Πήρε την πρόκριση ο Παναθηναϊκός εις βάρος των Αμαζόνων

Ο Παναθηναϊκός πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας των γυναικών επικρατώντας 3-1 σετ στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας.

Αν εξαιρέσουμε το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή εμφάνιση και πίεσε σε όλα τα σημεία τις Αμαζόνες που πάλεψαν ωστόσο κάθε πόντο και πήραν το τρίτο σετ με πολύ καλή εμφάνιση.

Στο πρώτο σετ o Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα μπροστά 6-3 με τη Σάντσες και 10-5 με την ίδια. Η Τσιτσιγιάννη έκανε το 7-14 και με την Κωνσταντέλου στο σερβίς έγινε ένα εύκολο 17-8. Ο Παναθηναϊκός χάλασε την υποδοχή των Αμαζόνων πολλές φορές. Η Κωτσάκη μείωσε σε 15-23 και με άσο έκανε το 16-23. Η Τσιτσιγιάννη έστειλε τη μπάλα άουτ 17-23 και ο Αποστόλου πήρε τάιμ άουτ καθώς έβλεπε τις Αμαζόνες να πλησιάζουν. Η Κωτσάκη με μπλοκ το 18-23 αλλά ακολούθησε σερβίς φιλέ από τη Βαρουδάκη και πόντος της Τσιτσιγιάννη για να κλείσει το σετ 18-25.

Στο δεύτερο σετ οι Αμαζόνες ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν περισσότερο τις «πράσινες» και το 2-5 της Χουντέκοβα με άσο έγινε 7-6 με τη Μαστοράκη που απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά ένα μικρό προβάδισμα που «άνοιξε» 11-15 για να πάρει ο Ατσιδαύτης τάιμ άουτ.. Η Χαντάβα έκανε το 13-19, η Σάντσες με άσο το 16-23 και το σετ πήρε ο Παναθηναϊκός 25-20 με την Τσιτσιγιάννη ξανά.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες εμφανίστηκαν αναγεννημένες. Φάνηκαν να ξέρουν το γήπεδο και εντόπισαν τα αδύνατα σημεία του Παναθηναϊκού. Με την Κορρέ να μπαίνει στον αγώνα οι Αμαζόνες έκαναν καλές επιθέσεις μπλοκ και σερβίς και ξέφυγαν 9-6. Η Μαστοράκη πέρασε στο σερβίς και έδωσε πόντους στην ομάδα, με τη Βαρουδάκη να κάνει το ίδιο λίγο αργότερα και το σκορ να διαμορφώνεται 16-9 με την Κορρέ. Η Γκρέκα έκανε το 18-11 , ο Οικονόμου άρχισε να κάνει αλλαγές. Η Μαστοράκη το 22-11, η Χαντάβα το 22-12 και με άσο της Γκρέκα το 24-14 και τέλος η Μαστοράκη μπλόκαρε τη Χουντέκοβα για το 25-15.

Το τέταρτο σετ δεν είχε ανάλογη συνέχεια για τις Αμαζόνες που αν και ξεκίνησαν πολύ καλά δε κατάφεραν να σταματήσουν τον Παναθηναϊκό που άρχισε να ξεφεύγει με γοργούς ρυθμούς μετά το 7-10. Οι «πράσινες» με Χαντάβα, Τσιτσιγιάννη και τη Χουντέκοβα στο σερβίς έφτασαν στο 20-8 για να πάρουν το σετ 13-25 μετά από την επίθεση της Μαστοράκη στο 13-24.

Από τις νικήτριες, η Εύα Χαντάβα είχε 19 πόντους, η Ρουμάνα Χουντέκοβα 11 και η Ρέιτσελ Σάντσες 9 με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/10 τελειωμένες).

Διαιτητές: Μενεσλής, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Χίλιου.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 1 (1/3 επ.), Χρυσομάλλη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 27% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 19 (8/10 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκρέκα 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 13% άριστες), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 25% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 50% υπ. - 19% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου, Κωτσιάκη 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 5 (4/11 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (9/31 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. - 41% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/35 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 11% άριστες), Σάντσες 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Τζαφέρη (λ), Βαλληνδρά, Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιανναρά, Μεταξά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Χάσαμε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και παρουσιαστήκαμε πολύ αγχωμένοι με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη και να δώσουμε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να τα κατακτήσει. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε ένα σετ. Όταν η ομάδα μας αντιμετωπίζει ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός έχουμε την απαίτηση να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί και αυτό σημαίνει ότι οι Αμαζόνες έχουν μεγαλώσει και πρέπει να δώσουν βάρος σε αυτόν τον τομέα στο μέλλον».

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Και στα δύο ματς ήμασταν σοβαροί. Ήμασταν καλύτερη ομάδα στους αγώνες με τις Αμαζόνες και φάνηκε. Θέλαμε να δείξουμε την ποιότητά μας στα δύο πρώτα σετ για να τελειώσουμε γρήγορα την πρόκριση. Από εκεί και πέρα βρήκα ευκαιρία στο τρίτο σετ να αγωνιστούν και να βρουν αγωνιστικό ρυθμό οι άλλες κοπέλες. Επίσης μου άρεσε πάλι στο τέταρτο σετ που βγάλαμε γρήγορη αντίδραση σαν ομάδα και το πήραμε».