O AO Θήρας με μεγάλη ανατροπή στον τελικό του κυπέλλου

Ο ΑΟ Θήρας πήρε την πρόκριση στην τελική φάση του Κυπέλλου καθώς επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-2 σετ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ και έγιναν αρκετές ανατροπές.

Ο ΑΟ Θήρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 1-0 σετ με το σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και τις δυο ομάδες να παλεύουν ως την τελευταία στιγμή. Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-23, ο ΑΟ Θήρας πήρε τάιμ άουτ, και στη συνέχεια το σκορ έγινε 24-24, 25-24 και 25-25, η Σάντσες έκανε το 26-25, ισοφάρισε ξανά η ομάδα του Παπαδόπουλου και πέρασε μπροστά, ο Οικονόμου πήρε τάιμ άουτ και ο ΑΟ Θήρας πήρε το σετ μετά από άουτ της Χουντέκοβα.

Οι Πράσινες έδωσαν την απάντησή τους ισοφαρίζοντας σε 1-1 δίνοντας μεγάλη μάχη στο τέλος και κάνοντας ανατροπή. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 15-20, με την Χαντάβα να πρωταγωνιστεί ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει καθώς έκανε η ίδια το 20-21, το 23-23 και το 26-25 και πήρε το σετ με άσο της 27-25.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος των “πρασίνων” που κατέκτησαν πολύ εύκολα το 3ο σετ καθώς ο ΑΟ Θήρας έκανε αρκετά λάθη και ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος καθώς είχε βελτιωθεί σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα το 25-17 να έρθει αβίαστα.

Η είσοδος της Φορντ αντί της Διώτη στη συνέχεια βοήθησε τον ΑΟ Θήρας να βελτιωθεί και να προηγηθεί 5-1 στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε σταδιακά και με μια πολύ καλή Σάντσες πέρασε μπροστά 10-9. Οι “πράσινες” κράτησαν το σκορ ως το 12-12. Ο ΑΟ Θήρας άρχισε να “πυροβολεί” στην επίθεση, να στήνει αδιαπέραστο μπλοκ και να φέρνει το σκορ στο 15-19. Η πορεία του ΑΟ Θήρας έμοιαζε μη αναστρέψιμη καθώς η Ντάλκε πήρε στην πλάτη της την ομάδα της Καλντέρα, έκανε το 15-20, το 16-23, το 18-23 και η ίδια έκανε το 18-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ, ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 4-7, ο Οικονόμου πήρε τάιμ άουτ, στην επιστροφή η Σάντσες μείωσε και η Χαντάβα έκανε το 6-7, και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 7-7 με τη Χαντάβα στο σερβίς. Ο άσος της Σάντσες έφερε τον Παναθηναϊκό να προηγείται 10-8, ο Παπαδόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 11-8 αλλά με καλό σερβίς ο ΑΟ Θήρας και σε συνδυασμό με τα λάθη του Παναθηναϊκού, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το σετ 15-11 και την πρόκριση.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Πρέντζας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Βαρατάσης, Παπαγιαννόπουλος, Αρβανίτης, Σπίγγου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Γυμνασίαρχος: Πέρρος.

*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)