβίς 20-24 και η Πολυνοπούλου το 20-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας λιγόστεψε τα λάθη και έκανε πιο συγκεντρωμένο παιχνίδι, η Γουάλας μπήκε αντί της Διώτη, με αποτέλεσμα το σετ να πηγαίνει στον πόντο για αρκετή ώρα. Ο ΑΟ Θήρας πέρασε μπροστά 14-13 με την Ντάλκε αλλά αμέσως μετά με μπλοκ κι επίθεση ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά για να μη χάσει έκτοτε το προβάδισμα και να μεγαλώσει τη διαφορά 14-19. Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα έπαιρνε αβίαστα το σετ αλλά η Ντάλκε πήρε την αλλαγή και με 2 πόντους έφερε την ομάδα της στο -2 στο 19-21. Η Κούμπουρα κατάφερε στη συνέχεια να δώσει νέα ώθηση στην ομάδα της, έγινε το 20-24 και η Τσιόγκα έκανε το 21-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με αέρα νικητή και προηγήθηκε 4-7 ακολούθησαν 2 λάθη της Πότοκαρ και ο ΑΟΘ ισοφάρισε 9-9. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά και με άσο της Μερτέκη έκανε το 14-19. Η ομάδα της Σαντορίνης όμως πήρε στροφές και κατάφερε να γυρίσει το σετ με επίθεση της Βλαχάκη και 2 άσους της Γουάλας 20-19. Αλλά τα σερβίς του Πολυνοπούλου έφεραν πάλι το σκορ υπέρ του ΠΑΟΚ 20-22. Με άουτ της Πότοκαρ έγινε το 23-23. Η επίθεση της Κούμπουρα δόθηκε άουτ αλλά ο ΠΑΟΚ ζήτησε βίντεο τσεκ και ο πόντος πήγε στον ΠΑΟΚ 23-24. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες από τον ΑΟ Θήρας κι ο αγώνας τελείωσε 23-25 με επίθεση της Ντάλκε στην αντένα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου. Παρατηρητές: Ράπτης, Μαυρικίδης. Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Σπίγγου. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 14-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 23-25) σε 90'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. - 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. - 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. - 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. - 25% άριστες).